
Vládny program sa hlási k téze, že "podmienky, v ktorých ľudia žijú a pracujú, nie sú len ich osobnou vecou alebo zodpovednosťou ich blízkych a rodín, ale aj vecou verejnou". Vecou "verejnou" sa podľa návrhu novely zákona o zdravotnom poistení má stať aj rozhodnutie o tom, v ktorej zdravotnej poisťovni majú byť poistení ľudia, za ktorých platí zdravotné poistenie štát. Ak bude návrh schválený, časť z nich sa povinne presunie do Spoločnej zdravotnej poisťovne, druhá časť sa bude môcť "slobodne" rozhodnúť medzi Spoločnou zdravotnou poisťovňou a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Je to zjavný zámer urobiť zo štátnych zamestnancov, rodičov detí, študentov, dôchodcov, invalidov a ďalších ľudí občanov druhej kategórie, ktorí nie sú schopní samostatne rozhodovať o sebe alebo o svojich neplnoletých deťoch a rozhodnutie má za nich urobiť štát.
Návrh novely Zákonníka práce zvyšuje zasahovanie štátu do slobody zmluvných vzťahov na trhu práce. V skutočne slobodnej spoločnosti by úprava vzťahov medzi zamestnávateľmi a zamestnancami mala byť ponechaná na ich dohodu a štát by mal prostredníctvom zákona pre ich dohodu vytvoriť len základné rámce. Náš súčasný, údajne neoliberálny Zákonník práce na to potrebuje takmer 260 paragrafov. Už to je mnohonásobne viac, ako by bolo naozaj potrebné. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na čele so známou bojovníčkou proti zbedačovaniu obyvateľov bratislavskej Petržalky Vierou Tomanovou navrhuje do zákona zaradiť ustanovenia, ktoré budú ešte viac obmedzovať pružnosť pracovnoprávnych vzťahov, zvyšovať náklady podnikateľov, posilňovať právomoci odborov a privilégiá odborárskych predákov.
Obmedzovanie slobody a zväčšovanie štátnych zásahov do trhu býva často zdôvodňované starosťou o obyčajných ľudí. Aj Ficova vláda vo svojom programovom vyhlásení tvrdí, že "obavy z celkovej sociálnej situácie, nezamestnanosti a istôt do budúcnosti nevyrieši žiadna zázračná sila voľného trhu" a že "trh bez súhry so štátom tieto obavy len prehĺbi". Trh možno prehĺbi obavy, vláda však svojimi zásahmi prehĺbi problémy, ktoré sa údajne snaží riešiť. Nútený presun ľudí do štátom kontrolovaných poisťovní nebude znamenať, že dostanú lepšiu zdravotnícku starostlivosť alebo že sa s prostriedkami platiteľov daní a poistného bude nakladať efektívnejšie. Štátom kontrolované poisťovne fungujú v porovnaní so súkromnými menej efektívne a nie sú schopné garantovať vyššiu úroveň zdravotnej starostlivosti ako súkromné poisťovne. Navyše hrozí, že navrhovaná zmena bude pôsobiť likvidačne na súkromné poisťovne a tým aj na konkurenčné prostredie medzi zdravotnými poisťovňami, čo tiež nijako nezlepší situáciu v zdravotníctve, ani zdravie občanov. Zmeny Zákonníka práce sú zasa vydávané za ochranu zamestnancov. V skutočnosti však menej pružná úprava pracovnoprávnych vzťahov bude vytvárať prekážky pre vytrvávanie nových pracovných miest a najviac poškodí ľudí, ktorí sú bez práce a majú problém zamestnať sa.
Vláda skúša, čo si môže dovoliť. Ak nenarazí na žiadny odpor, pôjde ďalej. Preto bude dobré, keď sa ozvú aj ľudia, ktorí si nemyslia, že obmedzovanie slobody a posilňovanie štátu je dobrou cestou. Ľudia, ktorí si uvedomujú, že trh možno v niekom vzbudzuje obavy, ale skutočné problémy vytvárajú a prehlbujú štátne zásahy do trhu. V rámci prebiehajúceho pripomienkového konania môžu svoj názor prejaviť aj občania. K návrhu novely Zákonníka práce do pondelka 26. februára tu a k obmedzeniu slobodného výberu zdravotnej poisťovne do stredy 28. februára tu.