Voľby ako referendum o Ficovej vláde

Premeniť župné voľby na referendum o Ficovej vláde odporúčal opozícii v marci tohto roku Miroslav Beblavý. Opoziční politici pred prvým kolom župných volieb jeho odporúčanie úspešne odignorovali. A s jedinou výnimkou to úplne nedokázali napraviť ani pred druhým kolom. Opoziční voliči budú mať pozajtra v druhom kole v polovici krajov možnosť dokázať, že sú múdrejší ako opoziční politici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
V Bratislave, Trnave, Nitre a Košiciach bude v sobotu referendum o Ficovej vláde. Možno.
V Bratislave, Trnave, Nitre a Košiciach bude v sobotu referendum o Ficovej vláde. Možno. 

Poslanec SDKÚ-DS Beblavý prišiel v rámci iniciatívy Tvoríme Slovensko so zaujímavou ideou, aby sa slovenská opozícia inšpirovala príkladom z Českej republiky, kde opozícia dokáže prenášať celoštátne témy aj do regionálnych volieb. A zmeniť tak aj tieto voľby na akési referendum o spokojnosti s fungovaním vlády. Táto stratégia v Českej republike vcelku dobre funguje.

Vzhľadom na roztrieštenosť slovenskej stredopravej scény by však niečo podobné bolo možné iba v prípade, žeby sa slovenská opozícia dohodla na spoločnom postupe vo všetkých krajoch. To sa - ako už dávno vieme z výsledkov rokovaní o predvolebných koalíciách - nestalo. Postup slovenskej opozície do župných volieb pripomínal skôr stratégiu „každý pes iná ves". Vo viacerých krajoch neváhali regionálne štruktúry opozičných strán dokonca vstúpiť do zväzkov so Smerom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý pes iná ves

Výsledok poznáme tiež. A nie je nijako prekvapivý. Nevieme síce, či by Beblavého odporúčanie zabralo. Jeho ignorovanie viedlo k prvokolovému víťazstvu smeráckych kandidátov na županov v siedmich z ôsmich krajov, v troch priamo k ich zvoleniu v prvom kole a k posilneniu Smeru v župných zastupiteľstvách.

Jediným krajom, v ktorom Smer dostal nakladačku, bola Bratislava. V nej napriek tomu, že sa pred prvým kolom nepodarilo spojiť sily celej demokratickej pravice, mali voľby predsa len aspoň sčasti „referendový" nádych (boj o udržanie poslednej bašty pravice).

Pozajtra nás čaká druhé kolo. A s ním konečne príležitosť uchopiť župné voľby ako jasne vymedzený súboj demokratickej pravice s vládnym Smerom. Aspoň v polovici z ôsmich krajov. Hoci nie ako výsledok premyslenej stratégie opozičných politikov, ale hlasovania voličov v prvom kole. Ba dalo by sa povedať, že túto šancu budú mať opoziční voliči skôr napriek opozičným politikom než vďaka nim.

SkryťVypnúť reklamu

Karty pred druhým kolom

V Bratislave charakter pravo-ľavého súboja zvýrazňuje fakt, že kandidáta pravicovej sedemkoalície Pavla Freša v druhom kole síce bez väčších známok nadšenia, ale predsa len podporila aj NOVA, ktorá šla do prvého kola s vlastným kandidátom. V Trnave voliči posunuli do druhého kola Józsefa Berényiho ako kandidáta koalície dvoch mimoparlamentných strán (SMK-OKS) po tesnom výsledku prvokolovej súťaže s dvoma kandidátmi troch parlamentných strán. Otvorenú podporu do druhého kola však dostal len od Mostu a všeobecne aj od SaS. Zvyšok opozície sa nevyjadril. V Nitre si nezávislý kandidát Tomáš Galbavý s podporou šiestich opozičných strán vybojoval účasť v druhom kole. K úplnosti mu chýba podpora KDH, ktoré šlo v prvom kole do volieb zastupiteľstva so Smerom, hoci jeho županského kandidáta nepodporilo. V Košiciach „pravicové primárky" vygenerovali v prvom kole nádejného uchádzača o županský post v osobe kandidáta mimoparlamentnej KDS Rudolfa Bauera. Pred druhým kolom sa zaňho dokázala postaviť celá košická pravica. Pravda, okrem oboch maďarských strán (SMK, MOST-HÍD), ktoré už v prvom kole podporili smeráckeho kandidáta.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu šanca na úspech kandidátov demokratickej pravice existuje vo všetkých štyroch krajoch. Spočíva v tom, že Freša, Berényiho, Galbavého a Bauera dokážu ako kandidátov demokratickej pravice podporiť jej voliči napriek tomu, že to celkom nedokázali jej politici.

Frešo, Berényi, Galbavý a Bauer vs. Fico

V Bratislave má súboj o post župana aj symbolický rozmer s celoštátnym presahom. Frešo doňho ide s víťazstvom z prvého kola. Dôležité je, aby si jeho prvokoloví voliči nepovedali, že všetko je už vybavené a v druhom kole to za nich odvolia ostatní. Neodvolia. Významne ovplyvní výsledok aj to, či voliči Novej väčšiny napriek súpereniu v prvom kole potvrdia, že sa cítia byť súčasťou pravicového tábora.

SkryťVypnúť reklamu

V Trnave by súčet hlasov troch opozičných kandidátov stačil na pohodlné víťazstvo nad smeráckym županom. Berényi ich určite všetky nedostane, ale šancu má. Paradoxne aj vďaka vytiahnutiu maďarskej karty Ficom. Tvrdiť, že županom nemôže byť občan maďarskej národnosti, je nehoráznosť. A hanba, že sa voči tomu dôrazne neohradili opoziční politici. Voliči, a nielen tí maďarskí, ale všetci slovenskí demokrati, to v sobotu môžu urobiť za nich.

V Nitre ide Galbavý do druhého kola ako kandidát s najmenšou stratou za smeráckym víťazom prvého kola. A so silnými kartami v rukách. Prekonanie nešťastnej nitrianskej tradície slovenskej, čiže protimaďarskej koalície a zomknutie takmer celej pravice bez toho, aby KDH podporilo jeho protikandidáta, mu dáva šancu stať sa županom.

V Košiciach v prospech Bauera hovorí nielen jasné víťazstvo v prvokolových primárkach a jednoznačná podpora od ostatných pravicových kandidátov a pravicových strán, ale aj skutočnosť, že županský post už zastával a osvedčil sa v ňom.

Politici demokratickej pravice to pred župnými voľbami celkom nezvládli. Voliči demokratickej pravice sa v sobotu v Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji budú môcť ukázať ako múdrejší.

P. S. Banskobystrický kraj som v tomto článku nespomínal úmyselne. Tam v druhom kole nejde o súboj demokratickej pravice a Smeru, ale o to, ako odmietnuť fašizoidný extrémizmus. Keby som volil tam, zaobstarám si gumené rukavice a so škrípaním zubov volím Maňku. A pre tých voličov, ktorí nedokážu na také niečo zohnať dostatočne hrubé gumené rukavice, je lepšou alternatívou vhodiť do urny neplatný hlasovací lístok než ostať doma. Neplatné lístky sa síce do bilancie Maňka - Kotleba nepremietnu, ale ich počet nebude úplne bezvýznamný. Vzhľadom na situáciu snáď bude jasné, že počet neplatných lístkov neodzrkadľuje počet ľudí, ktorí sa pomýlili, ale počet voličov, ktorí chceli povedať NIE Kotlebovi, ale nedokázali to urobiť hlasom pre kandidáta Smeru.

Keď sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu