
Práve niečo také na nás práve teraz Ficova vláda chystá. Starý stavebný zákon má byť nahradený novým. A v ňom už úprava vyvlastňovania nebude obsiahnutá. Schválený má byť samostatný zákon o vyvlastňovaní. V ňom budú postupy vyvlastňovania upravené podrobnejšie. A je možné, že vďaka tomu bude proces vyvlastňovania rýchlejší a efektívnejší. Dosiahne sa to však aj za cenu oslabenia procesných práv vlastníkov vyvlastňovaných pozemkov a stavieb. Inak povedané, budú mať menší priestor obhajovať svoje práva v procese vyvlastňovania.
Vyvlastňovanie sa presunie zo stavebných úradov na okresné úrady v sídle kraja. To znamená, že keď ľudia budú chcieť brániť svoj majetok, nebudú to riešiť s úradom vo vlastnej alebo neďalekej obci, ale v s úradom v krajskom meste. A čerešničkou na torte je, že aj odvolania proti rozhodnutiam okresného úradu v sídle kraja bude riešiť ten istý okresný úrad v sídle kraja. Sám sebe sudcom.
Ide len o majetok
Vyvlastnenie je vážnym zásahom do vlastníckeho práva. Ak vôbec, malo by k nemu dochádzať naozaj len vo výnimočných prípadoch. Keď existuje evidentný a veľmi silný verejný záujem a nie je možné ho dosiahnuť normálnym spôsobom. Čiže dohodou s vlastníkom nehnuteľnosti. Na Slovensku je však verejný záujem definovaný veľmi široko. A možné je aj vyvlastňovanie v súkromnom záujme. Na účely realizácie súkromných investícií. A aby sa súkromná investícia stala verejným záujmom stačí maličkosť. Aby ju vláda vyhlásila za významnú investíciu. A môže sa vyvlastňovať. Nič na tom nemení ani navrhovaný zákon.
Skoro vo všetkom je novo navrhovaná úprava vyvlastňovania podrobnejšia ako tá doterajšia. Snáď jedinou výnimkou je účel vyvlastňovania. Doteraz platný stavebný zákon priamo vymenúva možné účely vyvlastňovania. Teda také, pri ktorých podľa názoru zákonodarcu existuje verejný záujem. Navrhovaný zákon sa uspokojuje s vetičkou „Účel, na ktorý možno vo verejnom záujme vyvlastniť, ustanovujú osobitné zákony“. A potom v poznámke pod čiarou spomína zopár zákonov. Len tak napríklad. Znamená to, že kedykoľvek si parlament zmyslí, môže v akomkoľvek ďalšom zákone doplniť ďalší účel vyvlastňovania. Bez toho, aby sa musel meniť zákon o vyvlastňovaní. Načo si komplikovať život? Veď ide len o majetok občanov.
Slabosť pre majetok iných
Ficove vlády majú pre vyvlastňovanie slabosť. Tá prvá prijala protiústavný zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach vo výstavbe niektorých pozemných komunikácií, ktorý umožnil stavať na ešte nevyvlastnených pozemkoch. Hoci sme ju na protiústavnosť zákona vopred upozorňovali a návrh zákona ostro kritizovali.
Teraz nás chce obšťastniť zákonom, ktorý možno nebude tak zjavne protiústavný, prinesie však zhoršenie postavenia vlastníkov vyvlastňovaných nehnuteľností pri obhajobe vlastného majetku. Efektívnosť a rýchlosť konania nemôžu mať pri vyvlastňovaní prednosť pred podmienkami pre ochranu vlastníckeho práva. Ficova vláda to však vidí inak. A vy? Mimochodom, pripomienkové konanie, a teda aj možnosť podporiť našu hromadnú pripomienku končí v pondelok.
***
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME a podpísať našu hromadnú pripomienku.