Určite sa dá povedať, že Slovensko a Írsko majú množstvo similarít. Obidve krajiny prechádzali a prechádzajú veľmi podobnými fázami. Íri síce získali samostatnosť (1919)oveľa skôr ako Slováci, ale tiež rozhodne nepatria k najstarším krajinám. Írsko nikdy v histórii nepatrilo k bohatým a ekonomicky úspešným krajinám. Vývoj tejto ostrovnej krajiny ovplyvňovali vlny migrácie. K dnešnému dňu je populácia Írska niečo vyše 4 miliónov obyvateľov. Za hranicamui ich vlastnej krajiny ich ale žije viac ako 40 miliónov, čo je skutočne neporovnateľný rozdiel. Íri prežili niekoľko veľkých hladomorov a krajina ešte na začiatku 90-tych rokov patrila k najchudobnejším v tedajšej Európskej Únii.
Zlom nastal na konci 90-tych rokov. Veľkú úlohu nesporne zohrala Európska Únia a jej štedré dotacie, ktoré na ostrov mierili. Hlavnou hybnou silou bolo v tom období nesporne poľnohospodárstvo. Dótacie boli vysoké a írski farmári mali na ružiach ustlané. Vďaka nulovej jazykovej bariére sa v Írsku začalo dariť veľkým IT firmám a farmaceutický priemysel tiež rozhodne stojí za zmienku. Krajina ale platila daň z minulosti, pretože nemala dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Väčšina pozícií bola obsadzovaná ľuďmi spoza hraníc. Platy boli veľmi vysoké a životné náklady nízke. Čoskoro sa ale pomer vyrovnal a začala sa tvoriť silná stredná vrstva.
Práve tu prichádzame k jadru veci. Dnešné Írsko je bohatá krajina plná disparít. Íri sú národ, ktorý nikdy nemali veľa, ale dnes si svoj blahobyt vyslovene užívajú. Prešiel som a nejaký čas i žil vo viacerých krajinách, ale to čo uvidíte tu, neuvidíte nikde inde. Obchodné ulice a ochodné domy sú preplnené od rána až do večera. S prichádzjúcimi Vianocami sa situácia stáva vyslovene nezvládateľnou. Íri jednoducho nakupujú a nakupujú a nakupujú...
Porekadlo, že každá minca má dve strany platí do bodky i v Írsku. Žije tu veľa, veľmi, veľmi bohatých ľudí a taktiež pomerne silná stredná vrstva, ale Írsko je krajina, ktorá má jednu z najvyšších mier chudoby v Európskej únii. V Írsku sa jednoducho zabudlo na značné percento obyvateľstva, ktoré žije na hranici chudoby. Veľa ľudí môže povedať, že na Slovensku je to ešte horšie a asi majú aj pravdu. Problém v Írsku je odlišný od slovenského. Najväčšou ,,šarapatou" sú rozhodne drogy a alkohol. Pod mnozštvo prípadov zanedbávania a zneužívania detí sa podpisujú prave ony. S bohatstvom prišla i mizéria. Domáce násilie, fyzické a sexuálne zneužívanie detí sú na dennom poriadku. Mladiství delikventi na každom kroku. Na miere kriminality sa mladiství podieľajú obrovským percentom. Každý kto bol alebo žije v Írsku mi dá určite za pravdu, že gangy mladistvých si tu na uliciach jednoducho robia čo chcú. Všetko toto je dôsledok rýchleho ekonomického rastu.
Slovensko by si malo zobrať príklad z mnohých ekonomických reforiem, ktorými Írsko prešlo. Mali by sme si zobrať to dobré, ale rozhodne sa vyvarovať nežiadúcim dôsledkom. Mohli by sme raz predísť požiaru namiesto toho, aby sme ho neskôr museli hasiť. Skúsme sa poučiť z chýb druhých, aby naše deti nemuseli platiť za našu ľahostajnosť.