Boj o hazard: bratislavskí poslanci hľadajú vyššiu moc

Aktuálny boj o hazard možno vyvrcholí už budúci štvrtok, keď si mestské zastupiteľstvo v Bratislave zopakuje hlasovanie z februára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Pri poslednom hlasovaní neprešiel návrh na plošný zákaz o jeden hlas. V predchádzajúcom článku som vyjadril svoj názor, že v aktuálnej situácii je rozumnejšou voľbou zvoliť reguláciu a aby ministerstvo financií poskytlo poslancom väčšiu slobodu pri výbere. Oslovil som teda všetkých bratislavských poslancov, ministerstvo financií, ako aj Asociácie zábavy a hier, či by mi poskytli ich stanovisko na aktuálny zákon o hazardných hrách.

Ministerstvo financií na otázky, či monitorujú požiadavky poslancov na zmenu zákona (napr. zrušenie povinnosti petície) a či nepripravujú novelu zákona, ktorá by poslancom poskytla viac slobody (napr. detailnejší výber umiestnenia, prípadne zvoliť aj typ prevádzky), zareagovalo veľmi stručne: „Ministerstvo financií SR pozorne skúma a analyzuje hazardné hry na Slovensku. Od 1. januára 2017 je účinná veľká novela zákona o hazardných hrách. MF SR bude pozorne sledovať, čo prinesú legislatívne zmeny na trhu hazardných hier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok z Bratislavy tak môže ovplyvniť nielen situáciu na zvyšku Slovenska, ale aj samotný zákon o hazardných hrách. Nakoľko zákon platí od 1. januára tohto roku, tak asi nie je pravdepodobné, že by v dohľadnej dobe došlo k nejakým zmenám. Výnimkou môže byť novelizácia s cieľom liberalizovať trh s online gamblingom, po ktorej volajú najmä stávkové spoločnosti, tá je podľa informácií Trendu už v príprave.

Nový zákon s možnosťou detailnejšej regulácie

Z radov poslankýň a poslancov mi prišlo zatiaľ 8 odpovedí (v prípade, že prídu ďalšie, tak ich doplním). Aj napriek rozdielnym postojom poslancov a AZAH je možné v niektorých bodoch nájsť vzácnu zhodu. Predovšetkým pri otázke, či by prospelo, ak by zákon obsahoval možnosť detailnejšieho výberu umiestnia a zvolenia typu prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslanca za Petržalku Olivera Kríža je podrobnejšia kategorizácia miest jedna z vecí, ktorá mu dnes v zákona chýba. „V zákone chýba podrobnejšia kategorizácia miest, kde je možné hazard zakázať. Nemuselo by sa to týkať len účelu využitia danej nehnuteľnosti, ale aj jej širšie vzťahy voči okoliu – napr. vzdialenosť od školských zariadení, obytných zón, kultúrnych ustanovizní, atď.,“ vysvetľuje.

Podobný názor má aj Elena Pätoprstá, podľa ktorej pri aktuálnom zákone majú možnosť schváliť len celý balíček v podobe hotelov, penziónov a motelov. A dopĺňa: „Ponechanie penziónov by vytvorilo zároveň priestor pre korupciu na stavebných úradoch a herne v obytných budovách a sídliskách by aj tak zostali.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia zábavy a hier si podľa slov ich hovorkyne Dominiky Lukáčovej vie predstaviť, že by podporili zmenu zákona, ktorá by samosprávam priniesla možnosť presnejšie vyčleniť miesta prevádzok. „Vieme si predstaviť tzv. „Pražský model“. Po regulácii tam nechali 101 prevádzok na zozname presných adries, kde sa hazard povoľuje,“ dopĺňa D. Lukáčová.

Na otázku, či sa neobávajú presunu herní do iných typov budov v prípade, že by bola schválená regulácia, zareagovala, že dali verejný prísľub za obe asociácie (AZAH a APV), že sa tak nestane. „Nie je dôvod obnovovať počet prevádzok, ak nejaké po regulácii zaniknú. Deje sa to už dva roky v rámci memoranda, ktoré prevádzkovatelia ako nástroj samoregulácie každoročne podpisujú,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavka petície v zákone

V prípade zrušenia požiadavky na petíciu majú poslanci jasno, všetci by takúto zmenu privítali. Podľa Slavomíra Drozda by to mali byť práve komunálni politici, ktorí by mali vnímať nálady mesta a mestských častí a rozhodovať na základe svojich skúseností zo stretnutí s obyvateľmi. Podľa Asociácie zábavy a hier je petícia jediná ako-tak ochrana ich legálneho podnikania pred fanatizmom Chromíkovej iniciatívy Zastavme hazard, ktorá má jediný cieľ a to zakázať hazard plošne na celom Slovensku. „Vieme, ako pranierovala iniciatíva bratislavských poslancov, ktorí nepodporili plošný zákaz, ale chcú rozumnú reguláciu. Pravdaže najradšej by však bol, keby mu stačilo navštíviť zastupiteľstvá a presadzovať zákaz pod hrozbou politickej samovraždy, nie zberať najprv petície na základe lživej kampane, doplnila Lukáčová z Asociácie.

Najviac vadia herne

Novela, ktorá platí od tohto januára prináša zmeny, ktoré hazard výrazne obmedzia. Okrem toho, že z výkladov zmizne reklama, zavedie sa registrácia hráčov a v prípade herní stúpne minimálny počet automatov na 12. Počet herní sa vplyvom novely, ale aj ďalších okolností, zníži a hlavne tie slabšie skončia. Herne sú zároveň najviac kritizované aj zo strany poslancov.

Mestský poslanec Tomáš Korček je proti herniam a to aj v prípade, že by ako poslanci mali možnosť zvoliť typ a miesto prevádzky. Podporil by reguláciu v tom prípade, „ak by bolo iná legislatíva a bolo by možné prevádzkovať kasína iba v hoteloch s 4 a 5 hviezdičkami.“ Podobný názor má aj Iveta Plšeková, ktorá je v aktuálnej situácii za plošný zákaz, ale v prípade detailnejšieho výberu by bola za kasína v 4 – 5 hviezdičkových hoteloch. Hovorí však „jasné NIE herniam!

Ďalšie hlasovanie v Bratislave

Napriek výmene názorov medzi primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom a AZAH o tom, či je možné opätovne hlasovať o VZN, je jasné, že budúci štvrtok sa poslanci stretnú a rozhodnú, čo ďalej s hazardom v Bratislave. Či prejde plošný zákaz alebo regulácia (aj keď nedokonalá), alebo ostane patová situácia a nič sa nezmení. Podľa mestského poslanca Martina Chrena, ktorý plošný zákaz nepodporil, je však pre mesto aj občanov bezpečnejšie mať pár kasín v hoteloch a pod prísnym dohľadom, než zakazovať úplne všetko a potom sa trápiť stovkami nelegálnych herní, ako majú v Českej republike.

Môžeme opäť očakávať zaujímavú diskusiu a verím, že poslanci nájdu dosť síl na to, aby sa dokázali o tejto téme baviť vecne a našli spoločnú cestu.

Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu