Veľa ľudí, ktorí neboli v Petržalke si povie, že Petržalka je betónova džungla s kopou feťákov a divných ľudí z celého Slovenska. Ale nie je to úplne tak. Síce podľa mňa a veľa mojích známych máme divného starostu, ktorý sa stará len o svoj biznis a teplé miestečko a nežije ani v Petržalke ale v Trnávke, vícestarostu, ktorý žije v Pezinku a pred voľbami si "šupne" pobyt do Ovsišta. Ale o tom som nechcel.
Chcem vám napísať o tom prečo milujem svoje Ovsište. Ovsište je okrajová a vstupná časť Petržalky smerom od mosta Apollo a Prístavného mosta. Ale nie vždy to bolo tak. Osada Ovsište až do roku 1938 administratívne patrila k Prievozu a až Nemci pripojili Ovsište k Petržalke.
Po vojne bolo Ovsište spolu s Petržalkou pričlenené pod Bratislavu. Množstvo pôvodných ovsištských ulíc muselo byť premenovaných z dôvodu odstránenia duplicitných názvov. Pôvodne názvy zostali iba uliciam Májova, Ostrovná, Ovocná a Ovsenná. Je ironiou osudu, že osada sa dokázala vyrovnať s následkami ničivých vojenských náletov, nedokázala však už prežiť vyčínanie komunistického režimu. Socialistický súdruhovia v snahe vyriešiť vznikajúci bytový problém v Bratislave sa jedného dňa rozhodli, že na pravom brehu Dunaja vyrastie vyše 100-tisícove sídlisko. V roku 1975 sa začalo búranie pôvodnej obce Ovsište. Sanácia prebiehala v dvoch etapách - v roku 1975 boli sanované ulice smerom od Starého hája po úroveň školy na Kosákovej ulici, v roku 1982 zvyšok obce. Z 25 ulíc pôvodnej obce zostali po sanácii iba štyri - Májova, Pobrežná, Sosnová a časť Mäsiarskej ulice premenovali na Klokočovú. Novovzniknuté sídlisko Ovsište sa začlenilo pod mestskú časť Petržalka. Skazu osady definitívne zavŕšila výstavba Mostu hrdinov Dukly (Prístavného mosta), ktorý krížom preťal ovsištské dvory a záhrady. V tieni majestátnych estakád sa dajú nájsť posledné zvyšky kedysi malebnej dedinky.
Áno z Ovsišta je teraz úž sídlisko, ale zachovalo sa niekoľko zaujímavých pôvodných stavieb a prírodných útvarov zo starého Ovsišta. Poďme si ich priblížiť:
Domčeky strelnice
Zaujímavo pôsobia tri drevené chatky medzi panelákmi na Medveďovej ulici. Na tomto mieste sa nachádzala v 60. rokoch 20. storočia športová strelnica. Okrem troch zo štyroch zachovaných chatiek, tiež nazývaných "Alpinky" sa zachovali dve budovy. V jednej sídli ŠKP Bratislava a v druhej je ubytovňa Krajského súdu v Bratislave. Dnes sa v chatkách nachádzajú kaderníctva, krčmička "Alpinka" a v ďaľšej pizzéria.
Strom roka 2009
Pred budovou novej auly Ekonomickej univerzity stojí 40 metrov vysoký Topoľ čierny. Tento strom s priemerom kmenňa 430 cm tu vysadili v roku 1925 pre potreby remeselnej výroby korytárov, ktorí v Ovsišti žili ešte v 70-tych rokoch 20. stor. V roku 2009 mu bol udelený titul Strom roka. Možno by si zaslúžil aspoň malú tabuľku.
Nemecká škola
V roku 1938 v obsadenom Ovsišti postavili novú nemeckú 4-triednu ľudo- vú školu, ktorá nahradila starú školu na Kočánkovej ulici (budova dodnes stojí). Dnes sa tu nachádza reštaurácia a v spodnej časti bar s terasou.
Ovsište je historicky aj prírodne vzácna časť Bratislavy. Okrem bohatej histórie sa tu nachdzá aj futbalový štadion neslávne slávneho klubu FC Petržalka 1898, dostihová dráha kde sa skáčku špičkové svetové preteky, Ekonomická univerzita, chránený areál Hrabiny, Ovsištské rameno známejšie ako Javorka.
Presne pre toto milujem moje Ovsište.
AK VÁS MÔJ BLOG ZAUJAL, ZAHLASUJTE NA VYBRALI.SME.SK!
ĎAKUJEM