Spýtajme sa Bratislavčanov - Referendum o PKO, Ropovode a iných otázkach

Nie som a nikdy som nebol zaslepeným priaznivcom priamej demokracie, ktorá vraj má byť vo svojej extrémnej forme v mysliach niektorých skupín potácajúcich sa na okraji politického spektra, liekom na všetky neduhy sveta a ľudstva. V niektorých konkrétnych prípadoch by sa však po referende, tomto najstaršom demokratickom politiku, malo siahnuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prvým okruhom problémov, pri ktorých by sa malo o referende uvažovať sú zamotané kultúrno-spoločenské témy. Také, ktoré sa pod vplyvom rôznych okolností vymkli z rámca racionálnych úvah a nabrali abstrakty rozmer polarizujúci spoločnosť. Dobrým príkladom je kauza okolo PKO. Poznáme dobre podložené argumenty investora, ako aj názor kultúrnej obce a desiatok tisíc Bratislavčanov, ktorí podpísali petíciu za jeho záchranu. K tejto problematike už bolo povedané takmer všetko. Napriek tomu by každé rozhodnutie úradníkov, alebo volených predstaviteľov smerovalo buď k súdnemu konaniu s neistým výsledkom, alebo k ďalšej vlne protestov a petícií. Na to prvé nemá naše zadĺžené hlavné mesto čas ani peniaze. To druhé vytvára pred komunálnymi voľbami priestor pre priživovanie sa rôznych obskúrnych postavičiek túžiacich uchmatnúť si kus z pochybného koláča politického vplyvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým okruhom, kde vidím význam referenda na lokálnej úrovni sú závažné projekty, ktoré môžu ovplyvniť nielen život nielen našej, ale najmä budúcich generácií. Buď tým, že významne zasiahnu do štruktúry mesta, alebo ich realizáciou vzniká nebezpečenstvo, že zhoršia kvalitu života obyvateľov, alebo ich rovno ohrozia na zdraví, či životoch. Typickým príkladom je dlho naťahovaná stavba ropovodu Bratislava – Schwechat. Naše občianske združenie projekt dlhodobo kritizuje nie kvôli tomu, že by sme boli militantnými advokátmi využívania alternatívnych zdrojov energie, ale pre nedostatočnú verejnú diskusiu, pochyné financovania a neochotu zainteresovaných inštitúcií vyvrátiť obavy občanov mesta o bezpečnosť zdrojov pitnej vody, toho najcennejšieho čo na území Bratislavy máme.

SkryťVypnúť reklamu

PKO a ropovod sú príkladmi problémov, ktoré sa nedajú riešiť bez toho, aby sa jedna, alebo druhá strana cítila ukrivdená a aktívne nebojovala za svoju pravdu. To v konečnom dôsledku neznamená nič iné ako ďalšie naťahovanie času a míňanie finančných prostriedkov a najmä zvyšovanie napätia medzi občanmi a samosprávou. A to je to posledné, čo by rozvoju nášho mesta pomáhalo.

Preto sme za to, aby sa tieto dve kauzy ukončili spoločne, raz a navždy pomocou referenda s jednoduchými otázkami:

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok 
  1. Ste za výstavbu ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline cez katastrálne územia mesta Bratislava?

  2. Ste za zachovanie súčasnej budovy Parku kultúry a oddychu a jej využívanie na kultúrno-spoločenské akcie? 

Ak vás môj blog oslovil prosím dajte mu hlas tu na VYBRALI.SME.SK

Miroslav Dragun

Miroslav Dragun

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Občiansky aktivista, ktorého osobnou aj profesionálnou prioritou je ochrana zdrojov pitnej vody. Voda je nositeľkou života, ale ľudia si stále naplno neuvedomujú jej dôležitosť pre náš život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéBratislava

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu