Spolu s mojimi úžasnými kolegami z OZ Nie ropovodu sme sa rozhodli ešte niekedy v auguste, že by bolo dobré nainštalovať do centra Bratislavy maketu ropovodu a ľudom priamo na ulici vysvetľovať, prečo ropovod nepatrí do mesta. Po krátkych úvahách sme sa rozhodli, že ideálne miesto pre umiestnenie makety ropovodu bude Hviezdoslavovo námestie v srdci Bratislavy. Veľká vďaka patrí pani starostke Tatiane Rosovej za to, že nám umožnila umiestniť 40 metrov dlhú maketu ropovodu na toto námestie a tiež poslancovi Alojzovi Hlinovi za zapožičanie rúr na vytvorenie ropovodu.
Na Hviezdoslavovom námestí sme boli od 9. do 13. septembra a stretli sme sa s množstvom Bratislavčanov, ktorých problematika ropovodu cez Bratislava veľmi zaujala a pýtali sa prečo vôbec má táto stavba viesť cez Bratislavu. Už po prvých rozhovoroch s občanmi a následnom stretnutí s primátorom hlavného mesta a podpredsedom BSK som si uvedomil, že my ako združenie spolu s mestom a BSK robíme prácu, ktorú má robiť minister hospodárstva, Transpetrol a spoločnosť BSP.
V rámci stretnutia s primátorom a podpredsedom BSK sme sa dohodli, že sa uskutočnia dve diskusie na tému ropovodu cez Bratislavu. Prvá diskusia bude odborno-politická. Na nej sa podľa návrhu Ministerstva hospodárstva mali zúčastniť poslanci bratislavského zastupiteľstva a vedenie BSK. Na základe mojej požiadavky a ochoty pána primátora sa tejto diskusie zúčastnia aj zástupcovia mimovládnych organizácií, odbornej a akademickej obce. Táto diskusia sa má uskutočniť koncom mesiaca september alebo začiatkom októbra. Druhá diskusia bude určená pre širokú verejnosť. Mala by sa uskutočniť najneskôr do októbrového mestského zastupiteľstva, ktoré je naplánované na 24.10.2013.
Je smutné, že až po tlaku OZ Nie ropovodu, BSK a mesta Bratislava sú Ministerstvo hospodárstva a zástupcovia investora (Transpetrol, BSP) ochotní ísť do diskusie či už s odbornou alebo laickou verejnosťou. Osobne si myslím, že minister hospodárstva mal už niekoľko mesiacov stáť na ulici a ľudom vysvetľovať prečo by mal viesť ropovodu cez hlavné mesto Slovenskej republiky! Taktiež ma mrzí to, že Ministerstvo spolu so spoločnosťou Transpetrol presadzujú trasu ropovodu cez Bratislavu bez širokej verejnej podpory. Je zarážajúce, že ropovod „musí“ viesť cez Bratislavu lebo v Rakúsku by pri inej trase prechádzal cez chránené územia a národné parky.
Preto mi už dlhú dobu beží v hlave myšlienka, že pre Ministerstvo hospodárstva, Transpetrol a spoločnosť BSP má asi väčšiu hodnotu jeden strom v chránenej oblasti v Rakúsku ako jeden obyvateľov Bratislavy!