
PREŠOV. Na to sa neumiera, na to sa trpí. Aj takto sa dajú charakterizovať alergie, ktoré sú pre mnohých alergikov neuveriteľnou ťarchou. Týkajú sa ľudí nielen v detskom veku, ale aj dospelých. Ako prezradil alergológ, imunológ z Prešova MUDr. Lešťan, počty pribúdajú veľmi dramaticky. „Nárasty sú hlavne v detskom veku a produktívnom veku, po 50. roku života je zvyšovane počtu len pozvoľné, hoci máme v Centre aj pacientov nad 70 rokov," vraví. Najnepríjemnejším obdobím je jar. Vtedy sa vo vzduchu vyskytuje peľ drevín a tráv . vtedy trpia hlavne peľoví alergici. Takmer jeden zo štyroch ľudí začne mať ťažkosti s alergickými prejavmi spôsobenými peľom práve na jar. Pre mnohých je pohromou pelenie tráv. U nás sa tento vrchol pelenia dosahuje v mesiacoch máj-jún," upozorňuje alergológ.
Pozor na astmu!
Druhá polovica leta a začiatok jesene sú sezónou pelenia bylín, ľudovo nazývaných „burinami". Mnohí si ale kladú otázky , ako je možné zistiť či sú alebo nie sú alergikmi. Je dôležité prihliadať na to či sú alergie v rodine. „Genetika totiž nepustí a kým riziko vzniku alergie u tzv . nealergickej rodiny je 5-15 %, u alergickej rodiny stúpa na 50-90 %," informuje Lešťan. Peľová alergia známa ako senná nádcha môže vyvolať alergický zápal očných spojiviek či prieduškovú astmu. Podľa prešovského alergológa takmer 1/3 takýto alergikov má prieduškovú astmu.
Ovocie a zelenina tiež hrozbou
Pálenie a svrbenie pier môže vzniknúť u citlivých jedincov dokonca aj po konzumácii niektorého ovocia či vybranej zeleniny. „Asi tretina peľových alergikov trpí aj tzv. orálnym alergickým syndrómom. Títo alergici by si mali dávať pozor na možnosť skríženej alergickej reakcie a mali by detailne poznať svoj alergén," dáva do pozornosti Lešťan. Pri akýchkoľvek problémoch odporúča navštíviť vo svojom okolí alergológa. K tomu je možné zájsť aj kvôli prevencii. V prípade, ak sa alergia u dieťaťa či u dospelého potvrdí, je možné tlmiť ju liekmi či alergénovou vakcináciou, známou pod termínmi: imunoterapia či hyposenzibilizácia. Počas jazdy v aute je príjemné stiahnuť okná a vychutnávať si rýchlosť jazdy, ale to neplatí pre peliarov. Tí sa totiž spomínanému peľu musia vyhýbať. Netreba zabúdať aj na peľové filtre do auta či iné opatrenia, ktoré pomáhajú prežiť túto neznesiteľnú sezónu v relatívnej pohode.
Pomôže more
Pre alergikov je veľmi vhodnou prevenciou pobyt pri mori. Ide o finančne náročnejšiu záležitosť, no pre zdravie pacientov ho lekári Alergoimunologického centra v Prešove a Sabinove organizujú každý rok. „Cieľom nie je len klimatický pobyt, ale aj intenzívny rehabilitačný program, ako aj dychové cvičenia, inhalácie, nácviky preplachov nosa či preventívny program," vraví Lešťan.
Neprehliadnite:
Peľový servis - sledujte peľové správy a komentáre odborníkov na www.alergoimun.sk
SKÚSENOSTI:
Peter Hajdu (19): Bol som alergický na srsť, prach a trávy. Kým som to podceňoval a neliečil sa, mal som celý rok nádchu, cítil som sa hrozne, štípali ma oči, tieklo mi z nosa. Neskôr som šiel k alergológovi a začal užívať antihistaminiká. Už o dva mesiace som cítil obrovský rozdiel. Teraz som prakticky fit.
Katka Hriczišonová (20): Alergická som približne 10 rokov, zistila som to kvôli tomu, že som mala problémy s očami, keďže ich mám citlivé a nosím kontaktné šošovky, neustále som mala zápaly sliznice a spojiviek. Užívam lieky a kvapky do očí. Momentálne som v poriadku až na dýchacie ťažkosti. Každému odporúčam navštíviť alergológa, pretože alergie môžu mať aj škaredšie následky.