Kým niečo urobíme prebehne vnútorná komunikácia, ktorú si mnohokrát ani neuvedomujeme. Od prvotného impulzu, cez intuíciu, iné emócie k myšlienkam, ďalším, často aj protichodným myšlienkam, a niekedy sa to dokola točí viackrát. Čím vážnejšie rozhodnutie, tým si to vyžaduje dlhší čas, kým sa prepracujeme ku konkrétnemu kroku. Potrebujeme priestor pre myšlienky aj emócie. Väčšinou je totiž užitočné nejednať impulzívne, bez premýšľania, ale zároveň nestratiť spontaneitu. V štandardných situáciách to zväčša máme natrénované. Ak sme sa ale dostali do situácie, kedy potrebujeme vyriešiť vážnejšiu životnú otázku, cítime zodpovednosť, a tak premýšľame, preciťujeme, premýšľame a znovu a znovu vedieme vnútorný dialóg.
Možno neželaným stavom je, keď sa to točí až tak, že sa v tom zacyklíme. Moje dcéry, vždy keď niečo zamotali, myslím fyzicky, šnúrky, retiazky..., prišli za mnou: „mama, ty to vieš dobre rozmotať“. Ako na to? Treba nájsť ten jeden koniec, alebo je to začiatok..., a pomaličky ho sledovať kde sa čo zaseklo a ešte pomalšie to uvoľňovať. Treba mať na to dobré svetlo. Myslím, že podobne je to aj keď sa zamotáme vo vnútornom dialógu. Vtedy je tiež užitočné mať niekoho kto nám na to zasvieti. Práve toto je úloha kouča. Mnohokrát sa ma ľudia pýtajú v čom je podstata koučovania. Stále, možno aj pod vplyvom nie najlepších skúseností, si ľudia myslia, že kouč je ten čo nám poradí, ten, čo vie ako čo treba urobiť a nasmeruje nás. Rady vychádzajú zo skúseností iných ľudí, aj keď sú najlepšie mienené, náš problém nevyriešia. Vyriešime ho len my sami, občas ale nechceme, alebo sa bojíme prijať za to zodpovednosť. Tam možno treba začať. Inokedy sa stretnem s tým, že ľudia koučing mylne považujú za terapiu, pričom terapia je viac zameraná do minulosti, pracuje s hlbšími problémami, traumami, diagnostikuje a lieči. Na rozdiel od toho je kouč rovnocenným partnerom klienta, predpokladá, že klient má dostatočné vnútorné zdroje a sily na vyriešenie svojich problémov a rozmotanie klbka myšlienok a emócií. Dá sa povedať, že kouč môže byť moderátorom nášho vnútorného dialógu. Zbadá, ak sme sa niekde zasekli, a tak, ako občas moderátor politických relácií, kladie možno aj nepríjemné, ale silné otázky. Odpovede povedú k riešeniu.
Aká je tá vaša téma na ktorú neustále vediete vnútorný dialóg? Neváhajte osloviť kouča ako moderátora. Jeho nezainteresovaný a nezávislý pohľad dá priestor všetkým vašim emóciám a myšlienkam tak, aby ste sa vnútorne dohodli, zladili a dosiahli najlepší výsledok.Vaša Maja -Kouč Vitaja