Zodpovednosť detí verzus dôvera rodičov

Prečo sa najviac vzťahov detí s rodičmi kazí práve počas puberty?

Zodpovednosť detí verzus dôvera rodičov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Môj synovec sa práve prehupol do tínedžerského obdobia. Pozvánky na oslovu 13. narodenín vytvoril a poslal sám. Cez rôzne kanály rozšíril správu, že už žiadne hračky a najviac sa poteší peniazom. Trochu ma to prekvapilo, som totiž zástanca osobných darčekov, ale viem sa prispôsobiť a priania rešpektujem. Pochopila som, že s týmto vekom prichádza ďalší krok prijímania zodpovednosti a to vnímam ako veľmi prospešné. Tínedžeri už nechcú byť malé deti, ktoré musia o každú maličkosť žiadať rodičov, potrebujú si budovať slobodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sa najviac vzťahov detí s rodičmi kazí práve počas puberty? Sledujem to u svojich klientov, či už sú to rodičia, ktorí vnímajú problém so svojimi deťmi, alebo sú to mladí ľudia, teraz už dospelí, ktorí riešia problémy koreniace práve v puberte.

Je to o slobode, ktorú mladý človek žiada a o zodpovednosti, ktorú je ochotný niesť. Sloboda bez prijatia zodpovednosti by bola katastrofou. Vedieť niesť následky svojich činov je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré musíme dieťa naučiť. Na druhej strane je to o dôvere rodičov. Dôležité je správne odhadnúť schopnosti dieťaťa, nepodceňovať ho a ani nepreceňovať. Ak ich reálne poznáme, môžeme im dôverovať.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť verzus dôvera, veľmi ťažký oriešok. Dieťa nemá šancu prijať zodpovednosť ak mu nedáme dôveru. Neustálym kontrolovaním a rozhodovaním za dieťa mu nedávame priestor prijať zodpovednosť za svoje konanie a čo je najdôležitejšie, aj niesť jeho dôsledky. Občas musíme nechať dieťa padnúť. To je škola. Môžeme stokrát o niečom rozprávať a bez výsledkov,  pričom stačí to raz zažiť. Áno, počujem obavy rodičov, čo ak to bude tvrdý pád? Najhorší pád môže prísť vtedy, keď stratíme s dieťaťom kontakt. To sa môže stať ak sme mu dali tej slobody príliš a nezvládne tú zodpovednosť, alebo sme mu jej dali málo a potrebuje sa odstrihnúť. Tento druhý prípad je o to nebezpečnejší, že to vôbec nemusíme zbadať a tínedžer sa nám vzdiali mentálne. Začne nás klamať a už vôbec nebudeme vedieť o jeho svete.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s tým? Ako to my rodičia máme zvládnuť? Chce sa mi povedať s láskou: s láskou k dieťaťu, ale aj k sebe. Nikto nie je dokonalý. Nemusíme sa snažiť byť dokonalí rodičia, ktorí majú dokonalé deti.

Ak Vás táto téma zaujala, pridajte sa do diskusie, alebo príďte na workshop (http://vitaja.sk/event/rodicovstvo/)

Vaša Maja – kouč Vitaja

Mária Drahošová

Mária Drahošová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Pracujem s ľuďmi a pre ľudí. Celý život je pre mňa veľmi dôležitá komunikácia v najrôznejších podobách. Či už to boli telekomunikácie, na ktoré bolo zamerané moje vysokoškolské štúdium, či moje pedagogické pôsobenie, alebo v súčasnosti koučing, ktorý vnímam ako veľmi efektívnu formu komunikácie pri riešení problémov. Založila som a vediem edukatívno-kreatívne centrum Vitaja (www.vitaja.sk ), kde okrem koučingu ponúkame ďalšie rozvojové aktivity. Som matka dvoch už dospelých dcér, čo mi umožňuje starostlivosť obrátiť aj k staršej generácii. Seniorom sa venujem v neziskovej organizácii STÁLE DOBRÍ (www.staledobri.sk). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu