Škodová udalosť.
Ak sa v doprave niečo stane, nie sú zranení, ale vznikne len škoda, tak je to škodová udalosť. Ale aj pri škodovej udalosti sú v zákone o cestnej premávke definované povinnosti, ktoré jej účastník povinný dodržať.
Povinnosti zo zákona.
Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. § 66 Povinnosti účastníka dopravnej nehody a škodovej udalosti
(5) Účastník škodovej udalosti je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na škodovej udalosti.
(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu, 31a) zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a vyplniť s ňou a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu. 31a)
31a) § 11 ods. 2 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Čo to znamená?
Znamená to, že ak spôsobíte ako vodič vozidla, motorkár, cyklista alebo aj chodec, škodu napríklad na zaparkovanom vozidle, plote, dopravnom značení a podobne, tak máte povinnosť kontaktovať vlastníka a dohodnúť sa o náhrade škody. V prípade dopravnej infraštruktúry je to správca cesty. K náhrade škody je určené PZP – povinne zmluvné poistenie (motorové vozidlá), alebo poistenie domácnosti, náhrady škody spôsobené jej členmi (cyklista, chodec).
Čo ak danú osobu / vlastníka nepoznám, respektíve ho neviem zohnať?
Vtedy je potrebné kontaktovať políciu. Polícia má prostriedky aby vlastníka zistila, respektíve vykonala súvisiace úkony. Z praxe poznám prípady od telefonického nahlásenia svojich údajov a údajov poškodeného vozidla, cez kontaktovanie vlastníka políciou, až po výjazd hliadky k miestu škodovej udalosti.
Čo ak si svoju povinnosť nesplním?
Skúsenosti mojich známych aj čitateľov sú také, že za poškodenie iného vozidla na parkovisku v nákupnom centre, kde ich identitu odhalil svedok alebo kamera, a to nie pri jazde alebo cúvaní, ale pri otváraní dverí, dostali od peňažného trestu, až po odňatie vodičského oprávnenia od 3 mesiacov do 24 mesiacov, čo v prípade vodiča z povolania to znamenalo stratu zamestnania.
Záver:
Škodová udalosť sa môže stať hocikomu, ale vždy je potrebné splniť si svoje zákonné povinnosti. Pre prípad, že ste v strese a podobne a nepamätáte si čo treba spraviť, je dobré mať v mobile uložené telefónne číslo asistenčnej služby svojej poisťovne, ktorá má službu 24/7 a zavolať jej.