
Na tieto nezrovnalosti ma upozornil aj čitateľ Juraja S: "Zdravím, čo tak urobiť článok o pripravovaných zmenách pre vodičov uvedených v novej vyhláške? Napr. o reflexných vestách na viditeľnom mieste... "
Najprv legislatíva:
V zbierke zákonov vyšla vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií 578/2006 Z.z.
ktorou sa menia niektoré povinnosti vyplývajúce s vykonávajúcich predpisov zákona 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Tu je definovaná okrem iného aj povinnosti mať reflexu vestu alebo iné adekvátne oblečenie.
Konkrétne 578/2006 Z.z.:
§ 1 Podrobnosti o povinnej výbave vozidla (k § 21 ods. 4 zákona)
(13) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Ps je bezpečnostný odev (bezpečnostná reflexná vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka),4)pričom bezpečnostný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.
Poznámka pod čiarou číslo 4 hovorí: Napríklad STN EN 471 Výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou na profesionálne použitie alebo podobná technická norma členského štátu Európskej únie.
K tomu všetkému je ešte odporúčanie EK 2004/345/ES.
Z uvedeného vyplýva nasledovné:
Reflexne vesty sa zaviedli s cieľom zníženia nehôd z dôvodu prehliadnutia vodiča a ďalších členov posádky auta, najmä pri poruchách vozidla a dopravných nehodách. Zvyčajne takéto prehliadnutie najmä na diaľniciach končia smrťou.
Povina výbava vozidla musí obsahovať aspoň jednu vestu oranžovej alebo žltozelenej farby, táto vesta musí mať certifikát podľa EN 471.
Vodiči môžu používať aj iný odev ako reflexnú vestu, ale tento odev musí taktiež mať certifikát podľa EN 471. V praxi sa to má použitie zväčša u hasičov, záchranárov, policajtov atd., kde sú navyše možné aj iné farebné značenia, ako pre bežných vodičov ap.
Aspoň jedna vesta musí byť v dosahu vodiča z vnútra vozidla a tak aby si ju vo vozidle dokázal obliecť. Je to z dôvodu aby už pri vystupovaní z vozidla ju mal na sebe, lebo vtedy sa najčastejšie dochádza k prehliadnutiu vodiča.
Z vozidla môže na vozovku vystúpiť len toľko osôb koľko máte reflexných viest. Ďalšie vesty môžete mať aj v kufri. Vodič ich môže podať posádke do vozidla.
Reflexný odev sa používa najmä pri práci a zdržiavaní sa na vozovke, alebo jej blízkosti, kde sa za bežnej situácie nemá zdržiavať.
V niektorých štátoch je používanie reflexnej vesty prikázané iba na diaľniciach, v ďalších len mimo mesta. Rozumné je ju používať vždy keď ste prekážkou na ceste. Keď vodič vidí na ceste niekoho v reflexnej veste tak automaticky predpokladá, že sa niečo deje a zvýši pozornosť.
V poslednej dobe začali reflexnú vestu používať aj cyklisti. Nie je to ich povinnosť ale iba dobra vola, ktorá hovorí o zodpovednosti k svojmu životu.
Korekcia chybných názorov z diskusií:
Údajne postačujú obyčajné nohavice s reflexným pásikom - používať také nohavice je dobré, ale nenahradzuje to reflexnú vestu. Ak chcete používať iný odev uistite sa že ma certifikát podľa EN 471. Požadovaná reflexná vesta ja najlacnejšia investícia v tomto smere.
Údajne je zelená vesta najlepšia - Zelena vesta nie je určená pre vodičov ap. Pre vodičov ap. je predpísaná oranžová alebo žltozelená.
Údajne vesta musí byť na viditeľnom mieste vo vozidle - Nie je to pravda, vesta musí byt v dosahu vodiča. Tak aby si ju mohol obliecť vo vozidle, pripadne ju ukázaťcestnej kontrole. Vodiči kamiónov ju s obľubou dávajú viditeľne na operadlo spolujazdca, ale to nie je povinnosť
Údajne počet reflexných viest musí byť dostatočný pre všetkých členov posádky vozidla - Ne je pravda, že počet reflexných viest sa musí zhodovať z počtom členov posádky. Podľa predpisu postačuje jedna, ale ostatní členovia posádky nesmú vystúpiť na vozovku. Teda ani pomáhať vodičovi napríklad pri výmene pneumatiky.
Zaver:
Vo vozidle mám dve reflexne vesty oranžovej farby. Jednu v skrinke pod sedadlom vodiča a druhu v kufri. Tu pod sedadlom vodiča som použil zatiaľ dva razy pri výmene pneumatiky a raz pri dopravnej nehode. Tu druhu z kufra používam radšej a častejšie, vždy keď na cestách fotografujem.