
Sú krajiny, ktoré sú ochotné od nás odkúpiť akékoľvek množstvo použitých PET fliaš. Prečo asi? Lebo nám ho dodajú s pridanou hodnotou naspäť a to vo forme oblečenia, hračiek, domácich spotrebičov a všeličoho iného.
V nedávnej dobe bola snaha zaviesť na Slovensku zálohovanie PET Fliaš čiastkou 5 až 10 Sk za fľašu, s tým, že sa fľaša musí vrátiť do obchodu odkiaľ bola zakúpená v neporušenom stave aj s vrchnákom. Tieto snahy o zálohovanie PET fliaš a iného obalového materiálu sa cyklicky opakujú.
Z dôvodu, že od známych, kde bolo zálohovanie PET fliaš a iného obalového materiálu zavedene, som dostal negatívne informácie, namiesto očakávaných pozitívnych informácií, začal som sa o túto problematiku zaujímať. Všetky zistené informácie sa dajú zhrnúť do troch základných modelov.
Model konkrétnej zálohy na PET fľašu u predajcu.
Zálohuje sa každá PET fľaša finančnou protihodnotou. Niekde aj s DPH (predaj), niekde bez DPH (skutočná záloha). Predajca je povinný vykúpiť predane PET fľaše naspať. Niekde si predajca DPH odpočítava, niekde nie, ale celkovo je s DPH pri zálohách poriadny chaos.
Predajca je povinný prijať odpad z predaného objemu PET fliaš. Z tohto dôvodu, musí mať naplánované skladovacie priestory. Aby si skladové priestory nevyčerpal na PET fľaše, ktoré on nepredal, dochádza k značkovaniu PET fliaš, alebo k požadovaniu predajného pokladničného bločku pri ich výkupe. PET fľaše sa vracajú v pôvodnom stave (nestlačené) vrátane vrchnáku. Dodávateľ dodáva PET fľaše v baleniach, ktoré je stiahnuté zmrašťoviacou fóliou a keďže vykupované PET fľaše, nie sú takto balené, tak majú väčší nárok na skladovací priestor a aj odvoz.
Ak si človek kúpi nápoj v PET fľaši počas cesty, alebo v obchode, ktorý len príležitostne navštívil a nie je reálne, aby sa tam vrátil, tak aj keď oželie zaplatené zálohu, nemá šancu vrátiť PET fľašu na recykláciu, lebo kontajnery na separovaný zber PET fliaš neexistujú.
Tento model, ktorý je najhorší pre občanov aj predajcov, mal platiť pred niekoľkými rokmi aj na Slovensku, ale zákon, ktorý ho mal zaviesť nikdy nenadobudol účinnosť, nebol podpísaný Prezidentom SR.
Model dobrovoľnej separácie PET fliaš ako odpadu.
Tento model funguje aj u nás. PET fľaše sa nezálohujú, presnejšie sa zálohujú poplatkom do recyklačného fondu, ale táto záloha za kupujúcim nevracia, je podporou recyklátorom. Zákazník si kúpi nápoj v PET fľaši a po použití ho dáva do kontajneru na to určeného, ktorý je väčšinu pri kontajneroch pre komunálny odpad. Funguje to na základe uvedomelosti občanov a dovolím si povedať, že ja aj moji susedia, priam vzorovo separujeme odpad. Nielen PET fľaše, ale aj sklo a papier, takýchto ľudí je väčšina.
Stáva sa, že PET fľaše sa občas objavujú aj v prírode, odkiaľ in nikto neodnáša naspäť, až na čistiace akcie. Lenže takto sa v prírode objavujú aj sklenné zálohované fľaše, ktoré je možné vrátiť a dostať zálohu naspať. Podľa mňa tých, čo robia v prírode neporiadok, nie je moc ale ich aktivita je natoľko veľká, že je stav taký ako je. Ale akékoľvek zálohovanie fliaš či už sklenených alebo PET, alebo plechoviek, ich nespraví poriadkumilovných. Takýmto ľudom je úplne jedno, či je fľaša zálohovaná alebo nie.
Model výkupu PET fliaš ako druhotnej suroviny.
Zákazník si kúpi nápoj v PET fľaši a po použití má niekoľko možností čo spraviť. V každom prípade sa môže PET fľaša stlačiť, alebo rozstrihať na skartovačke PET fliaš. PET fľaše je možné pohodlne dať do kontajnera PET, pri komunálnom odpade. Alebo som môže dať námahu a PET fľaše, nestlačené, stlačené, alebo aj vo forme vreca s rozstrihanými kúskami vo vreci, zaniesť do výkupného miesta, kde obdrží finančnú protihodnotu podľa celkovej hmotnosti a kategórii čistoty. Každý predajca je povinný mať svoj výkup, alebo mať zmluvu s aspoň jedným výkupom miestom. O tejto možnosti musí informovať kupujúcich v mieste kde sa predávajú nápoje v PET fľašiach ap.
Ľudia, ktorí majú vo zvyku si privyrábať si zbieraným sklenených zálohovaných fliaš majú ďalšiu komoditu. Táto mala zmena prináša to, že porozhadzované PET fľaše, či už po mestách, popri cestách, alebo v prírode, sa vracajú do výkupov. Čo v predchádzajúcich dvoch modeloch neexistuje.
Záver:
Dúfam, že vláda nepodľahne tlaku takzvaných ochranárov, ktorí chcú zálohovať PET fľaše čo najvyššou sumou 5 až 10 Sk. Takáto záloha prekračujúcou cenu nielen ceny druhotnej suroviny, ale aj cenu surových fliaš a tým spôsobia to, že v prírode sa bude povaľovať ešte viac nevrátiteľných PET fliaš, ako je tam dnes.
Veľmi dobre si pamätám na prípad po nežnej revolúcii, keď sa zo dňa na deň zvýšila záloha na malinovkové fľaše z jednej na dve Kčs a istý podnikavý človek, si kúpil od sódovkárne celú paletu nových malinovkových fliaš, ktorých cena bola nižšia. Rozniesol ich po všetkých obchodoch v okolí a za každú dostal 2 Kčs. Toto počínanie malo za následok to, že obchody odmietali brať malinovkové fľaše, bez dokladu o ich zakúpení. V bývalej práci sme mali cez 100 kusov fliaš od červenej a žltej malinovky, ktoré sa už nedali vrátiť ani po tej jednej korune a možno sú tam ešte dnes. Tak skončí zálohovanie fliaš, keď záloha na fľašu je vyššia, ako reálna hodnota druhotnej suroviny.