
Veľký výrobcovia elektrickej energie dodávajú svoju energiu cez prenosovú sústavu k veľkým odberateľom, medzi, ktorými sú aj distribučné spoločnosti ZSE,SSE,VSE. Tieto spoločnosti ju predávajú malým odberateľom v vrátane domácnosti. Cena elektrickej energie nie je pre výrobcov regulovaná, jej výšku určuje ponuka a dopyt na burze. Cena za prenos energie cez prenosovú sústavu, čo je vlastne monopol, je regulovanáÚradom pre reguláciu sieťových odvetví.
Cenu pre domácnosti a malých odberateľov schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe návrhu príslušnej distribučnej spoločnosti, ktorá je vo svojej lokalite monopolom, keďže domácnosti nemajú možnosť viacerých konkurenčných prípojok na odber elektrickej energie. Navyše na rozvodnú sieť týchto distribučných spoločnosti sú napojený aj malí výrobcovia elektrickej energie (napr. vlastníci čím ďalej viac rozmáhajúcich sa kogeneračných jednotiek a malých elektrární) od ktorých sú distribučne spoločnosti povinné elektrickú energiu vykupovať.
Problém vzniká z toho, že distribučné spoločnosti nakupujú a predávajú elektrickú energiu ako monopoly a neposkytujú čistú distribučnú službu. Riešením je u distribučných spoločnostiach oddeliť nákupu elektrickej energie od distribúcie elektrickej energie.
Konečný odberateľ by si sám rozhodol od ktorého výrobcu – dodávateľa bude elektrickú energiu a za akú cenu nakupovať. Distribučných spoločnostiam by platil len za jej distribúciu a cenu za distribúciu by naďalej určoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, dovtedy kým domácnosti a malí odberatelia nebudú mať možnosť voľby konkurenčnej distribučnej spoločnosti.
Z praktického hľadiska je to jednoduché administratívne riešenie. Konečný odberateľ vystaví na nasledujúce obdobie objednávku na distribučnú spoločnosť (najlepšie cez internet), že si praje odoberať energiu od daného dodávateľa za nim ponúkanú cenu. Pre prípade že dodávateľ už nemé volné kapacity, tak určí ďalších v poradí. Na základe týchto pokynov by distribučné spoločnosti nakupovali energiu od výrobcov. Ak konečnému odberateľovi je jedno za akú cenu a od koho nakúpi elektrickú energiu, tak môže mu ju dodať priamo distribučná spoločnosť za ňou ponúkanú cenu.
Distribučné spoločnosti by následne fakturovali dve položky a to neregulovanú cenu za elektrickú energiu od určeného dodávateľa a regulovanú cenu za distribúciu z prenosovej sústavy (alebo malého výrobcu) ku konečnému odberateľovi.
Takýto spôsob stanovenia ceny za elektrickú energiu je omnoho demokratickejší ako doterajší a podporuje konkurenciu u jej výrobcov (aj malých) v prospech konečných odberateľov.
Pritom nehovorím o výhodách napríklad pre ochrancov životného prostredia, ktorý by si mohli zvoliť a tým podporovať takého výrobcu elektrickej energie aký sa im pozdáva.
Vážený pán Predseda vlády SR Robert Fico, máte skutočný záujem vyriešiť problémy okolo ceny elektrickej energie pre domácnosti a malých odberateľov, vrátane vyriešenia problémov s výkupom elektrickej energie od malých výrobcov?