Zákaz parkovania na chodníkoch od 1.3.2022

Film Don’t look up ukázal, že nie je dôležitá skutočnosť, ale rozhodujúce je to, čo hovoria médiá a sociálne siete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Presne tak je to aj so zákazom parkovania na chodníkoch.

Čo hovoria média a sociálne siete?
Hovoria, že bolo načase zakázať parkovať na chodníkoch a od 1.3.2022 zostanú chodníky v plnej šírke len pre chodcov. 

Aká je skutočnosť?
Pre chodcov sa nič nezmení. Parkovať na chodníku sa bude aj naďalej, ale parkovať budú môcť len záujmové skupiny blízke tvorcovi návrhu zmeny zákona.

Kto mohol parkovať na chodníkoch doteraz?
Ak nebolo použité dopravné značenie mohol na chodníku parkovať pri ponechaní 150 cm pre chodcov hocikto do hmotnosti 3,5 tony, čiže napríklad: osobné autá, motorky, bicykle, elektrické kolobežky.
Ak bolo použité dopravné značenie, vtedy pomocou neho bolo možné zakázať parkovať na chodníku úplne alebo aj celých chodník vyhradiť len na parkovanie, prípadne vodorovným dopravným značením presne určiť pokiaľ sa parkuje a odkiaľ musí zostať priestor pre chodcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obr. 1. Dopravne značenie pre povolovanie parkovania na chodníkoch
Obr. 1. Dopravne značenie pre povolovanie parkovania na chodníkoch (zdroj: 30/2020 Z. z. )
Obr. 2. Dopravné značenie zakazujúce parkovanie na chodníkoch
Obr. 2. Dopravné značenie zakazujúce parkovanie na chodníkoch (zdroj: 30/2020 Z. z.)

Ako bude parkovanie na chodníkoch po novom?
Tam kde bude dopravné značenie, tam to zostane bez zmeny.
Tam kde dopravného značenia niet, už nebudú môcť parkovať autá a elektrické kolobežky, ale budú môcť naďalej parkovať motorky a bicykle, ak pre chodcov ponechajú 150cm, tak ako doteraz.

Prečo motorky a bicykle áno a autá a elektrické kolobežky nie?
Z textu návrhu zmeny zákona cítiť, že ho pripravovala Cyklokoalícia a tak parkovať na chodníku budú môcť tí čo sú s ňou za dobre a nebudú môcť parkovať tí, voči ktorým má výhrady.

Čo musia spraviť obce aby umožnili naďalej parkovať autám na chodníkoch?
Je veľa obci, kde parkovanie na chodníku je momentálne nevyhnutné. Tam obce musia do 1.3.2022 vypracovať projekt zmeny dopravného značenia, tento projekt si dať schváliť príslušným úradom a keď bude schválený, tak nájsť voľné financie, objednať výrobu dopravného značenia,  dopravné značenie osadiť a namaľovať. Na všetky tieto úkony je málo času, navyše maľovanie vodorovného dopravného značenia v mesiaci február je takmer nemožné.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa obce k takejto významnej zmene zákona nevyjadrili v medzirezortnom pripomienkovom konaní? Spali?
Nespali. V tejto veci medzirezortné pripomienkové konanie nebolo.
Predkladateľ predmetnej zmeny zneužil situáciu a do riadnej novely, ktorá prešla pripomienkovým konaním a na podpore, ktorej sa dopredu dohodla väčšina Národnej rady SR, deň pred hlasovaním vložil svoj pozmeňujúci návrh, ktorý poslanci pri hlasovaní vyhodnotili ako formálnu úpravu a schválili ju bez diskusie. Poslanci precitli až potom.

Teraz dôjde k tomu, že zo dňa na deň prestane existovať veľké množstvo parkovacích miest pre autá, čo vyvolá nespokojnosť obyvateľov a potenciálnych voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Či si myslím, že na chodníkoch sa má parkovať?
Myslím si, že parkovať sa má hlavne v garážach a na parkoviskách a nie vo verejnom priestore. Treba spraviť audit všetkých budov a na mape definovať kde sú parkovacie miesta pre danú budovu a kde sú parkovacie priestory pre návštevy. Nepovoľovať novú výstavbu bez dostatočnej parkovacej kapacity.
Čo sa týka výstavby z minulosti, tak je veľa prípadov takých kde s parkovaním na chodníku počítal samotný projekt výstavby, preto sú tam chodníky širšie. Tu si treba zobrať príklad zo zahraničia a spraviť v takýchto miestach výrez pre parkovací box aby autá parkovali vo výške vozovky a nevychádzali na chodník.

SkryťVypnúť reklamu

Celú situáciu treba riešiť komplexne výstavbou parkovacích kapacít a nie zákazmi zo dňa na deň.

Čo v prípade, že dom mal parkovisko, ktoré aj s cestou bezoplatne  previedli na mesto a mesto ho predalo súkromnému investorovi pre výstavbu iného domu?
Aj takýchto prípadov je dosť. Korupcia tu bola je a bude a len málokedy sa podarí stav zvrátiť.

Ako situáciu riešiť?
Treba čím skôr v Národnej Rade SR prijať zákon, ktorý vráti zákon 9/2009 Z. z. o cestnej premávke do pôvodného stavu bez neprerokovaného pozmeňovacieho návrhu.

Potom pripraviť novelu zákona, ktorý bude riešiť parkovanie komplexne a prejde riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním. Samozrejme nedávať termín platnosti taký, ktorý núti správcov komunikácií maľovať vodorovné dopravné značenie počas zimy.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 204
  •  | 
  • Páči sa:  232x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu