reklama

Neverte hoaxom ani keď ho vyrobí renomovaná poisťovňa

Začali prichádzať otázky, že vraj na svoju elektrickú kolobežku budú potrebovať od januára povinné zmluvne poistenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Hoaxovú správu vyrobila renomovaná poisťovňa, ktorá v tlačovej správe uviedla, že EU schválila povinnosť od januára mať  na elektrické kolobežky uzatvorené PZP. Pritom neuviedla číslo daného predpisu a tak čitatelia si nemohli overiť pravdivosť jej tvrdenia. Viaceré média prevzali tlačovú správu danej poisťovne do svojich článkov 1:1 a vytvorili paniku.

Ak niekto tvrdí, že Európska únia zaviedla nejakú povinnosť alebo takúto povinnosť zaviedla Slovenská republika a neuvedie identifikáciu príslušného predpisu a autoritu, ktorá ho vydala, respektíve priamo URL, tak s veľkou pravdepodobnosťou  ide o HOAX.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoax
Hoax (zdroj: Nemenované poistovna a viaceré mediá)

Aká je skutočnosť?
Je pravda, že EÚ konštatovala: (3) Od nadobudnutia účinnosti smernice 2009/103/ES sa na trh dostalo mnoho nových typov motorových vozidiel. Z nich sú niektoré poháňané výlučne elektrickým motorom a niektoré pomocným zariadením. Takéto vozidlá by sa mali zohľadniť pri vymedzení významu pojmu „vozidlo“. Uvedené vymedzenie by malo vychádzať zo všeobecných charakteristík takýchto vozidiel, najmä z ich najvyššej konštrukčnej rýchlosti a prevádzkovej hmotnosti, a malo by sa v ňom stanoviť, že sa vzťahuje len na vozidlá poháňané výlučne mechanickou energiou. Toto vymedzenie by sa malo uplatňovať nezávisle od počtu kolies, ktoré má uvedené vozidlo. Do vymedzenia by sa nemali zahrnúť invalidné vozíky určené na používanie osobami s telesným postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tejto téme som sa venoval dávnejšie aj na blogu aj v relácii Slovenského rozhlasu, keď sa hovorilo o petícii proti elektrickým kolobežkám.

Čo sa mení?
Mení sa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/103/ES zo 16. septembra 2009 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia tejto zodpovednosti na základe smerince 2021/2118 z 24. novembra 2021.

Ako sa mení?
Rozširuje sa povinnosť poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel ktoré prekračujú nasledujúce parametre:
a) každé motorové vozidlo poháňané výlučne mechanickou energiou na pevnine, ktoré sa však neprevádzkuje na koľajniciach, s:
i) maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo
ii) maximálnou prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h;

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo zmena znamená?
Znamená, že homologizované elektro kolobežky aj elektro bicykle, jednokoľky atď. v Slovenskej republike nemajú žiadnu novú povinnosť, lebo pomocou pomocného motorčeka dosahujú rýchlosť maximálne 25 km/hod.

Novú povinnosť majú len vozidlá, vrátane elektrických kolobežiek aj elektrických bicyklov atď., ktoré majú maximálnu rýchlosť dosahovanú pomocným motorčekom nad 25 km/hod. tak ako je uvedené vyššie.

V princípe to znamená, že ak máte elektrickú kolobežku alebo elektrický bicykel parametrov motocyklu, tak musí mať nielen PZP ale aj tabuľku s evidenčným číslom a vy aj vodičské oprávnenie na príslušnú motorku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Legislatívne odkazy:
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2118 z 24. novembra 2021, ktorou sa mení smernica 2009/103/ES o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia takejto zodpovednosti (Text s významom pre EHP) [ https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A32021L2118 ]
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/103/ES zo 16. septembra 2009 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia tejto zodpovednosti (kodifikované znenie) (Text s významom pre EHP) [ https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A32009L0103 ]

Záver:
Prečo sa poisťovňa a média dopúšťajú rozširovania takýchto hoaxov a vyvolávania paniky a odporu voči Európskej únii? Zrejme je to pre získanie vyššej návštevnosti. Lenže si neuvedomujú dopad svojho nezodpovedného konania.

Neverte hoaxom a tvrdeniam, ktoré neuvádzajú oficiálny zdroj informácie.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 225
  •  | 
  • Páči sa:  831x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu