Biele kríže na cestách a chodníkoch

Stále si myslím, že ľudom treba vysvetľovať aj technický princíp a nielen všeobecný dôvod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Verejnosť sa zaujímala o namaľované kríže na chodníkoch a cestách a pýtala sa polície, či môžu súvisieť s vojnou na Ukrajine. Väčšina ľudí bola spokojná so správou od polície, že biele kríže v Karlovej Vsi a okolí súvisia s projektom revitalizácie a dostavby vedeckého areálu.

Zistenie polície je pravdivé, ale technické pozadie uvedených bielych krížov je rovnako zaujímavé, ak nie ešte zaujímavejšie.

 

Za bielymi krížmi na cestách sú zememerači a ich výkon profesie za pomoci dnes dostupnej technológie. Najprv zememerači nájdu vhodné miesta, ktoré sú mapovo zaujímavé a je ich zhora vidieť. Označia ich značkou, spravidla krížom a pomocou meracích prístrojov si zapíšu aj zemepisné súradnice a nadmorskú výšku každého takéhoto bodu. Potom nad oblasťou preletí lietadlo, ktoré spraví viacero snímok pre mapu, tak aby sa snímky navzájom prekrývali. Následne sa snímky pospájajú do jednej veľkej fotografie, k čomu môžu slúžiť aj uvedené kríže, ale to nie je ich hlavný účel. K pospájaniu sa dajú využiť aj rohy budov a iné jednoznačné body.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď je takáto mapa z fotografií pospájaná, tak je rovná ako placka. Možno práve pre to, niekoho napadlo, že zem nie je guľatá, ale plochá. Ak používate len súradnice X a Y, potom zem vyzerá takto:

 

Pochá zem so slnkom a mesiacom
Pochá zem so slnkom a mesiacom (zdroj: Youtube)

Zhora (okrem tieňov za vhodného počasia) nevidno jamy ani kopce. Práve preto sa do tejto mapy zanesie nadmorská výška v miestach krížov, stúpanie a klesanie medzi nimi sa dopočíta. Takýmto spôsobom vznikajú 3D mapy. Takéto mapy sú použiteľné k veľa účelom, vrátane skôr spomenutého projektu.

Otázka je iná: Chceme mať ľudí len spokojných alebo ľudí, ktorí sú spokojní a aj po technickej stránke vedia čo sa deje?

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 204
  •  | 
  • Páči sa:  232x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu