Grécka romantika: ostrov Spétses

Pri dnešných pomerne nízkych cenách leteniek už nie je taký problém urobiť si výlet do Grécka bez toho, aby sa človek musel spoliehať na balíkový zájazd cestovnej kancelárie. Dá sa letieť napríklad do Atén a odtiaľ sa prepraviť na nejaký blízky ostrov. Ja som si začiatkom leta vyskúšal Spétses.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Atény mám rád. Každý turista by mal, pravda, byť varovaný, že to nie je žiadne mesto starobylej architektúry a turistickej príťažlivosti. Našťastie, ja do žiadnej novej krajiny nejdem bez toho, aby som si nekúpil a dopredu nepreštudoval sprievodcu z edície Rough Guide. Takže už pri mojej prvej návšteve, pred rokom, som bol pripravený na chaotické moderné mesto.

A práve preto som bol nakoniec skôr príjemne prekvapený. Atény majú zopár veľmi dobrých reštaurácií, nádherný park v centre mesta, samozrejme modrú oblohu, v strede mesta vcelku vkusnú architektúru a takú tú balkánsku zmes miernej špiny, vtáčieho spevu, pohodovej atmosféry, voňavých kvetov. Voľakedy tu vraj bola otrasná dopravná situácia, ale vďaka Olympiáde sa značne vynovilo a rozšírilo metro, takže dnes je všetko okej. Tohto roku som v centre stretol párik z Mexika, ktorý sa ma pýtal, kde sú tu nejaké pamiatky okrem Akropoly. Keď som im povedal, že v samotných Aténach určite toho veľa zo Starého Grécka nenájdu, boli nesmierne rozhorčení. Ako si to tí Gréci dovoľujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ubytovanie. Z tých drahších je celkom dobrý nový hotel Fresh Hotel. Inak, je na zaujímavej ulici: horný koniec je burza cenných papierov, národná banka... potom nasleduje trh s mäsom (super zaujímavé, aj keď to chce silnejší žalúdok), spomínaný hotel... a keď človek dorazí na dolný koniec ulice, akoby opustil Európu: je to stredisko bangladéšskej menšiny, všade sa predáva nejaký lacný šmejd, more imigrantov.

Lacnejšie hotely sa dajú nájsť v spomínanom Rough Guide. Pre kľudnejšie spanie za nie veľa peňazí odporúčam niečo vedľa kopca Stréfi, v štvrti Exarchia. V okolí je zopár veľmi dobrých reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok som bol opäť raz pracovne v Aténach a na rozdiel od minulého som sa rozhodol ostať ešte pár dní, na dovolenku. Na pár hodín, počas voľného dňa, som navštívil ostrov Angístri, ktorý je celkom zaujímavý, ale vyslovene ako destinácia sa neoplatí.

Pre dovolenku som si však vybral Spétses. Človek sa prepraví metrom za 15-20 minút z centra Atén do prístavy Pireus. Tam nasadne na rýchloloď. Obyčajne sú to tie „rakety", aké jazdia aj na Dunaji. Tu ich volajú „flying dolphins". Potom majú ešte veľké lode s rýchlym pohonom, „flying cats".

Prešiel som okolo ostrova Póros, ktorý je vraj veľmi pekný, ale značne turisticky exponovaný (a večer som si zapol televízor a dozvedel sa, že na Pórose práve vypukol obrovský požiar). Ďalej ostrov Ídhra (Hydra). Tu som bol na chvíľu už minulý rok. Prístav je krásny a okolie veľmi vhodné na prechádzky, s občasným kúpaním. Na ostrove je zákaz motorových vozidiel, takže je tu nádherný pokoj. Ale nie veľa pláží, preto som si vybral skôr Spétses.

SkryťVypnúť reklamu

Tam dorazíme za dve hodiny od opustenia pevniny.

Spétses patril v 18. a 19. storočí medzi najbohatšie grécke ostrovy. Hlavné (a jediné) mesto tak tvorí zhluk elegantných domov, minipalácov. Aj dnes tvoria hlavnú klientelu bohatí Aténčania, takže človek je vo veľmi elegantnom prostredí, západných masových turistov je len zopár.

Ešte pred pár rokmi to musel byť skutočný raj na zemi. Bohužiaľ, pred piatimi rokmi tu bol obrovský požiar, ktorý zničil veľkú časť borovicového lesa, ktorý predtým pokrýval prakticky celý ostrov. A prišli ďalšie, menšie požiare. Dnes už borovicový koberec prikrýva iba malé časti ostrova. Tie sú neskutočne krásne.

SkryťVypnúť reklamu

Spétses je pomerne malý, na skútri ho po obvode prejdete za hodinu a pol. Skúter som mal za veľmi slušnú zľavu, lebo majiteľka požičovne bola Ruska a keď počula, že hovorím trochu po rusky, pri platení len mávla rukou „čo si, Slováci, bratský národ, predsa ti nebudem dávať rovnakú cenu ako ostatným".

Na tomto maličkom ostrove sa neoplatí zdržať viac ako päť-šesť dní, ale tie stoja za to. Je tu pár veľmi slušných pláží. Dobré kúpanie je aj priamo z nábrežia v meste, zvlášť v hlbokej noci, keď z jednej strany svieti mesiac, z druhej vidíte svetlá tých krásnych domov a vy si plávate v tajomnej čiernote mora.

Vynikajúco som trafil ubytovanie (Four Brothers Studios ). Jednoduchá, ale vkusná izba s kuchynským kútom, klimatizáciou a TV a hlavne: veľkou terasou s nádherným výhľadom na mesto a more (trápnych 35 euro za noc). Raňajky na terase pri východe slnka...hmmm...krása.

Oveľa lepšie ako hotely v centre mesta, ktoré sú síce pekné, ale je okolo nich hluk zo skútrov (autá si na ostrov môžu priniesť iba majitelia domov, skútre sú však povolené).

Maličký, ale pekný ostrovček. Na budúci rok chystám v Egejskom mori trochu exotickejší cieľ, ale Spétses bol na pár dní rozhodne vynikajúca voľba.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu