Bushova popularita medzičasom klesla na najnižšie hodnoty počas prezidentovania. A katastrofa na južnom pobreží mu nijako nepomôže. Hlavný dôvod je jednoduchý. Vyradenie obrovských rafinérskych kapacít v tejto oblasti predznamenáva takmer istý ďalší nárast cien benzínu. Američania nenávidia politikov, ktorí dopustia obmedzovanie ich ľudských práv, z ktorých na prvom mieste je právo na lacný benzín.
Pretože Američania sú od automobilov takmer životne závislí. Pravda, nemajú ich všetci. Tí, ktorí počas hurikánu umreli a teraz ďalej umierajú počas záplav sú totiž väčšinou ľudia, ktorí sa z postihnutých oblastí nedostali, pretože nemajú autá.
Američania sa starajú hlavne o tie ceny benzínu, ale nie všetci. V záplave akčných vyhlásení z Bieleho domu sa nemôžu úplne stratiť hlasy tých, ktorí tvrdia, že federálna vláda zatiaľ urobila pre boj so živlami trestuhodne málo. Niektorí idú až tak ďaleko, že vyťahujú články spred roka s vyjadreniami administrátorov protizáplavových bariér. Vtedy sa sťažovali, že dostali na opravu týchto životne dôležitých zariadení šestinu požadovaných a plánovaných prostriedkov, zvyšok sa odklonil na „boj proti terorizmu“. Ale dobre, nikto nevie, ako konkrétne by situácia mohla vyzerať, ak by prostriedky boli použité. Čo je však isté je to, že v oblasti dlho neboli helikoptéry na záchranu ľudí ani na prepravu pieskových zábran, ktoré sa mali spúšťať do prielomov v hrádzach, a tak sa začalo až značne neskoro.
V britskom Guardiane dnes vyšiel článok bývalého šéfredaktora New York Times, ktorý si v tomto smere nedáva servítku pred ústa. V centre New Orleans dva dni zomierali ľudia na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože ich odtiaľ nikto nevyzdvihol. O nemajetných občanov zhromaždených v neworleánskom Superdome sa tiež federálne agentúry, do ktorých kompetencií riešenie živelných pohrôm spadá, nestarali. Situáciu vyriešil až guvernér susedného Texasu, ktorý ich ponúkol umiestniť v Houstone. Ako je možné, že na juhu, kde je toľko aktívnych aj prázdnych vojenských základní, v nich nemožno umiestniť chudobu národa, keď to v minulosti americká vláda robila vo veľkom aj pre kubánskych utečencov, pýta sa okrem iného Howell Raines, autor spomínaného článku.