Je Čína komunistickou krajinou?

Je až neuveriteľné, ako sa niektoré mediálne nálepky zaužívajú. „Komunistická Čína“ patrí k tým najmenej presvedčivým.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

V Číne je zarábanie peniazov aktivitou, ktorú v prejavoch otvorene propagujú najvyšší štátni predstavitelia. Čínsky sociálny štát je mimoriadne štíhly, krajina prakticky nemá dôchodkové zabezpečenie. A vedúca úloha strany? Iste, existuje. Ale v rámci nej sa povoľuje pomerne silné súperenie kandidátov o posty. Regióny majú veľmi výraznú autonómiu. Ak niektoré rebríčky, ako napríklad ten od Freedom House, zaraďujú Čínu kdesi úplne naspodok v kritériách politických a občianskych práv, je to takmer smiešne. Napríklad za Pakistan, najnovšieho amerického spojenca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Iste, kontrola konečného rámca podnikania je stále pod kontrolou vládnych inštitúcií. Rozdiel oproti niekdajšej transformácii u nás je v tom, že aj štátne agentúry sú silno zreštrukturalizované a priťahujú efektívne pracujúcich ľudí zo súkromného sektora.

 

Čínsku cestu transformácie, momochodom, nepokryte obdivujú mnohí ruskí politici, predstavitelia veľmoci, ktorej transformácia sa pre mnohých rovná úpadku. Často však s naivnými predstavami. Postupné vytváranie súkromného sektora bolo v Číne pomerne jednoduché preto, že táto krajina bola už za reálsocializmu silne decentralizovaná. Mao si tvoril hospodársku stratégiu počas vojny s Japonskom, kedy došiel k presvedčeniu, že je lepšie, aby každý okres bol čo najsebestačnejší a krajina tak vedela odolávať invázii. Stalin nemal myslenie partizána. Sovietska industrializácia prebiehala naopak s cieľom čo najväčšieho hospodárskeho rozmachu a kvôli zefektívneniu výroby sa tak stavali mamutie podniky, často zásobujúce praktiky celý sektor krajiny. V takejto situácii akási postupná privatizácia bola takmer chimérou. Nehovoriac ani o tom, že model rastu založený na lacnej pracovnej sile je pomerne dobre zhodný s vytváraním malých podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

 

Z čínskych pobrežných oblastí sa stáva pásmo Hongkongov. Mrakodrapy, mercedesy, najnovšie výstrelky módy, šampanské a kaviár. No, pomerne zaujímavá verzia „komunizmu.“

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu