Či už si zoberieme tých, ktorí kombinovali politickú prax s intelektuálnym životom, ako Burke, Disraeli, Churchill. Filozofov zhruba konzervatívneho razenia, Oakeshotta či Santayanu, alebo elitistického intelektuála Arona.
Na pozadí tohto silného intelektálneho hnutia vyznieva obzvlášť ironicky snaženie zopár klaunov, ktorí sa na Slovensku označujú za konzervatívcov a tvária sa ako intelektuáli. A zachraňujú západnú civilizáciu.
Časopis .týždeň, Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika (chudák Štefánik) a ešte, tuším, nejaké webové portály. Áno, priznávam, veľmi o tejto scéne prehľad nemám, ale občas nejaký šum zo suterénu zachytím.
Títo intelektuáli si okrem opisovania klišé z amerických webstránok dávajú tuším najviac záležať na tom, aby načrtli scénu, kde aktérom pripíšu úlohy, ktoré tí v reále nemajú. No a potom sa už v tomto močarisku rochnia do zbláznenia.
Takže František Šebej a jeho kolegovia spomínajú „marixistický koncept multikulturalizmu", ktorý hrdúsi Európu. Chcel by som vedieť, čo má multikulturalizmus spoločného s marxizmom... Ono, už vôbec tá nenápadná implikácia, že európska imigrácia je dielom ľavice, je pekne švihnutá. Robotnícka trieda trvala na tom, aby sa dovážala lacná pracovná sila, nie?
Podobné príklady nájdeme v diskusiách o zelenej agende. Správa o tom, že biopalivá môžu (čo, mimochodom, záleží od ďalších podmienok) prinášať viac škody ako úžitku, slúži na poukazovanie: vidíte, vy ekoteroristi, vymyslíte si nejakú hlúposť a potom... Pritom biopalivá boli vždy značne kontroverznou témou, veľa environmentálnych aktivistov bolo proti. Mimoriadne ich však presadzoval napríklad George Bush.
Klasickou témou je rozpad civilizácie v dôsledku ľavicových aktivít (pod „ľavicové" podľa potreby spadá hocijaká liberálna agenda). Tu si poslúžim príkladom z blogov: tradičné Vianoce sa v Británii snažia zrušiť, stojí za tým ľavičiacky think-tank, píše jeden takýto exot. Hm, zase to poctivé odpisovanie, tentokrát z britského bulváru, na ktorý autori správy inštitútu IPPR aj reagovali...
No a potom tu máme rôznu zmes názorov všelijakých tých kvázi intelektuálov, ktorí sa možno organizovane nehlásia k nejakej konzervatívnej agende, ale konšpiračným tónom rozoberajú otázku, či liberalizmus nezašiel v Europe priďaleko... Perlu som objavil na komentárovej strane SME. Autorka začína odkazom na svoj rozhovor so šéfom českej Mensy: ten pripustil, že sa robia tajomné výskumy IQ rozdielov medzi rasami, ale verejne o tom nikdy nikto nič nepovie a aj on už mlčí ako hrob... Nejdem tu rozoberať problematickosť IQ testov ako indikátora, len chcem poznamenať, že pri čítaní som sa naozaj cítil ako Alenka v ríši divov. Rozdiely v dosahovaných výsledkoch IQ testov medzi rôznymi etnikami či rasami v USA sme síce krátko, ale otvorene preberali na mojej vysokej škole v Nemecku. Pred pár rokmi vyšla v USA kniha, obsahujúce takéto porovnania, veľmi dobre sa predávala. Takže, áno, s touto témou sa narába, a oprávnene, citlivo, ale plošné zatĺkanie štatistických údajov neexistuje... Tá úvaha v SME, mimochodom, je naozaj strašná po všetkých stránkach, bože, tie ignorantské paralely s kopernikovským obratom v astronómii... (Keď už rozoberala spoločenské „tabu", škoda, že autorka nespomenula dobre známy fakt, že medzi špičkovými vedcami a intelektuálmi je veľmi málo žien.)
Takže, áno, ako predpovedal Schumpeter, západná civilizácia má problémy s intelektuálmi, ktorí sa ľahko nechávajú opantávať fantastickými obrazmi „dobrej spoločnosti" a chcú ich realizovať. Alebo proste cítia potrebu stále niečo kritizovať a podkopávajú systém „kreatívnej deštrukcie" kapitalizmu. Áno, v buržoáznej demokracii sa z politickej sféry stalo trhové prostredie, kde nad odstupom a rozvážnosťou prevážil princíp ponúkania stále nového tovaru: na každý problém politická scéna ponúkne „riešenie", nejakú reformu, reguláciu... Áno, napríklad mňa osobne štve, ako má v Británii tradičný konzervatívny duch problémy prežívať nápor spoločenských zmien (spôsobených skôr rozomieľaním tradícií a spoločenských štruktúr kapitalizmom ako aktivitami ľavicových intelektuálov).
Je toho veľa, nad čím sa dá zamýšľať. Ale slovenskí „konzervatívci" západnú civilizáciu celkom určite nezachránia : )