Ako si nájsť výskumnú prácu v krajinách EÚ

Vedecká činnosť nebýva na Slovensku práve najlepšie platená. Okrem toho, medzinárodné skúsenosti tak či tak nie sú na zahodenie. Pre tých, ktorí majú záujem nájsť si prácu vedeckého pracovníka alebo aspoň niečo, čo zahŕňa silný prvok výskumu, ponúkam ako inšpiráciu malú vzorku možností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Všeobecné možnosti

 

Samozrejme, dajú sa využiť univerzálne či širšie špecializované portály pre hľadanie práce. Napríklad tie zamerané na Európu ako celok, napr. eurojobs.com, čo niektorý z portálov pre stáže. Alebo špecializované národné portály, napríklad pre akademické a výskumné posty v Británii je dobrý www.jobs.ac.uk.

 

Práca v think-tankoch

 

Nezávislých výskumných inštitúcií rôzneho zamerania je v Európe veľa, uvediem preto len tip na hľadanie. Je dobré zamerať sa na inštitúcie, ktoré sú koordinátorom väčších výskumných sietí. Inštitúcia, pre ktorú pracujem ja, Centre for European Policy Studies, manažuje okrem iných napríklad sieť hospodárskeho výskumu ENEPRI – cez uvedenú stránku si stačí pozerať partnerské inštitúty a ponuky práce v nich. V Bruseli sa rozbieha ďalší podobný think-tank, Bruegel. V Londýne sa podobnej činnosti úspešne venuje Centre for European Policy Research. Ak mám napríklad ekonometrické vzdelanie a záujem o public policy, môžem si klikať na ponuky, až sa preklikám na ponuku post-doktorandského pobytu v Belgicku. Atakďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práca v Európskej komisii a ďalších inštitúciách EÚ

 

Európska komisia je predovšetkým byrokratický orgán, ale aj v rámci neho sa dá robiť zaujímavá výskumná činnosť, najmä v ekonomicky zameraných direktoriátoch. Najprv sa však treba prekúsať všeobecným výberovým procesom, ktorý organizuje EPSO – European Personnel Selection Office. Krátky text o vyslovene výskumných možnostiach možno nájsť tu. Okrem direktoriátov sa ponúka práca najmä vo výskumnom centre Komisie, ktorým je Joint-Research Centre, či v tzv. autonómnych agentúrach, jednou je napríklad EU Institute for Security Studies.

Dá sa tiež pozrieť na iné veľké inštitúcie EÚ, napríklad Európsky parlament (tu ide o stáže, permanentné džoby sa dajú získať len cez EPSO). Alebo si pozrieť prácu v inštitúcii, ktorá nepatrí do rámca EÚ, v Rade Európy. To sa však začíname baviť vyslovene o úradníčine, aj keď často možno zaujímavej.

SkryťVypnúť reklamu

Lepší nápad je pozrieť sa na program Marie Curie. Ide o mechanizmus, ktorým Európska komisia napríklad pomerne štedro sponzoruje vedcov pracujúcich v inštitútoch v krajinách EÚ.

 

Iné medzinárodné organizácie

 

Zaujímavá práca sa dá nájsť aj v ďalších medzinárodných inštitúciách. Spomeniem miesta najmä pre ekonómov. Veľa ľudí zamestnáva OECD. Zaujímavý výskum tiež robí Medzinárodná organizácia práce. Niečo, aj keď asi málo, sa tiež dá nájsť v Hospodárskej komisii OSN pre Európu, v Európskej banke pre obnovu a rozvoj, či napríklad v Európskej investičnej banke. Možno nie práve výskumnú činnosť, ale nejaké zaujímavé skúsenosti môže tiež poskytnúť OBSE, s ústredím vo Viedni.

Ale svoje vysunuté pracoviská v Európe má aj Svetová banka, jej dcéra IFC, či partnerská organizácia, Medzinárodný menový fond.

 

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu