Cyklisti, máte opäť po chlebe

Dnešným hlasovaním boli v parlamente zamietnuté tri pozmeňujúce návrhy k Zákonu o cestnej premávke. Dva z nich mali prispieť k plynulosti premávky (odbočovanie vpravo na červenú a otáčanie v križovatke do tzv. „U“), tretí mal zaviesť povinný odstup 1,5 metra medzi automobilom a bicyklom pri predbiehaní bicykla. Podávali sme ich v tandeme s Martinom Chrenom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Oponenti nášho návrhu namietali predovšetkým nevykonateľnosť kvôli tomu, že je nemožné vzdialenosť merať a tak prípadné priestupky riešiť. Nepochopili však podstatu nášho návrhu. Doterajší zákon definoval povinný odstup ako „dostatočný bočný odstup“, čo pre niektorých slovenských majstrov za volantom predstavuje občas aj 20 cm. Vy, čo jazdíte na bicykli, určite poznáte ten pocit, keď Vás zblízka vo veľkej rýchlosti „ofúkne“ auto tak, že tlak vzduchu doslova zamáva Vami aj bicyklom. Ruku na srdce: koľkokrát do roka ste na ceste na bicykli v situácii, keď ste poďakovali Bohu za to, že ešte žijete? Mne sa to stáva minimálne 2 x ročne, a to už na bicykli jazdím menej, keďže na dopravu využívam hlavne skúter.

Ďalší protiargument: ako predbehnúť bicykel v úzkej mestskej uličke pri dodržaní odstupu 1,5 metra? Moja odpoveď: nijako. Typická úzka mestská ulička v Bratislave má zriedkakedy viac ako 200 metrov, spravidla je jednosmerná a keď ide bicykel priemernou rýchlosťou 20 km/h, spomínaných 200 metrov prejde za 36 sekúnd. Vydrží byť vodič auta trpezlivý a bicykel pol minúty nepredbehnúť? Ja si myslím, že by mal.

Náš návrh má jednoduché posolstvo: keď predbieham bicykel, musím urobiť všetko preto, aby som cyklistu ani teoreticky nemohol ohroziť. Jeden a pol metra je niečo, čo si každý vie predstaviť a logika mi vraví, že ak by sa o takto prijatej zmene hovorilo vo verejnom priestore, vodiči áut by spozorneli a začali si uvedomovať, že na ceste sú okrem nich aj jednostopové vozidlá, bicykle, skútre a motorky. A už to by bol posun vpred v hlavách slovenských vodičov.

Týmto samozrejme nechcem marginalizovať problém cyklistického pirátstva, na ktoré sa tiež viacerí oponenti odvolávajú. Áno, aj medzi cyklistami sú čierne ovce, ktoré si zamieňajú cesty s adrenalínovou prekážkovou dráhou. Ich početnosť je však nízka, a platí premisa, že pri kolízii ťahá cyklista vždy za kratší koniec. A niekedy zaplatí najvyššiu cenu, vlastný život. Vodiči áut: týmto Vás vyzývam, aby ste prítomnosť bicyklov na cestách brali ako fakt a podľa toho sa aj správali.

P.S. Jediný pozmeňujúci návrh, ktorý nám „cez SMER“ prešiel, je ten, ktorý umožní taxíkom jazdu v pruhu vyhradenom pre MHD. Zabral argument, že taxík je tiež svojim spôsobom verejnou dopravou. Predpokladám, že táto správa poteší aspoň taxikárov a zákazníkov, ktorí využívajú ich služby. Keďže išlo o opozičný návrh, hlasovanie ZA považujem za malý zázrak. Aj tie sa občas udejú.[/content>

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu