Môžeme pripustiť, že sa pekár zbláznil a nasypal do miešačky chlebového cesta kyanid? Nie je to veľmi pravdepodobné, ale nemôžeme to vylúčiť. Šialenstvo je predsa súčasťou života. Napriek tomu si chlieb od neho kúpime, lebo na základe predchádzajúcej skúsenosti máme voči nemu dôveru. Táto bazálna dôvera, podopretá skúsenosťou, vyvažuje našu „genetickú“ nedôveru k svetu. S utečencami drvivá väčšina občanov na Slovensku skúsenosť nemá, a preto im môže predseda vlády Robert Fico tlačiť do hláv sofistikované kaleráby, aby sa ich báli viac ako politických dôsledkov, keď sa Slovensko pod jeho vedením bude správať v Európskej únii ako odtrhnutý vagón a nepekný exot.
Krátko po tom, ako slovenská vláda utŕžila debakel v Bruseli a ministri vnútra členských štátov EÚ v drvivej prevahe zahlasovali za kvóty, premiér Fico v TA3 naznačoval, že utečenci môžu mať v ruksakoch bomby, môžu byť nositeľmi nákazlivých chorôb a sú to väčšinou neprispôsobiví moslimovia. Takže ak chce Fico celú záležitosť s kvótami pohnať pred súd v Luxemburgu, my, občania, v ňom máme vidieť záchrancu národa?
Poľská diplomacia sa nakoniec k Slovensku, Česku a Maďarsku pri hlasovaní o kvótach nepridala. Hlasovala za ne. Poliaci majú totiž v EÚ vyššie ambície, ako sa zamotať do kvótovej vojny, na ktorej populisti ako Fico a Orbán stavajú svoj politický úspech. S odstupom niekoľkých hodín potom Fico stratil aj zvyšných dvoch spojencov. Český premiér Sobotka v stredu oznámil, že Praha sa nepustí s EÚ do právneho sporu, lebo nechce prehlbovať konflikt. Orbán takisto sklopil uši, stiahol chvost a nevyhrážal sa súdom Maďarsko verzus Európa. Pravidlo väčšinového hlasovania, ktoré je upravené v Lisabonskej zmluve, a ktorú v roku 2007 osobne (spolu s Jánom Kubišom) podpísal Robert Fico, jednoducho nepustí. Akokoľvek je táto správa nepriaznivá pre Slovensko.
Poslanci Smeru opakovane hlasujú v Európskom parlamente za kvóty, ale Fico doma robí všetko preto, aby sa na medzinárodnej scéne diskvalifikoval. Perfídne, ale doma mu to zjavne vyhovuje. Nečudo, že aj z najvyšších poschodí socialistického tábora sa už ozývajú hlasy, čo ten slovenský premiér s xenofóbnym slovníkom medzi nami robí. Ak by nebodaj Smer naozaj zo Strany európskych socialistov vylúčili (neočakávam), dávam kvízovú otázku: pridajú sa poslanci Smeru Flašíková-Beňová, Smolková, Maňka a Zala k frakcii Nigela Faragea alebo k frakcii Marine Le Pen?
Je najvyšší čas nebáť sa utečencov, ale Fica. Ten síce nemá v ruksaku bombu, ale zato nám všetkým ešte poriadne zavarí. Nedajme sa, prosím, ďalej ťahať za nos a nesadajme populistom na lep. Súdny spor proti Európskej únii, spochybňujúci pravidlo, ktoré Fico osobne podpísal, z nás všetkých robí zúfalých exotov a je len trápnym predvolebným divadlom.
Úplne na záver: utečenecké kvóty od začiatku odmietam ja, aj moji kolegovia z SaS. Považujem ich za opatrenie, ktoré škodí Slovensku i Európe. Ale Pacta sunt servanda, ako sa Fico opakovane v minulosti nechal počuť.