
Predchádzajúca vláda urobila v zahraničnej politike niekoľko chýb. Odštartovala to účasť Jána Slotu a jeho strany vo vláde. Na toto netreba zabúdať. S Jánom Slotom ako súčasťou vládnej koalície sa úspešná diplomacia robí ťažko. Ďalšími krokmi minulej vlády, ktoré som vnímal so zdvihnutými brvami bolo bratanie sa s kubánskym komunistickým režimom, či priateľská návšteva u diktátora Muammara Kaddáfího. Hodnotami, ktoré by súčasná vláda mala presadzovať v zahraničnej politike sú sloboda, zodpovednosť, zásadovosť, podpora demokracie a ochrana ľudských práv.
Maďarsko
Susedské vzťahy sú nesmierne dôležité. Vzájomné spory a napätia vo vzťahoch s Maďarskom nás v zahraničí oslabovali a viazali personálne a zdrojové kapacity našej zahraničnej služby. Mnohé z tém a otázok v našich vzájomných vzťahoch nie sú jednoduché (Maďarsko nie je ľahký partner) a nemajú jednoduché riešenia. Silné gestá nepomôžu. Som rád, že podľa toho začala konať aj naša diplomacia. Oceňujem celkové upokojenie atmosféry a sústredenie sa na dialóg. Slovensko a Maďarsko sú partneri a tak by mali vyzerať aj naše vzťahy. Koncom apríla ide väčšina Zahraničného výboru NR SR na oficiálnu návštevu do Budapešti. Je to v poradí už druhé stretnutie tohto druhu, čo len dokumentuje dôležitosť, ktorú slovensko-maďarským vzťahom venujeme aj my, poslanci. Môžete sa spoľahnúť, že s maďarskými kolegami budeme diskutovať konštruktívne, ale bez servítky.
Vyšehradská štvorka
V4 považujem za unikátny model úspešnej regionálnej spolupráce a ako taký je zaujímavý a atraktívny aj pre iné regióny. Cieľom by malo byť vytvorenie pevného bloku, ktorý bude mať svoju silu. V NATO aj v EÚ.
Pôsobenie Slovenska v EÚ
Potrebujeme sa zamerať na to, aby sa viac schopných slovenských diplomatov dostalo na kľúčové posty v rámci EÚ. Našim kandidátom poskytneme maximálnu podporu. Pri rozmýšľaní o EÚ si musíme klásť zásadné otázky: kto sú naši partneri? Kto v spoločných inštitúciách je na našej strane? Ako si kultivovať koalície? Ako budovať "brand" ako krajina, ktorá je všeobecne známa svojimi prioritami a princípmi?
Balkán
Schvaľujem orientáciu našej zahraničnej politiky na západný Balkán. S krajinami regiónu nás spájajú mnohé väzby, disponujeme kreditom, expertízou a o naše skúsenosti z procesu transformácie spoločnosti je veľký záujem. Západný Balkán a Východné partnerstvo sú zároveň oblasti, v ktorých našu unikátnu znalosť oceňujú aj naši partneri v EÚ a NATO.
Ukrajina a Bielorusko
So znepokojením pozorujem vývoj na Ukrajine a v Bielorusku. Problémy týchto dvoch krajín sa nás bezprostredne týkajú. Ukrajina sa posúva smerom k autoritárskemu režimu, Lukašenko pritvrdil na všetkých frontoch. Pokiaľ bude v Kyjeve vládnuť kleptokratická elita, nepomôže to hospodárskemu rastu na východe Slovenska. Región by mal potenciál vyzerať úplne inak. Stačilo by, aby Ukrajina rástla aspoň tak, ako rástlo Slovensko v 90-tych rokoch.
Grécke tance
Bol som hrdý na Slovensko, keď sme v parlamente odmietli pôžičku Grécku. Ako ukazuje ďalší vývoj, problémy Grécka sú natoľko závažné, že analytici sú skeptickí ohľadom schopnosti Grécka prekonať dlhovú krízu aj napriek pomoci európskych záchranných mechanizmov. Zachraňovať nezachrániteľné by bola najhoršia možná politika. Dve strany vládnej koalície našli odvahu ísť proti stále dominantnejšej politickej korektnosti EÚ a rozhodli sa verejne prezentovať a obhájiť to, čo sa najprv stretlo s vlnou nevôle na strane predstaviteľov eurozóny, avšak postupom času dochádzalo k lepšiemu porozumeniu našej pozície. Verím, že ak bude téma znovu nastolená, možnosťou riadeného štátneho bankrotu Grécka i iných krajín sa budeme vážne zaoberať.
Blízky východ a severná Afrika
Vývoj v Lýbii, Egypte, Libanone, Jemene a ďalších krajinách musíme pozorne sledovať a musíme podporovať úsilie o nastolenie demokracie v týchto krajinách. Zároveň sa s istou mierou skepticizmu pýtam, čo sa v tomto regióne vlastne deje, kto je dnes opozíciou a akú novú tvár regiónu predstavitelia súčasného odboja ponúkajú potom, ako sa im podarí zbúrať existujúce režimy a zvrhnúť existujúcich diktátorov. Obávam sa aby ďalší vývoj nesmeroval k posilňovaniu islamského radikalizmu. Európa by sa mala mať na pozore. Mám pocit, akoby náš kontinent trochu zaspal dobu a ocitol sa v situácii, kde multikulturalizmus zlyhal a vznikajú nové bašty radikálneho islamu priamo pred našími očami v európskych metropolách.
Po deviatich mesiacoch pôsobenia v parlamente musím povedať, že oceňujem kolegov z opozície, ktorí s nami pracujú v Zahraničnom výbore. Na rozdiel od rozporov v iných výboroch Zahraničný výbor často hlasuje jednotne. Nie na všetko máme rovnaký názor, ale dokážeme konštruktívne diskutovať a prijímať správne rozhodnutia. Zahraničná politika tradične bola a mala by ostať oblasťou, v ktorej panuje najširšia miera konsenzu naprieč politickým spektrom.
Volám po lepšej spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí a Ministerstvom obrany. Bezpečnostné otázky, ako naša účasť v misiách NATO a EÚ, pripravenosť ozbrojených síl, sa týkajú oboch rezortov rovnako. Je dôležité verejnosti veľmi citlivo a dôsledne komunikovať význam účasti slovenských ozbrojených síl v zahraničných misiách. Je to sizyfovská práca, ale má svoj význam. Je potrebné podporiť reformy OS SR. Máme slabú a nereformovanú armádu. Na obranu míňame hlboko pod priemernou úrovňou štátov NATO. Malo by byť snahou nás všetkých vybudovať poctivé ozbrojené sily, ktoré naberú na vážnosti predovšetkým v NATO.
S dokumentom Zameranie zahraničnej politiky SR v roku 2011 súhlasím a verím, že našej diplomacii sa podarí dosiahnuť to, čo je ňom vytýčené. Zmenou kompetenčného zákona získalo MZV SR do svojej kompetencie riadenie obchodno-ekonomických oddelení našich zastupiteľských úradov. Verím, že MZV sa podarí naplno využiť ich potenciál pre merateľný rozvoj obchodu a investícií. MZV SR by malo začať intenzívnejšie podporovať cestovný ruch a urobiť zo Slovenska atraktívnu destináciu. Nie je to nemožné.
Na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi nemeckých thinktankov v Berlíne nás viacerí poprední nemeckí analytici a komentátori vyzvali k väčšej odvahe pri prezentovaní a presadzovaní našich názorov. Zhodli sa v tom, že ťažko je možné očakávať nový vietor od starých členov Únie. Často sa s nádejou obracajú na nových členov a dúfajú, že štáty ako Slovensko prídu s nekomformnými názormi na vybrané problémy. S takými názormi, ktoré si v starých členských krajinách politické elity nedovolia kvôli politickej korektnosti ani vysloviť. Ja dúfam, že sa napriek svojej veľkosti nebudeme báť a budeme odvážni. Verím v silu myšlienok, a verím, že keď budeme o nich presvedčení, je možné niektoré z nich presadiť aj napriek odporu veľkých hráčov. Hrdo a so vztýčenou hlavou.