Otvorený list Nesrovnalovi – dajte MHD zadara

Neveril som, až kým som si to vlastnými očami neprečítal. A pre istotu dvakrát. V bratislavskej MHD majú na bezplatnú prepravu nárok účastníci protifašistického odboja a tiež účastníci protikomunistického odboja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Zatiaľ to je v poriadku a akceptujem, že ľudia, ktorí sa pričinili o našu dnešnú slobodu, požívajú určité výhody. Dostalo ma však, že pre oba prípady (bojovníci proti fašizmu i proti komunizmu) platí aj dovetok „s rodinnými príslušníkmi v priamej línii“. Tak totiž hovorí prepravný poriadok Dopravného podniku.

Zdroj: http://www.dpb.sk/_media/file/PCL%20Tarifa_2015_uprava.pdf

V prepravnom poriadku sa tiež píše, že preukazovanie nároku na zľavu odbojárom a ich rodinným príslušníkom vznikne vlastníctvom bezkontaktnej čipovej karty DPB. Takže nejaký úradník predtým, ako vydá onú čipovú kartu, skontroluje, či žiadateľ má preukaz účastníka protifašistického alebo protikomunistického odboja. Prípadne jeho „priamu“ rodinnú príslušnosť k odbojárovi. Zlé jazyky tvrdia, že s týmito preukazmi sa vo veľkom kšeftuje a korupčne sa dajú obstarať už za 50 eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebudem tu riešiť smutný historický paradox, že účastník protifašistického odboja mohol stáť na opačnej strane barikády ako účastník protikomunistického odboja, pričom obaja majú právo požívať výsadu cestovania zadarmo. Budem sa tu normálne ľudsky pohoršovať nad udeľovaním pochybných privilégií. Ich pochybnosť bude vypuklejšia, ak si položíme otázku, či to nie je málo, či by odbojári a ich priami príbuzní nemali mať výhody aj v prípade zdravotnej starostlivosti, v čakárňach úradov alebo vo forme rôznych zliav pri kúpe tovarov a služieb. Nuž a potom je tu aj otázka, či by sme pre privilégiá nenašli aj iné skupiny obyvateľstva ako len bojovníkov s preukazom proti fašizmu a komunizmu. Pravdaže našli. O čom inom sú rôzne daňové úľavy, dôchodky z I. piliera, vlaky zadarmo, či dotácie všetkého možného druhu? Takže to je vlastne odpoveď na to, o čom tu píšem: práve preto, že privilégiá sú tak pevne zrastené s našimi životmi, netreba sa pohoršovať nad tým, že čosi z nich majú mať aj účastníci protifašistického a protikomunistického odboja.

SkryťVypnúť reklamu

Ale existujú pre to aj iné argumenty? A aké sú etické argumenty, aby MHD „zadara“ mali aj deti a manželky odbojárov? Predpokladám, že tieto výsady sú len reziduom z minulosti, na ktoré si nikto netrúfol siahnuť s argumentom „veď si to zaslúžia“. Z akej filozofie vychádzali? Pôvodne som tento článok ani nechcel písať, ale po pár dobre položených otázkach som zistil, že takíto „free-rideri“ vytvárajú v rozpočte Dopravného podniku ročne dieru blížiacu sa k miliónu euro. Koľko je teda medzi nami bojovníkov proti fašizmu, komunizmu a ich rodín? Dúfam, že odpovede na moju otázku sa čoskoro dočkám. Aj mena človeka, ktorý si dovolil čosi podobné do prepravného poriadku prepašovať.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci, ktorí boli na námestiach v novembrových dňoch roku 1989, riskovali a stali sa súčasťou protikomunistického odboja. Pri trochu extenzívnejšom výklade by aj oni mohli mať morálny nárok na „zázračnú“ čipovú kartu Dopravného podniku.

Ale vážne. Vyzývam primátora Iva Nesrovnala, aby sa pričinil o zrušenie pochybných privilégií v prepravnom poriadku bratislavskej MHD, alebo o ich rozšírenie na všetkých účastníkov protikomunistických demonštrácií. Aj tej sviečkovej a aj tých nežných. Dá to?

A vôbec. MHD by mohla byť v Bratislave zdarma. Prepočty robil už v roku 2004 Richard Sulík, a matematika nebola na prvý pohľad nereálna. Odpadli by náklady spojené s výrobou a predajom lístkov a ich kontrolou. Na strane príjmov by sa dal zefektívniť predaj reklamného priestoru. Vzniknutý rozdiel v príjmoch by bolo nevyhnutné pokryť zvýšením dane z nehnuteľnosti. Bratislavčanom by sa táto zmena vrátila v podobe lepšej kvality života, keďže by odbudlo aút, ktoré postupne viac a viac zapchávajú bratislavské cesty, znížili by sa emisie a klesol by počet dopravných nehôd. Zatiaľ utópia, ale poďme diskutovať.

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu