Dôchodky na Slovensku

Dôchodky a rozpočet na Slovensku sú dlhodobo neudržateľné. Poukazuje na to aj analýza OECD, a tak isto Európska komisia.

Dôchodky na Slovensku
(Zdroj: https://cdn.sita.sk/sites/2/2015/12/peniaze_euro_ilustracne_pixabay-1.jpg)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

OECD Slovensko varuje pri starobných dôchodkoch. Podľa OECD by jedným z najlepších riešení bolo zmrazenie 13. dôchodku pre niektorých penzistov alebo progresívne zdaňovanie dôchodkov daňou z príjmu.

Slovensko vynakladalo v roku 2023 na dôchodky 7,98 miliardy eur. V Slovenskej republike je 1,1 milióna starobných dôchodcov a 23,7 tisíca dôchodcov v predčasnom dôchodku. V roku 2024 to bude ešte horšie, nakoľko vďaka Borisovi Kolárovi, ktorý ako správny populista, dovolil ľudom ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, budeme mať oveľa viac dôchodcov v predčasnom starobnom dôchodku s celkom vysokou sumou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší z problémov je skorý priemerný vek, v ktorom ľudia do dôchodku odchádzajú. Na Slovensku idú do dôchodku ženy v priemere vo veku 61,7 rokov a v rovnakom veku aj muži. Napríklad priemer OECD je pre ženy 63,1 rokov a mužov 64,4 rokov. Z porovnávaných krajín má najvyšší vek Japonsko, kde muži idú v priemere do dôchodku v 68,3 rokoch a ženy v 67 rokoch.

Samozrejme, Slovensko považuje zmrazenie 13 dôchodkov za odtrhnuté od reality, a ako absurdný návrh. Tak isto si nik z kráľov populizmu nedovolí dôchodky zdaňovať. Napríklad krajiny, ktoré sú dávane za príklady ako Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko svoje dôchodky zdaňujú. Každá krajina svojím špecifickým spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by sa dôchodky mali zdaňovať? Dôvodov je viac:

1. Daňové výhody deformujú trh. To znamená, že pokiaľ dôchodky zdaňované nie sú, viac ľudí to motivuje k tomu, aby peniaze, ktoré počas života dostavajú, dávali radšej do dôchodkových pilierov a nie do akcií alebo iného spôsobu prípravy na dôchodok. Tak isto to ľudí motivuje k skoršiemu odchodu do dôchodku.

2. Prečo by dôchodcovia nemali daňami prispievať na funkciu verejnej správy? Zdanením dôchodku by aj dôchodcovia prispievali na chod štátu.

3. Podľa demografie budú v blízkom čase tvoriť čoraz väčšiu skupinu populácie, čo by znamenalo, že ľudia v produktívnom veku budú musieť viac robiť na to, aby bolo z čoho dôchodky vyplácať.

SkryťVypnúť reklamu

4. Dôchodcovia už nenakupujú tak ako ľudia v produktívnom veku. Dôchodcovia už vo väčšine prípadov nenakupujú oblečenie, autá, potraviny a rôzne ďalšie veci, tak ako pracujúci. To znamená, že častokrát je potenciál dôchodku nenaplnený a tak štát nezískava ani na DPH a spotrebných daniach.

Aj napriek môjmu negatívnemu postoju k zdaňovaniu ľudí, podnikateľov a firiem, musím priznať, že po chybách populistických vlád Róberta Fica nič iné nezostalo. Nevidím dôvod, prečo by všetko mali zaplatiť ľudia, ktorí každý deň chodia do práce a možno sa dôchodku ani nedožijú, nakoľko ich Róbert Fico okráda, aby získal voličov vo veku 65+. Zároveň nevidím dôvod, prečo by sa dôchodcovia nemali podieľať na chode štátu.

Sebastian Drobný

Sebastian Drobný

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  406x

Som študent dopravnej školy ktorý našiel záujem v doprave a ekonomike Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu