Ďalšia fajka na tabuli...

Písmo: A- | A+

Ďalšia fajka na tabuli znamená ďalšie zvyšovanie cien a manipulovanie občanmi. O príspevku 100 eur na školy v prírode a 150 eur na lyžiarske výcviky sa hovorí už dosť dlho. Už dosť dlho viem, ako je to naozaj.

Vie to aj minister školstva a vie to aj premiér. Oni však nepovedia všetko. Nehovorím, že klamú ale určite nepovedia všetko. Prečo? Lebo je pár mesiacov pred voľbami? Lebo je to minister? Lebo je to premiér?

Minister tvrdí, že rodina, ktorá má tri deti, dve idú na lyžiarsky výcvik a jedno na školu v prírode, ušetrí vďaka vládnemu balíčku ročne 400 eur. Ja tvrdím, že to nie je tak, rodina neušetrí a získa úplne niekto iný.

Kľúčová informácia, ktorá zatiaľ nikdy nikde neodznela je: žiak má nárok na príspevok 100 eur na školu v prírode raz za štyri roky!

Druhá dôležitá informácia je: bez intervencie štátu stála škola v prírode jedného žiaka 80 eur. Od roku 2016, po intervencii štátu to bude 100 eur.

Takže ak dieťa išlo do školy v prírode každý rok, náklady rodiny boli za štyri roky 320 eur. A 320 eur boli aj príjmy poskytovateľov za štyri roky na jedno dieťa.

Od roku 2016, po intervencii sociálneho štátu Róberta Fica budú náklady tej istej rodiny za štyri roky 300 eur. Budú to tiež štyri školy v prírode, každá ale bude stáť vďaka sociálnemu balíčku o 20 eur viac, 100 eur. Tri zaplatia rodičia v plnej výške (3 krát 100 eur) a na jednu sa poskladajú všetci daňoví poplatníci.

Takže za štyri roky jedna rodina s jedným dieťaťom „ušetrí“ 20 eur a jeden poskytovateľ školy v prírode za štyri roky získa vďaka opatreniam sociálnej vlády 80 eur navyše na každom žiakovi (4 krát 20 eur každý rok).

Kam teda ide väčšia časť vládnej podpory? Rodičom alebo poskytovateľom škôl v prírode? Prečo by poskytovatelia dávali nižšie ceny ako je ochotný Fico z našich daní zaplatiť. Urobil by to snáď každý „podnikateľ“.

Nie, nezávidím, ani nič nevyčítam poskytovateľom škôl v prírode. Chcem len poukázať na dve veci:

  • na škodlivé intervencie štátu, ktoré spôsobujú rast cien,

  • na manipulovanie ľuďmi, kedy je klamlivé a pôsobivé rečnícke vystupovanie využívané na získanie vplyvu a moci.

Skryť Zatvoriť reklamu