Globálna priemerná teplota bude tento mesiac približne o 1,5 °C vyššia ako predindustriálny priemer. Priemerná teplota bude minimálne o 0,2 °C vyššia ako v júli 2019, ktorý je považovaný za doteraz najteplejší. Bežne sa priemerná teplota na Zemi v júli pohybuje okolo +16 °C a tento rok vystúpila na takmer +17 °C. Poviete si, že to nie je tak veľa. Pozor, ide o priemernú teplotu (teploty na juhu Európy nad 40 °C už začínajú byť v júli normu) a skúste si predstaviť ako sa cítite, keď je vaša telesná teplota 37 °C a keď máte horúčku 38 °C. Tiež je to zmena len o jeden stupeň.
Príčina globálneho otepľovanie je dobre známa už niekoľko desaťročí. Čím vyššia koncentrácia oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov v atmosfére, tým vyššia globálna teplota. Emisie skleníkových plynov napriek medzinárodným dohodám, sľubom politikov a nekonečným konferenciám stále rastú a budú rásť aj najbližšie desaťročia. Je to akoby sme nechali v garáži pustené dieselové auto a pomaly sa dusili výfukovými plynmi. A namiesto toho, aby sme sa snažili motor zastaviť, ešte pridávame plyn.
Každý môže niečo spraviť pre zníženie objemu emisií, ale dôležitejšie sú systémové zmeny v priemysle, doprave, energetike či v poľnohospodárstve – teda komplexná transformácia ekonomiky na uhlíkovo neutrálnu.
Keď chceme ľudí dostať z áut, musíme mať kvalitnú a dostupnú alternatívnu dopravu – MHD, vlaky, cyklotrasy, musíme zmeniť celkový spôsob prepravy ľudí a tovarov.
Keď chceme znížiť objem odpadu, musíme vytvoriť zrozumiteľný systém cirkulárnej ekonomiky, nielen recyklovania odpadov.
Keď chceme znížiť emisie z poľnohospodárstva a živočíšnej produkcie, musíme vytvoriť dostupné lokálne poľnohospodárstvo a dostupné rastlinné alternatívy.
Ako skombinovať individuálne zmeny a systémové riešenia? Uvažujme v dvojičkách – v osobnej a systémovej rovine:
- osobná individuálna doprava – mobilita ako celok
- domáce úspory energie – energetická efektívnosť a energetika ako celok
- stravovanie – poľnohospodárstvo
- osobná spotreba – cirkulárna ekonomika
Oveľa účinnejšia a dôležitejšia než samotné individuálne kroky je však zásadná zmena verejných politík. Preto by sme mali od politikov očakávať:
1. že budú dôverovať vede – budú mať dostatočné vedecké informácie a chápať príčiny a dôsledky klimatickej zmeny. Nebudú podliehať bludom a hľadať falošné dôvody, prečo klimatickú krízu neriešiť.
2. že budú mať plán – vypracujú plány a stratégie ako klimatickej zmene predchádzať a ako sa na jej následky pripraviť
3. že budú mať odvahu a dostatok schopností tieto zmeny presadiť – prázdne sľuby a populistické gestá nás oberajú o to podstatné. A tým je čas.
O pár týždňov budeme mať možnosť vyberať si politikov, ktorým klimatická kríza nie je ľahostajná a dať im svoj hlas a, naopak, odmietnuť tých, ktorí buď klimatickú zmenu nepovažujú za problém, alebo riešenia iba sľubujú.
Tak som si urobil prehľad, aké plány a stratégie majú pre nás pripravené politické strany pred voľbami. To, že niektoré strany nemajú dva mesiace pred voľbami žiadny plán, ako čeliť klimatickej zmene, je rovnako dôležitá informácia pre voliča.
SMER:
....“bude podporovať len také ciele v environmentálnej politike, ktoré nebudú ohrozovať a obmedzovať slovenskú ekonomiku“....
HLAS:
...nenašiel som nič.
PS:
...majú stanovený cieľ: „Znížime emisie skleníkových plynov Slovenska o 60 % (oproti roku 1990) do roku 2030“ a systémový nástroj : „Dokončíme a presadíme kvalitný klimatický zákon, ktorý stanoví dôsledné sektorové ciele pre dosiahnutie klimatickej neutrality, ich kontrolu cez nezávislý expertný orgán, vymáhateľnosť cieľov, klimatických záväzkov a zapojenie verejnosti.“....v oblasti adaptácie na zmenu klímy sľubujú niečo, čo nie je celkom dokážu splniť, keďže sme pred parlamentnými voľbami a nie komunálnymi....chcú podporiť prechod z odpadového na obehové hospodárstvo, ale zatiaľ neprezradili ako...
REPUBLIKA:
... presadzujú skutočnú ochranu prírody založenú na dlhodobých skúsenostiach a odborných analýzach, nie na premotivovanom, ale často amatérskom aktivizme, preto odmietajú rôzne nedomyslené (európske) „zelené plány“ .... „vnímajú globálne otepľovanie a zmeny počasia, sú však obozretní a chcú sa pripraviť aj na „adaptačný scenár“, že globálne otepľovanie sa ľudstvu nepodarí zvrátiť, a že klíma sa jednoducho zmení“....ako sa chcú pripraviť, to zatiaľ neprezradili, ale určite to bude originálne a hlavne slovenské riešenie..
SME RODINA:
...nenašiel som nič.
OĽANO:
...nenašiel som nič.
KDH:
....majú pomerne široko rozpracovaný program, no nie som si istý, či celkom správne chápu príčiny a dôsledky klimatickej zmeny. Ich pohľad na klimatickú zmenu: „dnes v žiadnom prípade nestojí prvá otázka: ako vplýva klimatická zmena na súčasné poľnohospodárstvo, lesníctvo...? To prvé, čo sa musíme pýtať je: Ako vplýva dnešný spôsob hospodárenia v krajine na klimatickú zmenu?“
SNS:
...nenašiel som nič.
SaS:
„Postoj SaS ku klimatickej zmene a k opatreniam na zmierňovanie oteplenia je racionálny. Rozhodne klimatickú zmenu nespochybňujeme, ale ani nepanikárime.“ Dôležité pre nich je, aby boli jednotlivé opatrenia prepočítané na peniaze a aby boli uprednostňované tie najlacnejšie.
Tak nech sa páči: vyberajte zodpovedne. Teplota sa zvyšuje, čas sa kráti.