If-we-grow-It-that-is-what-we-can-do

Ako dieťa som sa s tým stretol v textoch ľudových piesní, ako adolescent to už lietalo všade vzduchom, no a teraz ako dospelého ma to zaujíma, pretože ostáva jednou z veľkých, dodnes nepochopených záhad. Čo s tou konopou resp. „Kam z konopy?“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento článok venujem konope, resp. jej spracovateľskému využitiu. Možno niektorí z úvodu čakali na úvahy ohľadom dekriminalizácie či legalizácie marihuany. Pripúšťam, že je to téma na zamyslenie sa, ale nechajme to teraz bokom.
Často sa na internete dívam na dokumenty a jedna stránka obzvlášť vyniká nad ostatnými, ide o stránku documentaryheaven - www.documentaryheaven.com. Človek si tu môže vybrať z niekoľkých, podľa kategórií, rozdelených dokumentov a väčšinou platí, že ak má dokument vysoké hodnotenie (aspoň 8 z 10), tak sa ho oplatí zhliadnuť. 
Minule som narazil na veľmi zaujímavý dokument, s názvom „If we grow it then that is what we can do.“ - http://documentaryheaven.com/when-we-grow-this-is-what-we-can-do/.
Vytvoril ho nejaký opálený, mladý britský chlapec, zrejme budúci Michael Moore, vzhľadom na jeho vek, no to je jedno. Dokument v podstate obhajuje konopu zo všetkých pólov, nerozlišujúc pritom striktne medzi THC odrodou a bývalou, priemyselnou verziou.
Práve však druhá menovaná si získala moju pozornosť. Koľko užitočných vecí by sme mohli z tejto technickej plodiny zostrojiť. Ohňovzdorný stavebný materiál, papier, potraviny, plasty, kozmetika, palivo, textílie a mnoho iných výrobkov.
Zdravý rozum by nahováral, že ak je toľko priemyselných využití konopy sativa, tak polia budú preplnené touto rastlinou, ktorá by sa namiesto zákazov a predsudkov malo dostávať prívlastkov ako „božia rastlina“ či „dar Zeme“ atď.
A prečo je vlastne táto rastlina taká obávaná a zahalená dogmou a štátnou prohibíciou?
Kto rád dáta, rád si pozrie krátku prezentáciu - http://www.youtube.com/watch?v=zfiaC-2K1LM. Vidíme, že história tejto rastliny je stará ako ľudstvo samo. Rastlina sa pestovala, kultivovala, používala úplne bez predsudkov stáročia. Americká ústava je napísaná na papieri z konopy. Henry Ford kedysi uvažoval o svojom slávnom modeli T ako o vyrobenom z konopného plastu, poháňanom biopalivom z konopy, ktoré si sami vypestujeme. Och, aká krásna predstava, na záhrade si pestujeme svoj benzín a nepodporujeme tie skorumpované nenažraté nadnárodné koncerny. Mimochodom benzín 1,6/l prečo s tým nič nerobíme?
Pointa tohto celého je v otázke: „Nechávame si utiecť priemyselný potenciál konopy len kvôli stereotypom, ignorantstvu, dogme a strachu? Alebo naopak je tento priemyselný potenciál tejto rastliny taký nízky, že sa jednoducho neoplatí s ňou zaoberať.
Ohľadom tej prvej otázky je evidentné, že pre väčšinu ľudí je drevo a drevo. Cannabis sativa= Cannabis Indica (mariška) a hotovo. Odbúravať dogmu a ľudskú ignoranciu je beh na veľmi dlhé trate a už dnes existuje silná komunita (najmä na internete), ktorá sa o to snaží. V tomto prípade stačí uskutočniť meranie hodnoty výskytu THC v rastline a sme na pozitivistickej úrovni faktov a koniec debaty. 
V prípade druhej otázky sa pýtam, kde sú tvrdé dáta? Kde sú ekonomické analýzy, či by sa oplatilo vyrábať papier z konopy namiesto dreva, či by sa oplatilo páliť konopný „benzín“ namiesto fosílneho a podobne. Pýtam sa, kde sú tvrdé dáta? Nikto sa tým nezaoberá, alebo sa mýlim?
Chcelo by to biznis plán a analyticky sa pozrieť na to, či by sa oplatilo túto rastlinu masívne systémovo- poľnohospodársky znova vysádzať na území SR. Ak by vznikol dostatočný dopyt, pomohlo by to aj nášmu zdecimovanému poľnohospodárstvu. Maďari obnovujú tíško svoj konopný biznis. Len si skúste dať do googla slovo Kender a je sa možné v maďarských stránkach dostatočne pohrabkať. Kam teda z konopy?

Martin Drotar

Martin Drotar

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte stále verím, že tu môžme vybudovať dobrú spoločnosť pre život, aj keď ma každodenná realita presviedča o opaku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu