Korupcia drancuje rozpočet, sme na tom horšie ako Rwanda

Politikom nesmú ľahko prechádzať korupčné kauzy. Pokiaľ to tak bude, štátu budú stále chýbať peniaze na základné služby a ľudia postupne prestanú veriť v spravodlivosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Podľa najnovšieho rebríčka Transparency International je Slovensko na 50. mieste vo vnímaní korupcie spomedzi 168. štátov sveta. Predbehli nás aj také krajiny ako Rwanda či Namíbia. Táto správa prichádza v čase učiteľských štrajkov a podávania hromadných výpovedí sestier v zdravotníctve.

Korupcia ochromuje fungovanie štátu. Rodičia sa skladajú na maľovanie tried na základných školách, pacienti si nosia toaletný papier do nemocnice, na súde čakáte roky na vynesenie spravodlivého rozsudku, kultúra je na chvoste záujmu a úspešní športoví reprezentanti dosahujú úspechy iba vďaka financiám a obetavosti rodičov. Občan sa nemôže na štát spoľahnúť a ak je k tomu okolnosťami dotlačený, odnáša si trpkú skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve riešenie problému korupcie môže výrazným spôsobom priniesť do štátneho rozpočtu potrebné financie. Miernejšie odhady hovoria, že v korupčnom systéme sa ročne stráca pol miliardy eur. Pesimistickejšie tvrdia, že úroveň korupcie dosahuje až tri miliardy eur ročne.

V rámci Občianskej výzvy sme počas protestov Gorila v roku 2012 vyzvali vládnych politikov, aby zaviedli opatrenia Protikorupčného minima. Takmer žiadna z týchto požiadaviek nebola naplnená. V roku 2014 pri protestoch ku kauze CT sme sa s požiadavkami ozvali opäť. Vláda napriek masovým protestom tieto požiadavky ignorovala.

 OĽaNO sa prihlásilo k iniciatíve Štrngám za zmenu a jej protikorupčným opatreniam. Či už moje hlasovania v samosprávej politike alebo doterajšia práca ďalších ľudí na kandidátke OĽaNO ukazujú, že tieto opatrenia v prípade zvolenia neostanú iba sľubmi. Ak chceme fungujúce služby štátu, prednosť by mali dostať politici s čistým štítom, bez káuz.

Viera Dubačová

Viera Dubačová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rodáčka z Nitry žijúca v Banskej Bystrici. Divadelná režisérka, občianska aktivistka, regionálna politička. Držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012. V roku 2016 zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky. Spoluzakladateľka a členka predsedníctva strany SPOLU - občianska demokracia. Zoznam autorových rubrík:  O SlovenskuO EurópeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu