Potemkinovské dediny tešia len krátko...

Výjazdové zasadnutia vlády z posledného obdobia sa nedajú nevšimnúť. Sme malá krajina, ktorá ekonomické sny o niečom ako vyrovnaný rozpočet môže zatiaľ vidieť iba v hmlisto neistej budúcnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prečo ale aj to málo ktoré máme, a často si naň požičiame, rozhadzuje vláda tak nesystémovo, a zjavne akoby takmer výhradne podľa straníckeho kľúča?

Nedovolím si spochybniť potrebu dotácií pre dotknuté obce. Aj Banskej Bystrici, v ktorej žijem, vláda po nástupe zjavne správneho primátora nadelila. A áno, aj na naozaj potrebné veci. Len v našom okrese sa dotácia ušla zhruba 24 obciam zo 42. Premiér Fico sa nedávno vyjadril, že vláda má právo sa rozhodnúť, kam peniaze pošle. V našom okrese, kde bolo zvolených sedemnásť starostov za Smer alebo s jeho podporou, smerovala dotácia do všetkých týchto sedemnástich obcí. A len niekoľkých ďalších. Ako sledujem médiá, podobne to vyzerá všade, kam vláda zavíta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Súhlasím, že obce dotačnú pomoc potrebujú. Už tretie volebné obdobie som poslankyňou mestského zastupiteľstva a veľmi citlivo som najmä v predošlých rokoch pri znížení podielových daní vnímala, aké problémy pri tvorbe rozpočtov nastávali. Sú obce, kde niektoré projekty svojim rozpočtom prevýšia aj celoročnú náplň obecnej pokladne. Sami sme roky v organizáciách a divadlách fungovali iba z grantov, doprosovali sa, často nás nik nepočúval. A keď sa niečo podarilo, boli sme šťastní, že náš boj s veternými mlynmi namlel aspoň trochu múky ledva na prežitie. Radosť obdarovaných miestnych z takýchto peňazí na často dlhoročné problémy je preto oprávnená, no akoby sme sebauspokojením zabúdali na iných.

SkryťVypnúť reklamu

S údivom už niekoľko rokov sledujem primátorov a starostov, ktorí nie sú z „tej správnej“ partaje, ako krčia plecami a konštatujú, že na Slovensku je to tak. Aj nedávno starosta jednej z obcí len pokrčil plecami, že aj oni žiadali, zdôvodňovali, argumentovali... No starosta je nezávislý, ľudia v tejto obci sa nedočkali. Ako k tomu títo ľudia prídu? Prečo takmer celá naša spoločnosť nad týmto len pokrčí plecami?

Dovolím si citovať premiéra Róberta Fica, ktorý povedal, že pri delení peňazí poradcovia vlády zachovávajú „určitú mieru rovnováhy a proporcie medzi počtami zvolených primátorov, starostov za vládnu stanu a opozíciu“. Pane Bože! Veď už tá myšlienka politikárčenia pri delení peňazí je strašná. Premiér to celé dokonca hrdo nazval mechanizmom na oživovanie chudobných dolín.

SkryťVypnúť reklamu

Či nové šatne pre obecných futbalistov oživia chudobnú dolinu, alebo sú len odškrtnutím volebného sľubu tamojšieho starostu, na to nech si každý odpovie sám. Prečo ale keď chce vláda podporovať obce takýmto spôsobom, nevytvorí reálny otvorený grantový systém s jasne určenými kritériami a odbornými komisiami tak, ako to bežne funguje vo viacerých odvetviach? Aby nerozhodoval lobing, dokonca priznane, ale otvorené pravidlá hry rovnaké pre všetkých.

Ja viem, že ani takéto systémy na Slovensku často nefungujú, ale keď už zodpovednou občianskou spoločnosťou byť nevieme, aspoň sa o to snažme zo všetkých síl, ktoré ešte máme. Obávam sa totiž, že tým spôsobom, akým „betonári“ rozdeľujú peniaze teraz, neprispievajú k rozvoju a rastu našej krajiny, ale len vytváraniu efektu potemkinovských dedín. A, samozrejme, budúcemu obsahu svojich hrdinských predvolebných letákov.

Viera Dubačová

Viera Dubačová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rodáčka z Nitry žijúca v Banskej Bystrici. Divadelná režisérka, občianska aktivistka, regionálna politička. Držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012. V roku 2016 zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky. Spoluzakladateľka a členka predsedníctva strany SPOLU - občianska demokracia. Zoznam autorových rubrík:  O SlovenskuO EurópeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu