Bratislava - nie je ako víno, nie je ako káva ....

Ako sa blížia majstrovstvá, stále viac rozmýšľam nad tým, aký dojem si odnesú všetci tí fanúšikovia a turisti. Hlavná stanica a nakoniec aj Mlynské Nivy sa len zatrú a vyčistia, asi nemá zmysel pátrať po tom, či to vôbec niekoho trápilo počas štyroch rokov "intenzívnych" príprav, v akom svetle sa predstavíme. Stanicu už tak či tak neopravíme, ale ja sa obávam ďalšej skvelej "vlastnosti" Bratislavy, a to je DRZOSŤ na každom kroku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prečítal som si pár blogov zahraničných turistov o Bratislave a neboli to veru len slová chvály a obdivu. Snáď si to už ani neuvedomujeme. Možno len keď sa vrátime domov z miesta, kde sa ľudia k sebe správajú normálne, nám to všetko udrie do očí. Takže z cestovateľského blogu jedného Slovinca vyberám:

"Bratislavská hlavná stanica vyzerá príšerne. Bál som sa, že to bude zlé, ale nečakal som, že to bude až také zlé. Určite to nie je hodné hlavného mesta mladej rozvíjajúcej sa krajiny. Prvé čo si všimnete je, že je malá, stará a špinavá. Vnútro je celkom ok, ale vonku je to fakt hanba. Spomínam to aj preto, že bratislavské centrum je pekné, ale na návštevníkov prichádzajúcich vlakom takáto stanica určite nespraví potrebný dojem. Jedlo a pitie v stánkoch je predražené a jediný priateľský ľudia ktorých sme na stanici ( a vlastne v celej Bratislave ) stretli, boli študentky ponúkajúce ubytovanie v hosteloch. Pán v úschovni batožín nebol vôbec priateľský, ale aspoň to tam nebolo drahé. Záber na okolie stanice s komentárom: "Pred stanicou sa obšmieta veľa podivných ľudí!" Fotka budovy: "Rozmýšľam, kto je tvorcom tohto majestátneho diela." Nasledujú lákavé pohľady na rozkošnú alej vedúcu dole Predstaničným námestím. Autor nás ušetril a nespomenul charakteristický zápach moču. Pohľad na Šancovú, Pražskú a Štefánikovu ulicu už pomaly vylepšuje náš beznádejne naštrbený imidž. Fotografie prezidentského paláca a Hodžovho námestia sú už v priateľskejšom duchu, ale všímavému cestovateľovi neunikol pozornosti polozhnitý kôš na stĺpe, či spiaca bezdomovkyňa na lavičke s podtitulom: "Slovenská teta si dáva poobedňajšiu siestu". Prvá časť blogu o Bratislave sa uzatvára vetou: "A tu sa už blížime do nádherného centra Bratislavy s veľmi nepríjemnými čašníkmi". Čo k tomu dodať? Snáď pozrieť sa na komentáre pod článkom, ktoré potvrdzujú, že centrum je pekné a čašníci, vodiči autobusov, barmani ... sú absolútne nepríjemní až arogantní plus pár konkrétnych skúseností. "Ak si Bratislavu porovnáte s Viedňou, alebo Amsterdamom, je to ako deň a noc."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://mykafkaesquelife.blogspot.com/2010/08/trip-to-bratislava-part-1.html

A ešte jeden od toho istého autora s názvom: "Bratislava: Skvelé jedlo, ale úbohý servis."

http://mykafkaesquelife.blogspot.com/2010/08/about-bratislavas-great-food-and-poor.html

Ďalší blog je od chlapíka, ktorý je očarený Bratislavou, čím ma príjemne šokoval. Hlavne vetami ako: "Bratislava is beautiful relaxed city ...:) ". Tiež ho očaril bratislavský hrad, Devín a možnosti aké nám ponúka okolie mesta. Ako výhodu spomína blízkosť Viedne a odporúča ostatným, že sa isto oplatí ísť navštíviť. Trochu ľutuje, že sa nemohol zdržať dlhšie, ale možno našťastie pre nás, že neodskúšal naše skvelé služby či MHD. Nedostatky vidí hlavne v betónovej architektúre z čias komunizmu. Spomína aj veľa faktov ohľadom histórie, zmýlil sa akurát v tom, že napísal, že sme sa rozdelili hneď po revolúcii.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.associatedcontent.com/article/5664306/my_trip_to_bratislava.html?cat=16

Natrafil som aj na jeden videoblog, ktorý sa vyjadruje o Bratislave tiež v celkovo pozitívnom duchu, čo ma tiež príjemne šokuje a pomaly začínam mať dojem, že veľa vecí je hlavne o pohľade na vec a celkovom naladení. Spomínam si na pesničku: "Niekedy, nájdeš krásu tam, kde nie je :D". Richmana ale hodnotili ako: "To je čo? Nechutné!" Ešte jeden funny záber na ľudí utekajúcich na električku a potom už take off.

http://www.travelblog.com/star/slovakia-trip/my-trip-to-bratislava-slovakia-2010-video_f8251a66b.html

Chlapec, ktorý napriek tomu, že ľudia v jeho okolí, ktorí tu boli nehodnotia Bratislavu nejako vysoko neľutuje, že prišiel a je rád, že mohol vidieť niečo rozdielne a odchádza s nádejou, že keď sa sem zas vráti o pár rokov, bude to tu vyzerať viac k svetu.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.pronomad.net/my-trip-to-slovakia-the-future-of-europe/

A je to tu, tento už do Bratislavy isto nezavíta. Nevedel sa vyznať v autobusoch a električkách na hlavnej stanici a tak riskol taxík ku hradu. Taxikár mu povedal, že to bude za 100 ku - ešte v korunách a na mieste od neho agresívne požadoval 500 ku .... Nakoniec to ale zachránili mladí, ktorý im obstojnou angličtinou poradili, že späť na stanicu sa dostane aj električkou a bol z toho mimo, aké je to jednoduché a lacné. V porovnaní s okolitými mestami sme pôsobili oveľa úbohejšie.

http://members.virtualtourist.com/m/9f189/a77c4/

Ďalšia hanba. Autor o hlavnej stanici: "Najspustošenejšie, najtmavšie a najdepresívnejšie miesto, aké som kedy navštívil:" Rýchlo sa teda ponáhľal na Botel, s ktorým bol ale maximálne spokojný.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.travelpod.com/travel-blog-entries/john.babinec/1/1275675404/tpod.html

Určite by som našiel aj viac blogov, ale tu to ukončím. Aby som to zhrnul, Bratislava pôsobí na cudzincov dosť odstrašujúco, hoci väčšine sa páči naše centrum. Veľa spravia aj drzí čašníci a nepriateľské pohľady. Až mi je ľúto, ale treba sa pozrieť pravde do očí, žijeme teda v riadnej diere. Ale človek si asi zvykne na všetko a keby sme si to mali denne uvedomovať, asi by sme sa zbláznili. Chcelo by to nejaký optimistický záver, ale ja sa obávam, že sa to tu ešte dlho nezmení k lepšiemu.

Juraj Dučák

Juraj Dučák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na križovatke života. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu