
Makedónia, alebo Macedóniapovedané po našom (Slovania na rodiel od Grékovrozlišujú spoluhlásky c a k), je jedno znajstarších historických území Gréckaa jeho počiatky siahajú až do 9.-8. storočia pred. n. l. (obr.1). ZMacedónie vzišli osobnosti histórie ako Aristoteles, Phillipos II a jeho syn Alexander Veľkýa mnohí ďaľší. Práve Alexander Veľkýrozšíril hranice Macedónskej ríše až do Ázie,Egypta a na sever Grécka (obr.3). Staroveká Macedóniazahŕňala pomerne malú časť pozdĺž južnej hranice dnešnej Macedónskejrepubliky, známejskôr pod skratkouFYROM, a susedila s Pelagoniou aPaioniou (obr. 2). V 5.-6. storočí územie Balkánuzačali osídlovať Slovania, ktorí sem prišli v rámcisťahovania národov. Súčasná Macedónskarepublika tedanemá s historickou provinciou Macedónia ničspoločné. Vyslovil to aj bývalý prezident FYROM Kiro Gligorov pre Toronto Star dňa 15. marca 1992, citujem: "We are Macedonians but we are SlavMacedonians. That’s who we are! We have no connection to Alexander theGreek and his Macedonia. The ancient Macedonians no longer exist, theyhad disappeared from history long time ago. Our ancestors came here inthe 5th and 6th century (AD).” Pre interview s Ottawa Citizen, Gyordan Veselinov, veľvyslanec FYROM v Kanade povedal: “We are not related to the northern Greekswho produced leaders like Philip and Alexander the Great. We are a Slavpeople and our language is closely related to Bulgarian”. Obaja páni teda potvrdili, že obyvatelia FYROM sú Slovania a hovoriaslovanským jazykom. Dodnes sa nenašla žiadna písomnázmienka o tom, že by staroveké územie Makedónie bolo slovanské.Práve naopak, v dnešnej FYROM sa pri hraniciach sGréckom nachádza mnoho gréckych miest, akoOchrida, Herakleia Lynkou s početnými pamiatkami, kdesa našli dokonca razené mince v gréčtine. FYROMbola najprv súčasťou Srbska, neskôr vyhlasovali,že sú príbuzní s Bulharmi, v časoch 1.sv.vojny sa pod názvom Vardarska stali súčasťouJuhoslávie (obr. 4,5). Potom ako sa v roku 1991 oddelili odJuhoslávie, vyhlásili samostatnosť a zmenili si menona FYROM – Former Yugoslav Republic of Macedonia (Macedónskarepublika), v originále Poranešna Jugslovenskarepublika Makedonija, čím si znepriatelili susednýchGrékov. Museli zmeniť svoju národnúvlajku, pretože používali národný symbolGrécka, Vergínske slnko, symbol starovekej Macedóniea to sa Grékom samozrejme nepáčilo.
Momentálne to tu vrie ako vkotli. Národ v Skopije je ako divý, poväčšinevychádzajú do ulíc teenageri a mladíľudia, pália grécke zástavy, zaplavujúinternet a iné médiá propagandou a hanebnými urážkami.Kdežto tu v Grécku ľudí vyzval samotný biskup,aby sa správali ako sa na ľudí patrí. Tak sastretli spoločne na pľaci a demonštrovali, vzhľadom na známuhorúcu balkánsku krv, skutočne pokojne. Zhodli sa natom, že jediný názov, ktorý im pripustiapoužívať, je Slavoalbánsko, prípadneSlavomacedónsko. A tí, čo hovoria, že súMacedónci, nech sa vrátia domov, do pravej Macedónie,podajú im dokonca pomocnú ruku.
Ako to tak sledujem, vidím, žeľudia v povodí rieky Vardar sami nevedia kam patria, sútak trochu stratení, nevediac, čo presne vlastne chcú,niekedy sa rozchádzajú v názoroch. Veď nie je hanba byť Slovanom... Pevne však verím, že sa tentoproblém raz a navždy vyrieši k spokojnosti na obe strany.

Obr.1 Makedónia v 7. storočí pred n.l.

Obr.2 Makedónia, 4.storočie pred n.l.

Obr.3 Ríša Alexandra Veľkého

Obr.4 Známka z roku 1939 zobrazujúca mapu Juhoslávie

Obr.5 Vardarska, 1991, hlavné mesto Skopje

Vergínska vlajka s národným symbolom

Vlajka, ktorú používala Macedónska republika v rokoch 1992-1995



Thessaloniki, demonštrácia, 5.3.2008