Bič na Procházkovú

Pokiaľ Petra Procházková (ďalej len PP) píše články, pod ktorými sa podpisuje výlučne svojim menom, je dosť možné, že sa bude jednať o relatívne normálnu žurnalistiku v medzaich „SME" normy. Ak však pod článkom nájdete podpis „PP + epicentrum", mali by ste zbystriť pozornosť! S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o klamstvo a zavádzanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Inak tomu nebolo ani v ostatnom príspevku s názvom - „Rusi vylepšili symbol komunizmu". To, že v Rusku nie sú symboly komunizmu a socialistickej éry zakázané, to nie je tajomstvo. (ostatne, u nás tiež). V rusku môžete nájsť napríklad módny salón „boľševička". Avšak v tomto článku od PP sa nachádzajú, okrem osobných výlevov, aj mnohé hrubé faktografické chyby. Dovolím si tvrdiť, že vlastne celý článok je jeden nezmyselný a zavádzajúci paškvil. Ale poďme rad za radom :

Úvod :

http://www.sme.sk/c/5140818/rusi-vylepsili-symbol-komunizmu.html

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hneď tam má PP chybu - samotné súsošie svoju výšku nezmenilo. Zmenila sa výška podstavca (všimnite si, že som nepoužil slovo „zvýšila sa"). Podstavec nadobudol svoju pôvodnú výšku, ktorú mal v Paríži v na svetovej výstave v roku 1937. V rokoch 1939 - 2003, kedy bol vystavený v Moskve, meral podstavec 10 metrov, čo, ako sa sama autorka skulptúry vyjadrila, bolo akoby robotník s kolchozníčkou stáli na pníku. Slovo „mohutnejšie" je už len čistý dojem autorky.

Poznámky na okraji (priam EPICENTRUM faktických chýb) :

Autorkou sôch je skutočne Viera Ignatievič Muchinová, ktorej meno PP, nevedno prečo, písala s českou diakritikou. Ja sám som polovičný čech, ale v slovenských novinách mi prekáža písanie cuzdích mien (okrem českých) s inými pravidlami pravopisu, ako so slovenskými. V.I.Muchinová sa o.i. narodila v Rige.

SkryťVypnúť reklamu

Výška súsošia (terminus technikus, ktorý by sa pri tejto plastike mohol dodržať) nie je a nikdy nebola 10 metrov. Vždy to bolo cca. 24,5 metra (od nôh po koniec kosáka) a rekonštrukcia ju nijako neupravovala (na milimetre som si nie istý, ale ak aj áno, tak to boli len nevyhnutné kunštrukčné a statické úpravy).

Celé dielo má ževraj 37 metrov - no bohužial aj to je lož. Celé dielo má dnes (a ako malo aj v roku 1937 v Paríži !!!) dokopy necelých 59 metrov.

Jadro :

Plné dojmov autorky. Ano, 59 metrová skulptúra je iste kolos. Svojou rekonštrukciu však len nadobudol svoje pôvodne rozmery a zámer zhotoviteľa spred vyše 70 rokov. Dovolím si tvrdiť, že toto súsošie sa stalo nielen symbolom komunizmu, ale ľudia ho prijali za svoje aj celkovo. Veď po dlhé roky bolo tiež ikonou Mosfilmu (tak ako v Amerike majú svoje ikony filmy z produkcie Tristar (biely pegas), Columbia Pictures (imitácia sochy slobody), Warner Brothers (WB v akomsi erbe), a pod.). Taktisto tým sa podľa mňa aj vysvetľuje to prvenstvo v súťaži symbolov vlasti - len si to predstavte. V rusku sa v danom období natočili tisíce filmov a každý z nich mal za úvodnú znelku práve súsošie kolchozníčky a robotníka. No to predsa muselo zanechať na pár generáciách stopy. Tých iných „dosť zmien" sa týka hlavne statiky, aerodynamiky (áno, tak vysoké dielo musí spĺňať aj tieto normy) a výmene časti podpornej konštrukcie za nehrdzavejúce dielce.

SkryťVypnúť reklamu

Časť „Rusi oprosti Nacistom" je kupodivu pravdivá, aj keď k tomu výpočtu agresívnych ideológií by som smelo vedel priradiť aj ďalšie...

Že rusi milujú sochy - neviem. Rozhodne by bolo pravdivejšie napísať, že v Moskve je ich naozaj dosť, a to nielen sôch, ale aj iných plastík (napr. takú „sochu" sputnika by som považoval skôr za plastiku, či skulptúru, ale určite nie za sochu). O tom týčení sa sochy slobody nad new yorkom - to je už len taká plávajúca čerešnička v halucinogénnom náleve autorky. :)

VDNCH je v súčasnosti dosť chátrajúci blšák s lunaparkom. A tie staré pôvodné pavilóny bývalých sovietskych republík slúžia dnes ako obyčajné trhovisko. V každom prípade turistovi, ktorý príde do Mosvky prvý krát by som ho odporučil navštíviť, ale nejaké hogo-fogo ruských výdobytkov by som z toho nerobil. :)

SkryťVypnúť reklamu

Záverom by som navrhol, aby SME troška zatlačilo na PP a donútilo ju urobiť si opravu faktov a osobných dojmov v jej poslednom článku. Keď má taký Fico nárok na odpoveď, myslím, že naozajstná pravda by sa tiež mohla dostať cez mätež Petriných lží na povrch.

Linky -

tých sa PP bojí ako čert kríža:)

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D0%9C%D1%83%D1%85%D0%B8%D0%BD%D0%B0

http://www.vvcentre.ru/muhina/muhina2.php

http://www.rian.ru/video/20091204/197118616.html

http://msk.kp.ru/daily/24405/581044/

Dusan Jurena

Dusan Jurena

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rozvíjajúci sa architekt vo veľkom meste Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu