Katedrály vína

Jedna stojí v Sant Cugat del Vallés, severne od Barcelony. Je to technická aj kultúrna pamiatka, dielo architekta Césara Martinella i Brunet, modernistu z okruhu žiakov a následníkov Antónia Gaudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

César Martinell sa špecializoval na poľnohospodárske stavby, ktoré projektoval pre vinárske a poľnohospodárske družstvá. Modernista ovplyvnený Gadího dielom ostal verný tradičným architektonickým technikám, používal osvedčený miestny materiál a výsledkom je objekt, ktorý pripomína funkčnosťou mestskú tržnicu z prelomu minulých storočí. Vzhľadom však rovnako pripomína gotickú sakrálnu stavbu, vzdušnejšiu od svojich vzorov, štíhlu iba tehlovými piliermi a oblúkmi. Preto ten názov-les catedrals del vi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
V roku 1921 mal Sant Cugat možno nejakých tritisíc obyvateľov. Vínna pivnica bola postavená kúsok od centra.
V roku 1921 mal Sant Cugat možno nejakých tritisíc obyvateľov. Vínna pivnica bola postavená kúsok od centra. (zdroj: Dušan Koniar)
Pod strechou sa lisovalo hrozno, víno dozrievalo v sudoch v podzemí.
Pod strechou sa lisovalo hrozno, víno dozrievalo v sudoch v podzemí. (zdroj: Dušan Koniar)
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)

Deväťdesiattisícové mesto Sant Cugat sa prudko rozrástlo iba v posledných dvoch desaťročiach. V roku 1900 malo len 2120 obyvateľov, o päťdesiat rokov neskôr necelých sedemtisíc. Za tridsaťpäť rokov sa počet obyvateľov navýšil viac ako päťnásobne (1986 a 35302 obyvateľov). Vtedy už musela byť táto družstevná vínna pivnica viac a viac pohlcovaná novou zástavbou. Neviem dokedy slúžila svojmu pôvodnému účelu, Katalánci však majú k svojim technickým pamiatkam zrejme vyvinutejší vzťah a ktovie, družstvo možno dodnes existuje a stavbu vlastní. Nezisťoval som počas toho týždňa, čo som bol v Sant Cugat bližšie informácie. Dokonca som ani nebol dnu. Objekt slúži ako múzeum, prístupný je iba v sobotu a v nedeľu a aj keď som mal možnosť, dnu som napokon nevstúpil. Bolo toho veľa za ten týždeň. V samotnom Sant Cugat a hlavne v Barcelone. Hádam nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu
Stúpajúci terén vľavo smeruje k Placa Octaviá, hlavnému námestiu, kde sa konajú tradičné trhy vo štvrtok.Námestie nie je ďalej ako dvesto metrov.
Stúpajúci terén vľavo smeruje k Placa Octaviá, hlavnému námestiu, kde sa konajú tradičné trhy vo štvrtok.Námestie nie je ďalej ako dvesto metrov. (zdroj: Dušan Koniar)
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)

Pri tomto druhu pamiatky, nedá mi nemyslieť na Slovensko. Jednak na aktivity združenia Čierne diery, ktoré sa venuje, okrem iného, aj industriálnym pamiatkam na Slovensku. Propaguje ich, vyhľadáva a snaží sa všemožne o záchranu aspoň niektorých z nich. Lebo všetko nezachránime, to je dnes jasné. Ich publikácia Čierne diery- Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska, je výčitkou nedávnej minulosti a apelom do budúcnosti. Veľmi im fandím a verím, že sa im bude v tejto aktivite dariť. Publikácia neohuruje iba výbornými fotografiami a grafikou. Kľúčový je podmanivý a krásny text, ktorý by mal byť v podobnom kontexte vštepovaný do povedomia miestnych. Dnešné hladové doliny boli priemyselné centrá, progresívne a prínosné pre celý región. Tí ľudia majú byť na čo hrdí, len keby sa to naučili uvedomovať si. Aj pre toto Čiernym dieram fandím. Takéto aktivity, ak ich dokáže niekto pochopiť, pre región môžu mať omnoho väčší význam ako smiešne výjazdové zasadnutie vlády s omrvinkami pre kanalizáciu či ihrisko. Aj to len pre politicky spriaznené lokality.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)
Obrázok blogu
(zdroj: Dušan Koniar)

Druhým dôvodom, prečo som si v Sant Cugat musel smutne spomenúť na Slovensko, je samotná funkcia stavby a dôvod jej vzniku. Martinell ju pre miestne družstvo vinárov postavil v roku 1921. Združstevňovanie, najprirodzenejšia forma kooperácie malých producentov, založené na poctivom podnikaní a spravodlivom participovaní na spoločných aktivitách, má svoje korene aj na Slovensku. Tri mesiace po vzniku vôbec prvého spotrebného družstva na svete (anglickí tkáči v Rochdale), zakladá vo februári 1845 Samuel Jurkovič v Sobotišti Gazdovský spolok- úverové družstvo. Slovensko, akokoľvek si mnohí myslia, že nemalo svoju históriu počas monarchie, držalo svojim rytmom krok s každým spoločenským a priemyselným vývojom v Európe. A neraz, práve v dnešných hladových dolinách, ten krok v priemysle aj určovalo.

SkryťVypnúť reklamu
Sant Cugat má aj "ozajstnú" katedrálu. Kláštorný kostol má katedrálne rozmery. O samotnom Monestir de Sant Cugat niekedy inokedy. Pohľad z Carrer Major, teda z Hlavnej ulice, na priečelie  a zvonicu.
Sant Cugat má aj "ozajstnú" katedrálu. Kláštorný kostol má katedrálne rozmery. O samotnom Monestir de Sant Cugat niekedy inokedy. Pohľad z Carrer Major, teda z Hlavnej ulice, na priečelie a zvonicu. (zdroj: Dušan Koniar)

Zámena dobrovoľnosti a slobodnej voľby za kolektivizáciu a zoštátňovanie mala ďalekosiahle dopady na spoločnosť. Ak si niekto nevie či nechce vedieť uvedomovať vlastnú históriu, stáva sa ľahostajným. Nielen k tej histórii a jej hmotným artefaktom v podobe (aj) technických pamiatok. Ľahostajným a nevedomím ostáva aj voči súčasnosti a budúcnosti. A takto vybavený, nevedome deformuje túto krajinu. Jej pamiatky, jej pôdu, lesy aj vody. Jej pamäť aj jej zabúdanie.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  710
  •  | 
  • Páči sa:  6 969x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu