A aj keď dlhodobo tvrdí, že buduje akúsi hrádzu voči extrémizmu, vhod mu prichádza inštitút „tretej vety“, univerzálny to objav koaličného spoluvinníka a necháva si priestor na to, aby niektoré pojmy vysvetlil inak, ako boli chápané doteraz.
Celé to naberá podobu niečoho, čo sa už Ficovi nie raz prihodilo. Hrádza ako taká má odolávať v prvom rade tlakom. Ak má v projekte dobre nastavené parametre, ak je postavená zodpovednou firmou a pod nekompromisným dozorom, bude ako hrádza nielen vyzerať, ale hlavne fungovať. Vtedy zadržiava. To ale nie je jej primárna funkcia. Zadržať a nepustiť ďalej.
Taký účel má barikáda, zväčša narýchlo a chaoticky postavená holými rukami nadšencov odporu, ktorá tak isto zväčša neodolá prvému útoku reálnej moci. Vtedy ale aspoň vznikajú hrdinovia, pri pomníkoch ktorých tak radi rečnia hochštapleri.
Fico nepostavil nič. Ani barikádu a ani hrádzu. Reálnu moc držal v rukách príliš dlho a príliš kŕčovito na to, aby sa mu čokoľvek mohlo podariť. A čo sa v priebehu tej dlhej doby postavilo proti nemu, to sa z pozície svojej moci opakovane snažil rozbiť, oslabiť, zosmiešniť. Pretože postaviť hrádzu je jedna vec. Ale zvládnuť obsluhu jej hlavnej funkcie- regulovať a prepúšťať do daného procesu v pravú chvíľu presné množstvo potrebného, to nepatrí medzi schopnosti hochštaplerov. A je jedno, či množstvo potrebného vyjadríme kilowatt hodinami výkonu, metrami kubickými závlah alebo hĺbkou plavebnej dráhy na jednej strane hrádze. Či výškou hladiny na druhej strane nastavenej a udržiavanej tak, aby sa sem rekreujúci sa naháči vracali, aby sa lokalita rozvíjala. Regulácia čohokoľvek si vyžaduje odbornosť a spoluprácu, vyžaduje si plánovanie v dostatočnom predstihu a hlavne, vyžaduje si dodržiavanie predpisov a presne stanovenú hierarchiu zodpovednosti za ich obchádzanie či vedomé porušenie. Je nereálne čokoľvek z tohto vyžadovať po Ficovi, nemá na to.
Pomyselná hrádza fyzicky nič nezadrží. Pomyselné hrádze sa ale nestavajú vodným tokom. Zadržiavajú naše pohnútky, ak by klesali príliš nízko, ak by ubližovali iným; uberajú našim ambíciám, ak by boli prehnane vysoké a budované na úkor iných. Dosť dobrý výraz pre takúto hrádzu je právny štát a dostupnosť vymožiteľnosti práva pre každého. Práve takúto hrádzu dokáže vybudovať ten, kto disponuje mocou a zároveň, tou mocou aj správne narába.
Ak však práve ten, ktorý za mocou baží, ktorý sa ňou opíja, ktorý bez nej nedokáže žiť; ak práve ten zaštiťuje svoje bludy väčšinou národa na svojej odvrátenej strane a takto sa cítiac silným spochybní nie verdikt súdu, ale pohnútky k takému verdiktu vedúce, diskvalifikuje v sebe docenta práva, trojnásobného premiéra a de facto aj de iure toho, ktorého hlavnou povinnosťou bolo ten právny štát budovať, posilňovať a zanechať druhým.
A okrem toho, svojimi hlúpymi tvrdeniami potvrdzuje, ako si predstavuje a ako chápe nezávislosť súdnictva. Ako sa ho za tú dlhú dobu vládnutia snažil tvarovať. Že je možné naň vyvíjať tlak a ak by to nezabralo, stačí pod hrádzou krompáčom uvoľniť jeden kameň, ono sa to už potom pohne želaným smerom. A presne toto robí Fico a presne toto mu musíme uznať. Buduje hrádzu aby mal čím spláchnuť barikády.