Vrátime sa do roku 2008 mojim starším blogom z roku 2014. V roku 2014 zostaneme pri prvom z rozhodnutí ESĽP v Štrasburgu, ktorý sa týkal regulovaného nájomného a z ktorého vychádzajú všetky ďalšie rozhodnutia vo veciach regulovaného nájomného. A cez tie rozhodnutia spočítame, čo má svojvoľné konanie predsedu vlády SR z roku 2008, JUDr. Fica, všetko na rováši, minimálne od roku 2013, kedy malo byť regulované nájomné už minulosťou. A pozrieme sa na roky 2016 až 2020. Nie ako na obdobie tretej Ficovej vlády. Ako na súhrn rozhodnutí ESĽP vo veci regulovaného nájomného, ktoré spôsobili SR nemalé výdavky a za tie je priamo zodpovedná prvá Ficova vláda.
Áno, odohralo sa to v tom roku 2014, kedy už Fico, podľa vlastných slov, nemal byť v politike. Ale však vidíme, čo všetko za tú dekádu, ktorá od toho tvrdenia prešla, na Slovensku povyvádzal. Pre poriadok dodajme, že v rokoch 1994 až 2000, JUDr. Fico pôsobil ako agent vlády SR pred Európskou komisiou pre ľudské práva a pred ESĽP, kde hájil záujmy SR, spolu v štrnástich kauzách. A pozor, nijako mu nevytýkam, že neobstál ani pri jednej z tých štrnástich káuz! Naopak, po skúsenosti, že legislatívne prostredie na Slovensku je tak deravé, že sedem prípadov skončilo mimosúdnym vyrovnaním a sedem ich SR (nie Fico) prehrala, mal byť v roku 2006, ako nový predseda vlády najfundovanejším v tom, že napríklad s regulovaným nájomným a s výstavbou nájomných bytov nie je čo otáľať. Mal byť, ale nebol. Išiel si svoje, tento sakra pokrivený sociálny demokrat a išiel si svoje, vlastnými slovami, aj proti vlastníckym právam. Inak povedané, vedel, že pre jeho rozhodnutie bude SR cálovať nemalé čiastky a toto považujem za jeho najväčší prešľap.
Druhá Dzurindova vláda prichystala podmienky a prostriedky na to, aby sa na Slovensku, v rozpätí rokov 2008 až 2013, postavilo spolu asi sedemtisíc nájomných bytov, ktoré by postupne reštituentom umožnili užívať svoj oprávnene vrátený majetok. Regulované nájomné v týchto bytoch nepokrývalo náklady na nehnuteľnosť a vlastníci prichádzali na bubon. A so sťažnosťami pred ESĽP v Šrasburgu.
Prvá Ficova vláda, za fakt divných okolností (Fico vyšiel pred úrad vlády a vyhovel zhruba stovke „demonštrantov“ plačúcich za regulovaným nájomným) celý projekt šmahom zhodila zo stola. Fico dal prednosť udržiavaniu časti populácie v neistote ich bývania v nevhodných priestoroch, pred vlastníckym právom a obmedzovaniu s nakladaním s majetkom. Že boli a sú na obidvoch stranách ľudia aj takí aj onakí, nie je nijako relevantné.
Projekt výstavby sedemtisíc nájomných bytov počítal s nákladmi, prerátanými na eurá podľa situácie v roku 2008, so sumou asi stodvadsať miliónov eur. Do roku 2013 by sa tie ceny určite posunuli výrazne hore, boli sme súčasťou veľkej krízy, ale tá výstavba garantovaná štátom mala byť impulzom pre ekonomický rast. A ten predsa Fico miluje nadovšetko, videli sme ako a z čoho rozhadzoval. Blog z roku 2014 je pomerne dlhý a v je v ňom dosť odkazov. Jeho podstata je zhrnutá v texte hore:
https://blog.sme.sk/dusankoniar/politika/tazko-hladat-lepsi-nadpis-ako-fico
V blogu je spomenuté rozhodnutie v kauze Bittó a ostatní proti Slovenskej republike a to je uvedené tu. Z rozhodnutia vyplýva, že ak by sa s výstavbou nájomných bytov na Slovensku opakovane neotáľalo, súd by rozhodol inak. Aj keby sa plán výstavby nedodržal v čase a v počte postavených bytov, nakoľko súd prejavil pochopenie pre zavedenie regulovaného nájomného, bol by akúkoľvek aktivitu slovenskej vlády v tomto smere prijal a bral by pre to zreteľ na svoje rozhodovania do budúcna. Ale nestalo sa. Rozhodnutie z roku 2014:
https://www.justice.gov.sk/tlacovespravy/tlacova-sprava-1821/
A na záver, ten neutešený súhrn rozhodnutí ESĽP v otázke regulovaného nájomného za roky 2016 až 2020. Novšie na stránkach MS SR v slovenskom preklade nie sú. Predpokladám, že za roky 2021 až 2023 tam niečo pribudlo. Tak isto predpokladám, že mohlo dôjsť aj k mimosúdnym dohodám. Suma sumárum, výpočet fundovaného rozhodnutia JUDr. Fica z pozície premiéra je otrasný:
2016- Krahulec a Rudolfer versus SR, Bukovčanová a ďalší verzus SR, sťažnosť z roku 2007
Ujma: 405.800.- eur
Trovy: 7.000.- eur
2017- Maruscha a ďalší verzus SR, Vaňura a ďalší verzus SR, Balan a ďalší verzus SR, Červenčík a ďalší verzus SR, Bajzík a ďalší verzus SR a Kiaček a ďalší verzus SR, sťažnosti z rokov 2010 až 2014!!!
Ujma: 7.288.260.- eur
Trovy: 380.490.- eur
Riedel a Stínová verzus SR, Horáková a ďalší verzus SR, Sochor a ďalší verzus SR, Kardoš a ďalší verzus SR, sťažnosti z rokov 2007 až 2009
Ujma: 1.867.000.- eur
Trovy: 68.237,99 eur
Mečiar a ďalší verzus SR
Ujma: 1.645.300.- eur
Trovy: 61.574,36 eur
2018- Drahoš a ďalší verzus SR, Martinovičová a ďalší verzus SR, Rauscher- Nchwalger a ďalší verzus SR, Gálfy a ďalší verzus SR, Mišík a ďalší verzus SR, Slávik a ďalší verzus SR, Palinaj a ďalší verzus SR a Pitrunová a ďalší, verzus SR, sťažnosti podane v rokoch 2014 až 2016, kedy byty už mali byť dostavané!!!
Ujma: 2.673.380.- eur
Trovy: 197.310.- eur
2019- Košťál a ďalší verzus SR, Granec a ďalší verzus SR, sťažnosť z roku 2017!!! hádam ani netreba podčiarkovať, či?
Ujma: 2.673.500.- eur
Trovy: 111.030.- eur
2020- v tomto roku medzi rozhodnutiami nie je spomenutý ani jeden, ktorý by sa týkal regulovaného nájomného. Tak si môžeme spočítať, čo nás ako spoločnosť vyšiel Ficov špás, aby on mal v roku 2008 stovku spokojných „demonštrantov“ na ulici a tisícky pri televízoroch, kde jeho dobrotu mohli sledovať na vlastné oči. Ako sťažovatelia došli ku spôsobenej škode, nemajetkovej ujme a súdnym trovom mi jasné nie je. Priznané plnenie je iba zlomkom požadovanej sumy. Možno len desatinou z nej. Napriek tomu, tieto kauzy, ktorým Fico nie že mohol, ale mal ako zabrániť, vyšli na 18.333.882 eur a pár drobných.
Čísla z iného zdroja, do roku 2017, tu:
https://www.regulovanenajomne.sk/
Ak vás ale viac zaujíma koľko sa prechlastalo v Dubaji...čo už s vami.