reklama

Čo sa kľuje spod plexiskla?

Ľudák a komunista v jednej osobe nie je v slovenskej politike nič nové.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ak si urobím výrez z fotografie, ktorá tento týždeň okupuje rokliny a priesmyky karpatskej demokracie, uvidím prapodstatu človeka utopeného vo vlastnej nenávisti. Nie je to tak dávno, čo sa dušoval, že má ambíciu doviesť Slovensko do elitného klubu jadra Európskej únie. Na výslnie prosperity a rastu a ak bude kvôli takémuto členstvu v skupine lídrov Európy nutné zmeniť zmýšľanie a konanie v prospech solidarity s inými, Slovensko tú zmenu podstúpi.

V tom rozmazanom výreze z fotografie vidíme muža, ktorý sa už nemaže s ničím. Najmenej s akousi ambíciou Slovenska. Slovensko je to posledné, čo ho zaujíma. Ten muž z fotografie je akoby už už v hrdle lievika, v ktorom sa nedajú spochybňovať zákony gravitácie a všetko, čo sa v tomto priestore ocitne, je v štádiu spláchnutia do iného použitia. Muž, ktorý videl Slovensko v jadre, ťahá teraz tú nevďačnú krajinu pod svoj politický aj reálny katafalk. Ak má zhorieť na hranici, nechce tam svoje konkubíny, chce tam nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak je ti už všetko jedno, ak je ti už všetko dobré, oboríš sa aj na diabla, lebo aj v pekle mieniš veliť ty
Ak je ti už všetko jedno, ak je ti už všetko dobré, oboríš sa aj na diabla, lebo aj v pekle mieniš veliť ty (zdroj: Internet)

V tom neostrom výreze z fotografie, akoby prepadával ten muž hrdlom presýpacích hodín. Myslí si, že sa derie nahor. V skutočnosti, je tým zrnkom piesku, ktoré už svoj pobyt hore má dávno za sebou a smeruje neodbytne do minulosti, do času už uplynulého. Možno sa nádeja, že príde nejaký dejinný okamih a ten hodiny opäť otočí. Dosť možné, že si myslí, že on je ten dejinný okamih a bude môcť začať znova. Dokonca s niečím, čo by sa ponášalo na ľudskú tvár. Zabudol, že kým nám ostatným na prezradenie emócií ostali len oči, on si vyrobil kapotu z priehľadného plexiskla, aby sa odkryl úplne, vulgárne zrozumiteľný aj pre najposlednejšieho hulváta v autobuse prenajatom do hlavného mesta. Ktorým mimochodom, vždy opovrhoval, lebo aj takto si budovali sebavedomie nímandi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výrez z tej fotografie je malým detailom celku, na ktorom vidíme toho muža, Fica, pred hradbami. Ktovie, možno mu aj zišlo na um ono Hannibal ante portas!, mysliac si, že niekoho vystraší. Výrez z tej fotografie je malým detailom celku, ale aj cez neostrosť detailu vidno strhanú tvár, silenú odhodlanosť a strach z následkov toho, čomu sa bytostne túži vyhnúť.

A nech sa na fotografiu a jej detaily, ani na to, ako si ju kto vysvetľuje nečertí. Sám si stiahol gate a takto sa otŕča. Tu nie je na žatve s pipenkou, tu ho neotravuje paparazzi. Vedome sa postavil tam kde stojí. Rozpoznáva vlajky, ktoré mu sem tam oliznú tvár. Stotožnil sa s pohrobkami totalitných systémov, s vyznávačmi revanšu a nálepkovania iného názoru na základe pôvodu, rasy, vzdelania, vyznania a orientácie. Nie je dezorientovaný. Vedome sa prikláňa k ľudáctvu aj ku komunizmu. Okrem roku 1989, bezvýznamné sú pre neho aj roky 1939, 1948 a 1968. Všetko čo vie, čím disponuje, nad čím má kontrolu investuje do roku 2022. Ale pozrite sa na neho lepšie, priatelia. Je v lieviku, jeho čas na výslní uplynul. Keď prepadne tým hrdlom presýpacích hodín, áno, jeden okamžik bude na vrchole. Na vrchole dna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  651
  •  | 
  • Páči sa:  2 803x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu