Úplne platné to je v miestnych voľbách, kedy si občania volia zastupiteľstvo a ich voľba sa týka výsostne ich prosperity či stagnácie. V župných voľbách výtlak takéhoto počtu voličov logicky rapídne klesá a pri tých celoštátnych je to už hlboko pod štatistickou odchýlkou. Napriek tomu, každý hlas je dôležitý, aj v Uhrovskom Podhradí.
Uhrovské Podhradie je veľmi malá obec v okrese Bánovce nad Bebravou, ležiaca na úpätí Nitrických vrchov, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov, kde autobusy slučkou obec opúšťajú a vracajú sa do Bánoviec. Pre mňa a mojich kamarátov z rôznych kútov Slovenska tu ale nič nekončí, naopak, mnohé naše snaženia práve tu začínajú. Zo dva kilometre za obcou, o dvestopäťdesiat výškových metrov nad ňou, v tých Nitrických vrchoch, stojí hrad Uhrovec. O jeho záchranu a zachovanie jeho hodnôt pre budúce generácie sa snažíme, ja konkrétne osem rokov a viacerí, omnoho mladší kamaráti dlhšie ako násobok tejto doby.

Preto je mi táto obec, ktorá na svojej oficiálnej stránke uvádza počet obyvateľov len 38 (podľa wikipédie ale 42 pre zmenu), mimoriadne blízka. Prechádzam ňou zo desať krát ročne, tu začínajú či končia pre mňa hodiny a dni dobrovoľníckych prác, v posledných rokoch úzko spätých s odborným opracovaním miestneho pieskovca pre potreby hradu Uhrovec. Nie inak to bolo túto sobotu a aj keď, odvoliť by som určite stihol aj v Bratislave, vybavil som si hlasovací preukaz a odvolil som v Uhrovskom Podhradí.

Preto ma výsledky volieb práve v tejto malej obci, s počtom zapísaných voličov zrejme až štyridsaťjeden, celkom zaujímali. Volebná účasť (73,1%) je vysoko nadpriemerná a pripisoval by som to dvom skutočnostiam. Jednak, deje sa tu toho tak málo, že akákoľvek aktivita týkajúca sa všetkých obyvateľov, je pre nich príležitosťou stretnúť sa, urobiť niečo spoločne (účasť bola vysoko nadpriemerná aj v prvom kole prezidentských volieb v roku 2019). Druhou príčinou vysokej účasti bude asi počet voličov s hlasovacím preukazom. Okrem mňa, viem o dvoch iných. Predo mnou bol už jeden takýto volič zapísaný a tesne za mnou prišla pani s trekingovými palicami a s hlasovacím preukazom v ruke. A z piatku som vedel o páre z Dolného Kubína, ktorý chcel tiež odvoliť tu. Absencia troch až piatich „cezpoľných voličov“ by účasť znížila na 65,85 až 60,97%. Koľko bolo v skutočnosti ktorých ale naozaj neviem. A zase, vyzerá to na veľký rozdiel, účasť 73 alebo 61 %, ide však (iba) o účasť piatich ľudí.
Výsledky po prvom kole prezidentských volieb v Uhrovskom Podhradí sú nasledovné:
Peter Pellegrini- 15 hlasov- 50%
Ivan Korčok- 13 hlasov- 43,3%
Patrik Dubovský- 1 hlas- 3,3%
Ján Kubiš- 1 hlas- 3,3%
Ostatní kandidáti obišli nasucho, neškrtli si, nikoho z miestnych a cezpoľných nepresvedčili. Ako by sa rozhodlo tých istých tridsať voličov v tej istej volebnej miestnosti o dva týždne, to je vo hviezdach. Toto sa nedá nijako tvrdiť. Dá sa to ale spoľahlivo prepočítať.

Zmena preferencií voličov voliacich v Uhrovskom Podhradí Jána Kubiša či Patrika Dubovského, by výsledok z víťazstva Petre Pellegriniho v pomere 56,66 ku 43,34%, mohla premeniť na remízu 50 ku 50%. Všetko len podľa toho, ako sa rozhodnú dvaja voliči v druhom kole. Neprídu voliť, prídu a odvolia v prospech jedného alebo druhého obidvaja či len jeden, rozdelia tieto dva hlasy v prospech obidvoch finalistov.
Minimálne ja sa druhého kola zúčastním inde, je to fakt iba teória o výsledku v Uhrovskom Podhradí. A takto malá obec neovplyvní v konečnom rátaní nič. Ibaže by to naozaj bolo inak a naozaj záleží na každom hlase. Mne konkrétne záleží na každom hlase pre Ivana Korčoka, čím vás týmto prosím o zváženie, či sa druhého kola zúčastníte a ak áno, či dáte svoj hlas Ivanovi Korčokovi. Ďakujem.
