Správa TASR zo 4. novembra 2018: Po vianočných prázdninách sa majú členovia snemovne vrátiť do práce 29. januára 2019. Najviac rokovacích dní, 12, ich čaká v septembri. Jedenásť dní by v laviciach mali stráviť v máji a v októbri, deväť vo februári, osem v apríli, júni a decembri, po štyri rokovacie dni majú naplánované v marci, júli a v novembri a v januári by mali v laviciach stráviť tri dni. V auguste by parlament nemal zasadať vôbec. Sezóna 2019 má v pléne skončiť 13. decembra.
Inak povedané, na rok 2019 by stačilo zazmluvniť štyridsaťjeden kurčiat a ich osemdesiatdva stehienok a poslanec Číž by bol znesiteľnejší. Len nejako transparentne využiť svoj politický vplyv, dohodnúť sa s druhou stranou.
Po incidente poslanca Číža v parlamentnej reštaurácii kvôli kuraciemu stehnu, ktoré sa práve jemu neušlo, objavilo sa k téme niekoľko článkov a k nim diskusie. Uvedomuje si pán poslanec, že zakaždým, keď sa jemu nejaká porcia ušla, ľahko sa mohlo stať, že ju skonzumoval na „úkor“ toho, kto prišiel až po ňom? Ten mal potom urobiť čo, otrieskať prázdnu tácku kuchárke o hlavu? Normálny človek si možno v duchu aj zanadáva, potom si ale buď vyberie z toho čo ostáva v ponuke, alebo sa naje inde. Určite však nebude riešiť personálne obsadenie v danej prevádzke. A hlavne, nebude pindať na svoju vyťaženosť v „práci“, o jej nesmiernej dôležitosti a zodpovednosti a o niečom ako nároku na výnimočnosť. Sám si tú „prácu“ vybral, tak nech si znáša aj jej benefity.
Správa TASR z 26. decembra 2018: Kancelária Národnej rady SR má mať v roku 2019 celkovo 393 zamestnancov. Rozhodol o tom predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS), ktorý takýto počet pre budúci rok schválil. Na vykonávanie prác vo verejnom záujme odobril 238 miest, na vykonávanie štátnej služby 155. Podobný počet zamestnancov mala Kancelária NR SR aj vlani. Ich priemerný plat dosahoval k 31. decembru 2017 1575 eur.
Inak povedané, v priestoroch Národnej rady sa pohybuje omnoho viac neposlancov ako poslancov. Viac ako dvestopäťdesiat dní v roku, čo je zhruba objem všetkých pracovných dní za rok, by ste o poslanca v parlamente prakticky ani nemali zakopnúť. Netvrdím, že tam v roku 2019 strávia len tých 82 dní, ktoré majú naplánovane na rokovanie v pléne. Určite tam ale nie sú od pondelka do piatku po celý rok, ako zamestnanci Kancelárie NR SR. Aspoň tí, čo pracujú v hlavnej budove.
V diskusiách to poslanec Číž za svoj výstup schytáva z každej strany. Napriek tomu, našli sa aj jeho vášnivý obhajcovia. Napríklad taký aalex, na SME zaregistrovaný už v roku 2005, je presvedčený, že sťažnosť poslanca Číža je oprávnená. Prevádzkovateľ reštaurácie údajne ťaží z exkluzivity svojej prevádzky, pretože za stravníkov má poslancov Národnej rady. Práve jemu a podobným by som zopakoval počet zamestnancov. 393 počas celého roka oproti poldruha stovke poslancov, ktorí sa tam vyskytujú skôr sporadicky.
Ak počas rokovacích dní parlamentom prejde možno aj tisícka ľudí denne, je na prevádzkovateľovi reštaurácie aby zvolil svoj biznis plán a nachystal toľko porcií, v počte a rozmanitosti, koľko vie, že dokáže predať. Na rozdiel od aalexa, toto by som fakt nechal na neho. Poslanec Číž si jednoducho musí uvedomiť, že aj v Národnej rade môže byť len jedným z posledných, platiacich hostí v reštaurácii.
Inak povedané, pre akúkoľvek prevádzku je zaujímavejší zákazník pravidelne sa vracajúci k poskytovaným službám. Ktorý si odsleduje týždenné menu a vie čo sa mu môže ujsť, ak prevádzku navštívi v ten správny čas. Lebo na takúto skúsenosť naozaj nie je potrebný mandát od ľudu, počet preferenčných hlasov nie je východisková pozícia k dosiahnutiu na preferovanú končatinu hrabavého hydu. Ledaže by to pán poslanec chápal po svojom, ledaže by sa vedome dostával do situácií, kedy takpovediac naplno dokáže prežívať pocity svojich voličov. Daňových poplatníkov, ktorí sa mu skladajú na obsah peňaženky aj žalúdka.
Inak povedané, týždenné menu reštaurácie sa veľmi ľahko dá porovnať s inou ponukou dňa. S Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2016 až 2020. Úvodné omáčky si odpustime a pozrime sa na to, čo nám súčasná vládna koalícia, ktorej pán poslanec Číž je verejne exponovaným predstaviteľom, sľúbila predložiť na stôl. Neviem ako trávi vám, ale ja som z tej deklarovanej ponuky a reálnej skutočnosti, ktorú musíme denne konzumovať, naozaj už otrávený.
Takže takto, od pondelka do piatku takéto nebíčko v papuľke:
1. POSILNIŤ POLITICKÚ A SPOLOČENSKÚ STABILITU
Nastupujúca vláda je vládou kontinuity a pokroku, je to vláda s historickou šancou prekonať staré deliace čiary 90. rokov a sústrediť sa tak na skutočné výzvy doby, medzi ktoré dnes patrí presadenie novej väčšinovej dohody o demokratickom fungovaní Slovenskej republiky a posilnenie úloh dôveryhodnej politiky v nej...
2. PRUŽNE REAGOVAŤ NA PRÍLEŽITOSTI A NEGATÍVA VONKAJŠIEHO PROSTREDIA
Vývojové trendy vonkajšieho prostredia ovplyvnia spoločenský rozvoj Slovenska, ktorý bude determinovaný viacerými procesmi sociálneho, ekonomického, environmentálneho a bezpečnostného charakteru. To môže mať kladný aj záporný vplyv v najbližších rokoch na Slovenskú republiku...
3. PLYNULE POKRAČOVAŤ V PODPORE HOSPODÁRSKEHO, SOCIÁLNEHO A ENVIRONMENTÁLNEHO ROZVOJA KRAJINY
...Dosahovanie rovnováhy medzi sociálnym, hospodárskym a environmentálnym rozvojom je možné iba premyslenou, cieľavedomou a komplexnou hospodárskou politikou zahŕňajúcou efektívne spravovanie verejných finančných zdrojov, vytváranie optimálnych podmienok pre podnikateľskú činnosť, vytváranie zdrojov pre prostredie stimulujúce harmonické medziľudské vzťahy, ktoré sú základom sociálneho rozvoja spoločnosti v prijateľnom environmentálnom prostredí....
4. PREHĹBIŤ HOSPODÁRSKU, SOCIÁLNU A ÚZEMNÚ CELISTVOSŤ SLOVENSKA
...Vláda vynaloží sústredené úsilie na podporu celkového harmonického rozvoja jednotlivých regiónov ako integrálnej súčasti Slovenskej republiky a Európskej únie, bude podporovať a uskutočňovať činnosti vedúce k posilneniu reálnej hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti...
5. POSILNIŤ ÚLOHU ŠTÁTU A OCHRANU VEREJNÉHO ZÁUJMU
Posilňovanie demokratického a právneho štátu je dôležitým záujmom spoločnosti, ako aj jednotlivých občanov. Len silný štát pôsobiaci v rámci Európskej únie zabezpečí pre spoločnosť pokoj a istotu potrebnú pre všestranný rozvoj a ochráni občanov a ich základné práva a slobody...
No čo, chutilo? Dokážete toto stráviť, alebo musíte opakovane utekať na výplach žalúdku? Neviem ako vy, ja som si z takejto klamlivej ponuky nikdy nevedel vybrať. Keď vidím aké špinavé paprče má šéfkuchár, kto sa stará o prípravu a kto to denne predkladá nám všetkým na stôl, ostávam radšej na chudobných suchároch. Len ma štve, že s touto výpalníckou reštikou, na rozdiel od poslanca Číža, ja mám celoživotne podpísanú zmluvu o exkluzivite. Nemusím tie ich blafy žrať. Ale zaplatiť ich musím, podobne ako všetci občania. Neostáva mi iné, len čakať na ďalší sanitárny deň v poradí a pokúsiť sa tú háveď z prevádzky vyhnať. Pridá sa niekto? S vechťom napríklad.