Vždy ma zaujíma ľudské utrpenie a vo všetkom hľadám kus človečiny. Preto mi momentálne nie je jedno, čo sa deje vo svete.
Vojny vnímam ako ničotu, stratu ľudskosti, sú v nej zabíjaní a mrzačení ľudia, rodiny sú brutálne trhané, domovy rozbité, rovnako aj ďalšie obrovské materiálne aj duchovné hodnoty.
Násilie vytláča na povrch a do popredia rôznych psychopatov a rôzne negatívne ľudské črty. Zjavne aj preto mojím ideálom v mladosti bol Mahatma Gándhí, vášnivý hlásateľ nenásilia.
Som presvedčený, že masové ozbrojené konflikty a vojny nie sú v súlade so záujmami väčšiny ľudí. Čoraz častejšie rozmýšľam nad tým, kam až môže zájsť ľudská nenásytnosť, patologická túžba po kontrole sveta a chcenie vlastniť všetko cenné. Toto považujem za hlavné príčiny vojen.
Vojna je podľa môjho názoru dôsledok mnohých problémov. Neriešených, neriešených včas alebo riešených zle.
Bohužiaľ sa ľudská povaha nemení, ľudia sú stále rovnako nenažraní, materialistickí, egoistickí, a ani stúpajúce materiálne a technické možnosti nevedú k uvedomelosti a vážení si iných hodnôt ako sú materiálne. Prosto úpadok sa v dnešnom rýchlom a globalizovanom svete šíri rýchlo ako rakovina.
Možno aj preto si naivne kladiem otázku, či sa dá zabrániť vojnám dobrom, inteligenciou a ľudskosťou v období, keď prevažuje hlúposť, neúcta voči životu chamtivosť a mamon. Myslím si že teoreticky áno, ale v praxi je to veľmi náročné.
Dobro, inteligencia a ľudskosť sú kľúčové faktory, ktoré môžu pomôcť predchádzať konfliktom, no vojny majú často hlbšie príčiny. Ekonomické záujmy, mocenské ambície, ideológie či historické spory.
Inteligencia môže pomôcť predvídať a riešiť konflikty diplomaticky. Ľudskosť môže podporiť empatiu a solidaritu medzi národmi. Dobro môže viesť k rozhodnutiam, ktoré neškodia, ale budujú mier. Ale ktorí dnešní politici to sú?
Problém je, že nie všetci konajú na základe humánnych hodnôt. Mnoho lídrov a režimov sleduje vlastné záujmy bez ohľadu na utrpenie druhých.
Preto, hoci sa dá vojnám zabrániť, vyžaduje si to silné medzinárodné inštitúcie, vzdelávanie, spravodlivé hospodárske systémy a globálnu spoluprácu.
Mám aj pochybnosti, či som ja ten správny a kompetentný respondent na hore uvedenú veľkú otázku.
Pri hlbšom ponore do reality, si skromne myslím, že som povolaný pýtať sa tieto otázky, lebo vojna a mier sa týka každého z nás.
V každom prípade si myslím, že iná cesta ako ľudskosť, empatia a dobro nám ani neostáva. Zlom sa proti vojne nedá bojovať. Čím viac dobra vo vesmíre vytvoríme, tým by malo ostať menej priestoru pre zlo.
Bolo by fajn, keby sme smerovali viac k osobnej individuálnej zrelosti a nedopusťme zmar, skazu a predčasnú smrť v utrpení.
Ešte by som na záver doplnil aj úlohu Médií.
Zohrávajú jednu z kľúčových úloh nie zlepšovania, ale zhoršovania . Vytvárajú nepriateľské tábory, odbúravajú toleranciu, známkujú.
Ide o kvalitu výberu novinárov a celkovú etiku.