Ako socializovať ego? – to je otázka…

Ak je ego príliš silné, nové myšlienky sú odmietané, a človek sa stáva obeťou vlastných predsudkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V ostatnom čase vnímam u mnohých ľudí, hlavne politikov a iných „miláčikov médií“, silné ego. Čím je silnejšie, tým populárnejšie a často sa zdá, že ani nemá hranice. A zvyčajne ani sebareflexiu.

Nechcem sa týmto dotknúť citlivých, príjemných a dobrých ľudí. Tým zvyčajne sebareflexia nechýba a veľmi často na seba vzťahujú kritiku, ktorá je cielená na iných. Spravidla potom dávajú zo seba ešte viac dobra a láskavosti, s rizikom, že vyhoria. Seba-obnovovanie vnútornej energie tiež nejde samé od seba donekonečna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vráťme sa však k samotnému pojmu ega. Na základe svojich profesionálnych skúseností vnímam Ego ako vedomie, ktoré je pevnou časťou našej mysle. Dáva nám pevný tvar, a miesto v myšlienkovom svete. Je teda pozitívnym stavebným prvkom našej osobnosti.

Ak je však ego príliš silné, nové myšlienky sú odmietané, a človek sa stáva obeťou vlastných predsudkov. Svoje názory považuje za najvyššiu pravdu, a akúkoľvek diskusiu odmieta. Naopak, ak je ego slabé, človek je prístupný každej novej myšlienke, a ostatní o ňom hovoria, že nemá vlastný názor.

Je dôležité si uvedomiť, že hnať sa za obrazom dokonalosti je nebezpečná cesta, ale lákadlá a materiálne výhody na nej sú veľmi silné. Tlak strachu a úzkosti prichádza totiž nečakane a rýchlo sa vymkne spod racionálnej kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou mojich osobných skúseností je aj poznanie, že naša osobnosť nie je len z racionálneho rozumu a má zložky, ktoré akoby „žijú svojim životom“. Racionálny rozum a vôľa ich sú schopné utlmiť a umlčať, ale nie je to pre našu celostnú osobnosť dobré. Mali by sme vnímať signály z tých častí osobnosti, ktoré nevieme ovládať racionálnym rozumom.

Táto téma sa však nedá vyčerpať niekoľkými vetami.

V kontexte tejto témy ma zaujalo stanovisko jedného blogera, nech mi prepáči, že meno či prezývku si už nepamätám. Napísal toto:

„Ego je ako vaječná škrupina, ktorá chráni slepačí zárodok. Príde deň, kedy sa stane prebytočným a kuriatko ho samé rozbije. Dovtedy je ale dobré a užitočné. Držte sa ho a opatrujte si ho, ak sa s ním cítite lepšie. Ale skúste aspoň občas pouvažovať o tom, aké by to bolo bez neho.“

SkryťVypnúť reklamu

Je však potrebné si uvedomiť, že Ego nie je zamerané len samé na seba, nie je „sebestačné“. Normálne ego je schopné aj cítiť, rešpektovať a uznávať potreby druhých. Ego vie byť dobrý pomocník, avšak zlý pán. Keď sa ním necháte ovládnuť, môže byť deštruktívne.

Čím väčšie mám ego, tým sa menej sústredím na ostatných a viac na seba. Zameraním na seba a úspechy mi ostáva menej na vnímanie potrieb milovaných. V práci, v biznise, v politike je motiváciou napredovať za úspechom, ale podvečer je nutné sa zastaviť a nakŕmiť aj dušu.

Bohužiaľ, ľudia v súčasnej dobe viac kŕmia ego ako dušu a potom to v spoločnosti aj tak vyzerá – prevláda závisť, klamstvo, hnev, chamtivosť, nevraživosť a ďalšie nepekné vlastnosti pochádzajúce z príliš veľkého ega. A z toho vyplývajú nemalé konflikty…

Dušan Piršel

Dušan Piršel

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  71x

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

172 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,104 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

36 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

768 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu