Začnime medziľudské vzťahy brať vážne

Vďaka sociálnym sieťam máme denne kontakt s množstvom ľudí z celého sveta. No kvantita len nedostatočne nahrádza kvalitu

Začnime medziľudské vzťahy brať vážne
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vďaka sociálnym sieťam máme denne kontakt s veľkým množstvom ľudí z celého sveta. No zdá sa mi, že kvantita len nedostatočne nahrádza kvalitu. Uvedomujem si, že žijeme neosobnú a plytkú dobu a som sklamaný z reakcií, ktoré často nie sú vecné, ani dokonca nie sú k veci. Táto neistá situácia otvorila stavidlá zlosti, hnevu a agresivity. Ako keby si ľudia nevedeli poradiť inak – svoju frustráciu prenášajú v hneve na iných.

Nechali sme si život naplniť špinou – veď do neho natečie len to, čo dovolíme. Hlúposť akosi nechce vymrieť – ani v naozaj krízových situáciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Globalizácia, honba za ziskom, konzum, reklamy, sociálne siete a falošná demokracia (každý je narcis a má svoje práva bez zodpovednosti, nechce aby mu rušili kruhy iní, ale sám bezmedzne prekračuje kruhy iných) spolu s plytkosťou médií a ohlupovaním ľudí vedú k neistote, človek nemá pevnú pôdu pod nohami, stráca morálne ale aj prírodné biologické inštinkty, kam patrí aj vyrovnávanie sa so stresom, nepočúva hlas svedomia a zdravý sedliacky rozum.

Speje to k úpadku ľudskosti ako takej.

Každý sa musí zmobilizovať a vrátiť sa k správnemu poriadku sveta, nastaviť si zrkadlo a pomenovať všetko správne. To je odrazový mostík – určiť diagnózu a priznať si chorobu, odklon, vychýlenie od normálu, harmónie. Niekto múdry povedal, že zlý človek rozširuje svoju zlobu od nepriateľov až po seba a svoju rodinu. Dobrý človek naopak, rozširuje svoju dobrotu od seba a svojej rodiny až po svojich nepriateľov. Každý si to musí prebrať.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže ľudia nechcú pozerať do zrkadla a vidieť realitu. Radi si zapchávajú uši, aby nepočuli nepríjemné veci. Odkladajú svojich rodičov či starých rodičov, aby sa nemuseli pozerať na choroby, prejavy staroby a slabosti.

Nútiť ľudí, aby premýšľali, aby sa zamýšľali nad svojou existenciou i okolitým svetom, nuž to je veľmi nepohodlné. A načo by sa tým zaťažovali, keď je také jednoduché zapnúť TV a bezmyšlienkovite konzumovať to, čo nám ponúknu iní?

Alebo sa ocitnú v lákavom svete virtuálnej reality, kde sa menia na štíhlych, mladých, bezproblémových, kde je všetko jasné a jagavé. A do toho im niekto príde s útokom na ich svedomie, vedomie, rozum. Vnímajú to ako šliapanie do ich nádejí. Aké jednoduché je sa vymazať, odstúpiť, neprijímať.

SkryťVypnúť reklamu

Máme teda nádej v tejto neosobnej a plytkej dobe? Podľa môjho názoru, zušľachťovanie reziliencie je možné.

Reziliencia je určitá odolnosť človeka, ktorý sa vďaka nej dokáže vyrovnávať s prekážkami a nepriaznivými podmienkami života. Je to naša schopnosť zvládať záťažové situácie, podávať optimálny výkon, konať v súlade so svojimi hodnotami a dosahovať vytýčené ciele. Lebo hlavným cieľom našej existencie nie je nejako zabiť čas a prevegetovať do určitého bodu v čase, čím ďalej, tým lepšie. Cieľom je transformovať náš čas a energiu na niečo, čo dlhodobo „znižuje entropiu nášho lokálneho vesmíru“.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi ma  teda mrzí  súčasná inflácia sociálnych kontaktov. Veľmi dobre môžeme sledovať rast ich kvantity – vo forme kliknutí, zdieľaní, reakcií… No táto kvantita sociálnych reakcií spravidla prerastá do kvality úplne iného typu a často nám viac berie ako dáva.

Dušan Piršel

Dušan Piršel

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  3x

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu