Voľby v mestách bol legislatívny podvod

Vo všetkých mestách, v ktorých sú zriadené volebné obvody, boli voľby len lacnou habaďúrou. Zámer zriadenia volebných obvodov v meste bol pôvodne postavený na úvahe, že moje záujmy budú lepšie hájiť „moji“ poslanci z môjho obvodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Áno, vo všetkých mestách, v ktorých sú zriadené volebné obvody, boli voľby len lacnou habaďúrou. Zámer zriadenia volebných obvodov v meste bol pôvodne postavený na úvahe, že moje záujmy budú lepšie hájiť „moji“ poslanci z môjho obvodu. Táto streštená úvaha sa ujala a tak sa pozrime sa na to prakticky, ako môže takéto choromyseľné uvažovanie urobiť z volieb frašku.

Príklad prvý
V 80 tisícovom meste je 7 volebných obvodov s nerovnakým počtom voličov. Ďuro Papuča býva v obvode č. 7, ktorý môže „dodať“ do mestského zastupiteľstva úmerne k počtu voličov len 2 poslancov. V obvode sa pozná každý s každým a tak krčmoví kandidáti budú isto-iste zvolení. A nikto v 80 tisícovom meste nemá moc zabrániť, aby sa prepití ajzlíci nestali dôstojnými poslaneckými kreatúrami.
A ak sú v tom obvode aj zodpovední ľudia, ktorí poznajú iných poslancov z minulého obdobia, poznajú ich prácu a ich morálny a spoločenský kredit, takíto voliči nemajú nijakú páku prispieť k tomu, aby podporili voľbami čestných kandidátov, lebo nie sú z ich obvodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad druhý
V meste je 7 volebných obvodov s nerovnakým počtom voličov. Ďuro Papuča býva v obvode č. 7, ktorý môže „dodať“ do mestského zastupiteľstva úmerne k počtu voličov len 2 poslancov. V jeho obvode kandidujú piati ajzlíci a on dobre vie čo sú zač. Teda z nich nedá hlas žiadnemu. Ale dvaja z ajzlíkov budú zvolení tak či tak systémom „väčšiny“ a 78 tisíc voličov z ostatných 6. obvodov nemá možnosť povedať na to svoje NIE! Ajzlíci sa do zastupiteľstva dostanú, lebo pri systéme obvodov je dvojtisícová menšina väčšinou a 78 tisícová väčšina je bezmocná.

Príklad tretí
V meste je 7 volebných obvodov s nerovnakým počtom voličov. Ďuro Papuča býva v obvode č. 7 a ajzlíkov zo svojho obvodu voliť nebude. Ale v treťom obvode je pani Jahodová, ktorá má za sebou dlhoročné výsledky poctivej práce v roli poslankyne, ale náš Ďuro sa nemá ako pričiniť, aby bola poslankyňou naďalej.

SkryťVypnúť reklamu

V „jej“ obvode je 90 000 voličov, ktorí môžu zvoliť 9 poslancov. Na to, aby sa ajzlík zo 7. obvodu stal poslancom, stačí mu 600 hlasov. Ale na to, aby sa Jahodová z tretieho obvodu stala poslankyňou, nestačí v jej obvode 6 000 hlasov! To sú kritériá v tom istom meste!

Takže voľby v meste sú výsmechom demokratických volieb!
Lebo v mestskom zastupiteľstve o otázkach mesta hlasuje 31 poslancov! 
Rozhodujú o otázkach mesta napriek tomu, že väčšinu z nich občania mesta nevolili.
Rozhodujú o otázkach mesta, hoci boli zvolení rôznorodými menšinami.
Získali mandát, hoci ani jeden z nich nemá mandát väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

Takže voľby v meste sú výsmechom demokratických volieb.

Dušan Seberíni

Dušan Seberíni

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Som 20 rokov dôchodca. Živil som sa stavárinou a keď sa už mohlo, začal som predávať Biblie a kresťanskú literatúru. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu