Hrad Rožmberk existoval už okolo roku 1250, je teda jedným z najstarších v Česku. Za jeho zakladateľov je považovaný mocný rod Vítkovcov. Začiatkom štrnásteho storočia prešiel do rúk Rožmberkovcov. Tí hrad vlastnili až do sedemnásteho storočia, kedy ho prebral francúzsky šľachtický rod Buquoyovcov. Ich majetkom zostal až do roku 1945.

Rožmberk bol niekoľkokrát prestavovaný v gotickom slohu, neskôr renesančným spôsobom. Dnešný hradný komplex tvoria dve časti - horný hrad a dolný hrad.
Horný hrad je verejnosti neprístupný, nakoľko slúži ako sídlo Českej pošty. No dolný hrad je štátnym vlastníctvom, a každý, kto si ho chce prezrieť, má na výber tri zaujímavé prehliadkové trasy.


Južné Česko je doslova posiate rôznymi hradmi a zámkami, ale Rožmberk patrí k najnavštevovanejším. Prečo? Hlavným dôvodom návštev je jedna z hradných miestností, kde visí čudný portrét zobrazujúci tajomne sa tváriacu ženu v bielych šatách. Okrem ženy si však na tomto obraze nemožno nevšimnúť zvláštny nápis.

Na maľbe je údajne Perchta, dcéra vladára Oldřicha II., ktorý ju podľa povesti donútil vydať sa za Jána Lichtenštajnského, mocného a urodzeného pána, zato však surového a bezcitného človeka. Z úbohej Perchty sa po svadbe stala kôpka nešťastia, pretože manžel ju bezohľadne urážal a postupom času dokonca i týral a bil. Vyslobodenie z toho pekla prišlo až po niekoľkých rokoch, keď Ján začal chorľavieť a bolo jasné, že sa blíži jeho smrť. Na smrteľnej posteli sa v ňom ale predsa len pohlo svedomie a poprosil Perchtu o odpustenie. No ona mu so slzami v očiach povedala, že život plný utrpenia mu odpustiť nedokáže. Nato sa Ján rozzúril a vmietol jej do tváre kliatbu, podľa ktorej nemá nikdy nájsť pokoj. Onedlho nato skonal. Napriek tomu, že Perchta nerušene dožila zvyšok života, po smrti jej duša zistila, že nedokáže nájsť vytúžený pokoj. Odvtedy blúdi po Rožmberku oblečená vždy v tých istých šatách bielej farby. Povesť hovorí, že vytrhnúť bielu pani z pazúrov kliatby môže len človek, ktorý rozlúšti nečitateľný nápis na onom podivnom obraze. Vraví sa, že za odmenu biela pani Perchta svojmu osloboditeľovi ukáže cestu k stratenému pokladu...
Čo ak sa skutočne nájde nejaká múdra hlavička schopná prečítať nápis, vyslobodiť bielu pani a nájsť poklad? Prestali by potom turisti navštevovať Rožmberk? Určite nie. Hrad totiž ponúka mnoho ďalších zaujímavostí. Za prehliadnutie rozhodne stojí Križiacka galéria, pozoruhodná je Rytierska sála a netreba vynechať ani prehliadku hradnej veže...
Vskutku, Rožmberk Nad Vltavou je miestom, ktoré stojí za návštevu. Nielen kvôli bielej panej.
Fotografia: http://www.castle.ckrumlov.cz/img.php?img=3743&LANG=cz