Ako to vlastne bolo osvetľuje článok v Scientific American [3], ktorý som čírou náhodu (*) čítal práve minulý štvrtok; v deň, kedy boli správy o detekcii gravitačných vĺn zverejnené. Jeho autorom je americký kozmológ Lawrence M. Krauss a okrem iného krásne ukazuje, že majster tesár sa sem tam naozaj utne.
Einstein predpovedal gravitačné vlny krátko po tom ako ukončil svoju všeobecnú teóriu relativity v roku 1916. Publikačne to bolo po prvý krát v roku 1918 v článku "O Gravitačných vlnách" [4]. Gravitačné vlny vyvolávali od začiatku polemiku a aj sám Einstein nebol o ich existencii presvedčený. V roku 1936 zaslal do redakcie prestížneho časopisu Physical Review článok s názvom "Existujú gravitačné vlny?" [5]. V tom istom čase ich existenciu dokonca poprel, keď v liste kolegovi Maxovi Bornovi napísal: "Spolu s mladým spolupracovníkom som dospel k zaujímavému výsledku, že gravitačné vlny neexistujú, hoci boli v rozsahu prvej aproximácie považované za istotu. To ukazuje, že nelineárne všeobecno‑relativistické rovnice poľa nám môžu povedať viac, alebo skôr nás limitovať viac, ako sme doteraz verili." [3] Osud článku zaslaného do Physical Review je príznačný. V súlade s bežným postupom ho editor časopisu poslal na externú oponentúru. Naspäť prišlo kritické hodnotenie od neznámeho oponenta, ktoré bolo preposlané Einsteinovi. Einstein bol ohromený, že jeho práca bola podrobená posudzovaniu, čo okomentoval vo svojom nie príliš prívetivom liste: "Poslali sme Vám náš článok na publikovania a neautorizovali sme Vás aby ste ho ukazovali špecialistovi pred tým než bude opublikovaný. Nevidím žiaden dôvod, aby som reagoval na - tak či onak chybný - komentár Vášho anonymného experta. Na základe tohto incidentu uprednostním publikovanie článku niekde inde." [3] Oným anonymným expertom bol známy americký kozmológ Howard Percy Robertson, ktorý údajne správne objasnil zásadné chyby v Einsteinovych úvahách. Na margo toho Einstein už nikdy do Physical Review nezaslal žiaden článok. Korigovanú verziu článku, tento krát však pod názvom "O gravitačných vlnách", poslal Einstein do redakcie Journal of the Franklin Institute, ktorá ho v roku 1937 zverejnila [6]. Prečo a ako Einstein zmenil svoj názor?
Robertson údajne vyhľadal Einsteinovho asistenta Leopolda Infelda a objasnil mu chybu v pôvodnom článku ako aj jej možnú korekciu, čo Infeld ďalej predal Einsteinovi [3]. L.M. Krauss ďalej píše, že Einstein nikdy nepublikoval svoje chybné tvrdenie spochybňujúce existenciu gravitačných vĺn a len poďakoval zásahu nejakého snaživého oponenta. Posledné konštatovanie je chybné (**), pretože v závere svojho článku Einstein píše: "Rád by som poďakoval svojmu kolegovi profesorovi Robertsonovi za jeho priateľskú asistenciu pri objasnení pôvodnej chyby." [6]

To čo napísal o Einsteinovi - že, bol všelijaký len nie neomylný - platí teda obecne ako samotná všeobecná teória relativity. A keď už sú gravitačné vlny dokázané, tak by som nedbal, ak by sa ich častice volali Einsteinóny a nie gravitóny.
* Ak pripustíme, že aj mozgy vedia vysielať a príjmať mentálne vlny, tak to náhoda nemusí byť :-)
** Poslal som do Scientific American námietku. Zatiaľ bez odpovede :-(
[3] Krauss L.M. What Einstein Got Wrong. Scientific American, September (2015)
[4] Einstein, A.: Über Gravitationswellen. In: Sitzungsberichte der Königlich Preussischen Akademie der Wissenschaften Berlin (1918), 154–167
[5] Steinicke W. Einstein and Gravitational Waves, Astron. Nachr. (2005), 326, No. 7