Džbány, cukor a výšivky (7. február 2009)

... ale ten cukrovar už dávno nie je v kurze. Jeho ozdobou sú len dva komíny, z ktorých sa dnes už ani dymu dáko nechce. Miestni obyvatelia presedlali na inú zárobkovú činnosť. Čo by ste povedali na také vyšívanie? Vitaje v obci Farkašín!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Kde tí ľudia vlastne bývajú?
Kde tí ľudia vlastne bývajú? (zdroj: Zdenko Dzurjanin)

Aby som to uviedol na správnu mieru, pomenovanie Farkašín je poslovenčený názov maďarského Farkashíd, ktoré je zase odvodené od názvu, pod akým sa prvýkrát táto obec spomína (Farkashida, 1347[1][2]). V skutočnosti ide o dedinu Vlčkovce, ktorá sa nachádza v tesnom závese za Križovanmi nad Dudváhom.

Obec bola osídlená od paleolitu až po veľkomoravské obdobie. V priebehu svojej existencie patrila panstvu v Šintave a Čeklísi (Bernolákovo). Od 16. storočia tu pracovali habáni (džbánkari), ktorí si tu v 20. storoči vybudovali cukrovar. Prišli sem po Českej ceste, ktorú hojne využívali aj kupci a obchodníci na uskutočnenie svojich podnikateľských zámerov a rekreácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem nej významnú úlohu v dejinách obce mal most cez rieku Dudváh na konci dediny pri kostole. Práve on je vyobrazený na erbe obce.

Kríž pri kostole pripomínajúci obete
svetových vojen
Крест возле костёла напоминающий
жертвы мировый войен

Dedina žila relatívne pokojným životom až do vojnových rokov 1914 - 1918. Vtedy cez obec prechádzal front, ktorý vypálením zničil takmer 40 objektov v obci. Z dediny sa stalo miesto plné zákopov. Kľud neustal ani v búrlivom roku 1945, kedy sa do bojov v Slovenskom národom povstaní zapojili piati muži z dediny (Ferdinand Cuninka, Alojz Falath, Ján Falath ml., Viktor Juračka a František Vívoda). Týmto spoluobčanom, ako aj ostatným obetiam oboch vojen postavili v areáli kostola kríž. Pod ním stojí napísané: „Na pamiatku skončenia vojny a vo svetovej vojne padlých vojakov, obnovila a znovu postavila kríž obec Farkašín v roku 1946."

SkryťVypnúť reklamu

Menoslov padlých som, ako vždy pri každom pamätníku, hľadal márne, možno si miestni obyvatelia povedali - v jednoduchosti je krása.

Presuňme sa ale zase o kus ďalej - do roku 1949, presnejšie na jeho koniec. Vtedy bola obecnou raritou funkcia miestneho bubeníka, ktorú zastával Štefan Horváth. Keď koncom roka 1949 v dedine postavili prvý verejný rozhlas, o prácu, bohužiaľ, prišiel. Po roku 1960 ako vyvrcholenie stavebného boomu v obci sa na skvalitnenie dopravy v obci zaviedla autobusová linka na trase Trnava - Vlčkovce - Sereď.

Rok 1975 priniesol dedine škrt cez rozpočet - nastalo zlúčenie susedných obcí (Opoj, Križovany nad Dudváhom) a zmena názvu obce na Dudváh. Miestny obvodný výbor umiestnili práve sem.

SkryťVypnúť reklamu

Rímskokatolícky Kostol sv. Terezky Jeziškovej v obci Vlčkovce
Римокатолический костёл св. Терезии от Исуса Христа в деревне Влчковце

Obec žila živým náboženským životom. Dôkazom toho je aj miestny kostol, ktorý je zasvätený sv. Terezke Ježiškovej, hoci pochádza z roku 1934. Jeho autorom je architekt Milan Michal Harminc (1869 - 1964), ktorý svoje priezvisko na pamiatku nechal vtesať na pravý bok pri vchode do kostola. Jeho fasádu zdobí tabuľa, ktorou farníci obce vzdali hold za postavenie chrámu a spôsob jeho financovania: „Na pamiatku skončenia vojny a vo svetovej vojne padlých vojakov, obnovila a znovu postavila kríž obec Farkašín v roku 1946."Tento chrám postavili vlčkovskí veriaci pod farárom Camillom Kovácsy zo svojich milodarov, ktoré obetovali s láskou a štedrosťou na tento účel. Vysvätil ho Dr. Pavol Jantausch, biskup prienejský, apoštolský administrátor trnavský dňa 14. októbra 1934 na 22. nedeľu po Duchu Svätom." Pri kostole je misijný kríž z rokov 1935 a 1948.

SkryťVypnúť reklamu

 

Pohľad na loď kostola
Вид на нефы костёла

Súčasťou dediny je aj niekoľko sôch situovaných na hlavnej ulici v obci (socha Panny Márie z roku 1928; socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1807). Obe sochy sú nadpísané textami. Socha Panny Márie v slovenskom[3] a socha paróna vôd v latinskom jazyku[4].

 

Socha sv. Jána Nepomuckého
Статуя св. Яна Непомуцкого

Topole hučali, rapotalo v mlyne,
keď som ja bol malý chlapec, dávno, dávno na dedine.
Uvädli topole, nerapocú kolá
už tá naša dedinôčka, dávno, dávno neni ako bola.

Fraňo Štefunko, 1954

[1] Šimončič J. a kol.: Dejiny Trnavy. OBZOR. Bratislava. 1988.
[2] Obecný historik a rodák z obce Fraňo Štefunko (1903 - 1974) uvádza, že najstaršou písomnou zmienkou o Vlčkovciach je listina z roku 1231, ktorá zaznamenáva spor o dediny Farkašín a Gest (Hoste). Listina Karola Róberta zo 6. januára 1336 prináša tak skutočne historicky doloženú prvú písomnú zmien­ku o Vlčkovciach.
[3] „Túto sochu dala postaviť ku Matky Božej štedrosti Hedvigy Kiselicovej - rod. Mercelovej u Márii Uhrovičovej rod. Martinkovičovej roku 1928."
[4] „Impensis Ioane Horvat et Maria Sviter Farkashova 1807."
[5] Šimončič J. a kol.: Dejiny Trnavy. OBZOR. Bratislava. 1988.; Oficiálna stránka obce Vlčkovce.; Dzurjanin Z.: Ilustrácie k článku. 2009.

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu