Hrady na území Uhorska: Agrişu Mare

Tentokrát sa presunieme za ďalším hradom do Rumunska asi 50 kilometrov na východ za mesto Arad k dedinke Agrişu Mare (maď. Almásegres). Tu sa na kopci nad dedinou nachádza zrúcanina rovnomenného hradu, ktorý tu stojí od polovice 14. storočia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na začiatok si ale povedzme pár slov o dedine. Prvá písomná zmienka o nej sa datuje do roku 1214 a v dokumentoch sa spomína pod maďarským názvom Egreg, ležiaca v aradskej župe.

DEJINY

Hrad pravdepodobne postavil Kölcsey András (1339 - 1375) župan stolíc Békes a Záránd, ktorý v roku 1356 dostal do daru statok Felegregy. Historické dokumenty ho spomínajú v roku 1406. Po smrti jeho pána Egregyi Lászlóa, ktorý nezanechal žiadneho potomka, hrad zdedil uhorský kráľ, ktorý ju dal do opatery Tétényi Andrásovi, jednému z predkov rodiny Kapiovcov. Ten si ho však v roku 1409 s kráľom zase vymenil a odvtedy sa hrad nespomína už vôbec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predpokladá sa, že ďalším pánom na hrade v tom čase mohol byť Majsai Lőrinc (1410 - 1420), kapitán (pán) rumunského hradu Világosvár, ktorého potomkovia, - Massayovci z Haraklyánu - vlastnili hrad v 16. storočí.

Pozostatky hradu sa zachovali na pravej strane cesty vedúcej cez dedinu, na vrchole kopca, ktorý sa volá Cioaca. V týchto miestach vidieť pôdorys 45 metrového nepravidelného kruhu. V priekope okolo plošiny vidieť 15 metrov dlhý pozostatok murovanej steny, ktorý sa nachádza na severnej strane hradu. Táto stena je 1 - 1,5 metrov vysoká a jeden meter široká. Je na nej viditeľný otvor (trhlina), ktorý vedie do miestnosti, natočenej smerom na hradnú priekopu. V strede tejto hradnej priekopy je viditeľný pozostatok z jednej okolo 8 metrov dlhej základnej steny, ktorá sa ťahá od východu na západ. Jej výška je okolo 0,2 - 0,5 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad obkolesuje umelo vybudovaná hradná priekopa, ktorá sa zachovala vo veľmi dobrom stave. Jej šírka je 10 - 18 metrov a hĺbka 1,5 až 2 metre.

 

[1] Miski Gy.: Erdély - demográfiai és statisztikai adattár. Arcanum CD.; Andrei Rusu A.: Castelarea Carpatică. Cluj-Napoca. 2005. str. 500.; Andrei Rusu A.: Arad és Temes megye középkori erődítményei. A középkori Dél-Alföld és Szer. Szerk. Kollár T. Szeged. 2000. str. 565.; Engel P.: Magyarország világi archontológiája. Arcanum CD.; Karcag Ákos.

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu